Chcete ovládnout Plynárenskou, zlobí se odbory. Nesmysl, odvětili Piráti

  16:41aktualizováno  16:41
Pražské vládnoucí strany se v pondělí dohodly, že zmenší počet členů dozorčí rady Pražské plynárenské z 9 na 6. O svá místa v ní mají přijít členové managementu firmy. To se nelíbí odborům, které je považují za zástupce zaměstnanců. Obviňují Pirátskou stranu ze snah o ovládnutí firmy. Strana to popírá.

Logo Pražské plynárenské. | foto: Profimedia.cz

„Vnímám to velmi útočně,“ řekl deníku Právo Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. „Zdá se mi, že piráti touží po ovládnutí jedné z městských společností, a protože nemohou získat na svou stranu většinu, snaží se vyhodit zástupce zaměstnanců dozorčí rady,“ dodal.

Fotogalerie

To však Pirátská strana odmítá. Podle ní je členství manažerů v dozorčí radě absurdní. Hlídají totiž „sami sebe“. „Dozorčí rada má přitom kontrolovat management, takže její členové zjevně nemohou kontrolovat sami sebe,“ sdělil v tiskovém prohlášení primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Tvrdí, že zmenšování počtu členů dozorčích rad vychází ze spořící politiky, na které se koaliční strany dříve dohodly. „Tímto krokem ušetří plynárny řádově miliony korun ročně,“ vysvětlil. Návrh na dlouhodobé zmenšování počtu placených členů dozorčích rad podle něj přišel od Jana Chabra z TOP 09.

„Piráti byli první, kdo chtěl škrtnout zaměstnance a nahradit je politickými nominanty,“ sdělil Chabr iDNES.cz. Piráti podle něj pondělní debatu od začátku vedli s tím, že chtějí z dozorčí rady Pražské plynárenské vyřadit zaměstnance. Tvrdí, že jeho návrh byl zaměřen jen na dozorčí rady malých, neefektivních firem.

Kritiku si zrušení postů v radě Plynárenské vysloužilo i od Jiřího Pospíšila, šéfa Chabrovy strany. „(Je to) bezdůvodné rozšiřování vlivu politiků ve firmách, kde tradičně mají v kontrolních orgánech vliv i zaměstnanci. Nevím, proč to rušit,“ řekl Právu. Podle pirátů Pospíšil nebyl na pondělní koaliční radě přítomen.

Zaměstnanci dostanou výbor

Zaměstnanci Pražské plynárenské zaslali podle ČTK vedení hlavního města dopis, ve kterém jej vyzývají, aby složení dozorčí rady neměnil. Současné uspořádání podle nich přispělo k zájmu zaměstnanců o dění v dozorčí radě. Vyřazení některých jejich členů podle nich také ztíží řešení problémů mezi vedením a odbory.

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

„Dozorčí rada bude samozřejmě se zaměstnanci plynáren komunikovat, což jsem osobně slíbil zástupcům odborů,“ řekl Hřib. Toho chce dosáhnout i založením výboru pro zaměstnance. Podle pirátů je takové řešení mnohem operativnější. Komunikace s výbor bude také snazší, než přímo s radou, tvrdí. Výbor by měl též snížit riziko, že někdo ze zasedání dozorčí rady něco „vynese“.

V dozorčí radě Pražské plynárenské prozatím sedí šest politiků a tři lidé z firmy. Z Pirátské strany v ní jsou advokát Jindřich Lechovský a senátor Lukáš Wagenknecht. Ten dříve působil jako náměstek ministra financí Andreje Babiše.

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Od zadržování DPH, které je protiústavní, nejde hned ustoupit, tvrdí ministerstvo

Ilustrační snímek

Finanční úřady se nadále budou chovat způsobem, který Ústavní soud označil za protiústavní. Budou zadržovat všechny...

Spotřeba biopotravin stoupla v Česku o třetinu, nejvíce za deset let

V rámci veletrhu Biostyl si lze nakoupit biopotraviny včetně ovoce a zeleniny.

Biopotraviny v Česku jsou na vzestupu. Jejich spotřeba rostla předloni nejvíce od roku 2008, zjistilo ministerstvo...

Berňák vymění IBM, daňový IT systém je nejzastaralejším ve veřejné správě

Ilustrační snímek

Berní úřad plánuje, že se od příštího roku zbaví dlouholetého monopolního dodavatele klíčového daňového IT systému,...

Najdete na iDNES.cz