víno, vinohrad, altán

víno, vinohrad, altán - Altán v Gröbeho sadech na pražských Vinohradech. | foto: Radek Pecák

Začalo jaro, vinaři mají plné ruce práce

  • 2
Do vinic přišlo jaro a vinná réva vykazuje první příznaky probuzení ze zimního spánku. Ve chvíli, kdy se teplota pudy dostane na 10 stupňů Celsia, nastává tzv. slzení. Je to proces, kdy z čerstvých řezů začne vytékat bezbarvá míza.

Réva začíná dopravovat živiny i do těch nejvzdálenějších výhonků. Tyto řezy se asi za tři týdny zacelí a rostlina celou svou sílu soustředí na vyrašení oček.

Jarní práce na vinici

Každé jaro má vinař mnoho práce s úpravou vinných keřů před nadcházejícím vegetačním obdobím. Jsou ostříhány a uvázány k drátěnému vedení, které pomůže udržet ker v době plného růstu v patřičném tvaru. Tvar keře je velice důležitý pro strojové obhospodařování vinic.

Projíždějící mechanizace totiž nesmí poškodit ani nové výhonky, ani celé keře. Pro dobré oslunění vinných hroznu je nutné přizpůsobit tvar keře, aby bylo možno nové výhonky zasunovat mezi drátěné vedení, a tím zabezpečit jejich odkrytí.

Těsně před rašením, které v nejbližší době přijde, volí někteří vinaři také první postřik.

Užívá se pro ochranu mladých výhonku před svijuškou ovocnou. Tento nenápadný maličký hmyz přezimuje v keřích révy a po jarním probuzení jeho larvy začnou vysávat mízu z mladých lístku a ze zárodku květenství. Listy jsou pak zkrabatělé a nedorostou do své normální velikosti. Květenství muže být poškozené natolik, že to podstatně ovlivní budoucí sklizen.

Co se děje ve sklepích

Neméně důležitá je v této době práce ve sklepním hospodářství. Vína loňského ročníku jsou ve většině případů doškolena do své finální podoby a chystá se jejich případné stočení do lahví. Není to ale vždy pravidlem, protože delší uložení ve sklepe vínu málokdy uškodí.

Loňský ročník byl velmi dobrý na vyzrálost hroznu. Ve velkém množství vín proto bude obsažen zbytkový cukr a taková vína delší ležení vyžadují. V těchto měsících se také koná mnoho výstav a koštu vín. Zde vinaři mají možnost porovnat, co se komu povedlo.

Majitelé vinoték tyto akce rádi navštěvují, aby zvážili výběr vín pro svou prodejnu. Tyto akce jsou velice přínosné pro vinařskou osvětu a poznání vín malých vinařů, s nimiž se v regálech supermarketu rozhodne nesetkáte.

Jak nakupovat vína nového ročníku

Obecně platí, že jako první se na trh dostávají vína nižších kvalitativních skupin. Velké vinařské podniky se snaží přijít s novým ročníkem do velkoobchodu jako první. Malí vinaři k tomu naštěstí nuceni nejsou.

Mají většinou okruh svých zákazníku, a tak mohou vína šetrněji doškolit. Dnešní vinařské technologie umožňují zrychlit proces zrání vína na velice krátkou dobu, ale tato vína mají pak stejný charakter a chybí jim osobitost. Pokud chceme vytvořit kvalitní víno, musíme nechat proběhnout veškeré postupy dle přirozených přírodních procesů.

Ve vyspělých evropských vinařských státech platí pro tyto procesy zrání pevná pravidla daná zákonem. Jedná se většinou o nutnou dobu ležení vína na sudu nebo lahvi, než muže být toto víno dodáno k zákazníkovi.

Máte naprostou jistotu, že když si koupíte například Portské ruby, zrálo minimálně tři roky na sudu. Tento zákon se samozřejmě nevztahuje na vína balená v PET lahvích a podobné případy, u kterých nic nepomůže a záleží tak jen na zákazníkovi, chce-li si konzumací ničit chuťové buňky. V našem vinařském zákoně na toto bohužel pamatováno není, a tak se musíme spolehnout pouze na poctivost vinařů.

Mladá vína se doporučuje kupovat pouze u ověřených vinařů a nejlépe ve specializovaných obchodech. Tam nejsou žádné potíže ani s případnou reklamací. Je nutné si uvědomit, že mladé víno je zboží neprověřené časem a přírodní produkt ve většině případů nijak stabilizovaný. Pokud chcete víno nového ročníku zakoupit na archivaci, ještě raději nějaký ten měsíc počkejte. Jenom čas ukáže, jestli výsledný produkt bude takový, jaký má být.

Co se týče vín ze zámoří, lze milovníku dobrého vína pomoci jednou důležitou radou. Kupujte přednostně vína, která byla lahvována v zemi původu. Vína plněná do lahví až na evropském kontinentu mají za sebou většinou strastiplnou cestu, která se většinou odrazí na jeho kvalitě. Tento údaj je vždy uveden na zadní etiketě lahve.