Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Tunel CS Fondů

  22:54aktualizováno  22:54
Dosud tajná dohoda posvětila jeden z největších bankovních tunelů uplynulého desetiletí: zmizení 1,3 miliardy korun z CS Fondů. Teprve před několika dny MF DNES získala důkazy, že správci fondů uzavřeli s právníky "tunelářů" dohodu o urovnání sporů. Správci totiž podali proti skupině, která pod hlavičkou firmy Swirglen vytunelovala CS Fondy, řadu žalob a zmrazili několik jejích zahraničních kont. V dohodě z ledna 1998 se pak správci CS Fondů zavázali, že výměnou za vrácení zhruba 200 milionů korun stáhnou zahraniční žaloby proti firmě Swirglen. Právě společnost Swirglen dodala přes prostředníka do fondů prakticky bezcenné akcie společnosti Drůbež Příšovice a inkasovala za to 1,3 miliardy korun. Ty jen několik dní poté zmizely v zahraničí.

Celou operaci letos v lednu soud označil za podvod a čtyři její aktéry poslal do  vězení na pět až deset let. Navrácení 200 milionů je ve smlouvě zdůvodněno jako sleva z ceny za akcie Drůbež Příšovice a správci CS Fondů tak prý již nemají vůči společnosti Swirglen žádné další pohledávky.

Tato dohoda může podle odborníků pomoci i jiným společnostem, které se na poškození CS Fondů podílely. "Tato dohoda ten obchod prakticky legalizuje. Jestli se dohodli na nové ceně, těžko teď budou moci tvrdit, že jim vznikla nějaká škoda," tvrdí zástupkyně některých podílníků Ivana Kollrosová. "Rozhodně s takovou dohodou nemohu souhlasit," řekla.

Někdejší nucený správce CS Fondů Luboš Smrčka však tvrdí, že dohoda byla v pořádku a že jen díky ní mohly takřka prázdné CS Fondy začít opět fungovat.
"Šlo o kvalifikovaný postup, který vedl k částečnému odškodnění okradených podílníků," řekl. Hodnota podílových listů se po navrácení peněz okamžitě zvýšila.

Jednání o "narovnávací dohodě" začala až poté, co se podařilo díky žalobám zmrazit účty a na nich částku, kterou byla firma Swirglen později ochotna vrátit.
Podpis dohody obhajuje i Vít Vařeka - šéf investiční společnosti Akro, která se tehdy stala novým správcem CS Fondů.

"Výsledek soudních sporů byl nejistý a šlo o velice drahý proces. Právník ve Vaduzu stál měsíčně jeden milion korun," řekl. Po uzavření dohody ovšem právní náklady i náklady na vyšetřování ochotně zaplatila firma Swirglen. Celkem 2,5 milionu marek.

Podpis dohody nucenému správci CS Fondů i společnosti Akro doporučila právní kancelář Váňa, Pergl a partneři, která je zastupovala v zahraničních sporech. I ve svém zdůvodnění však kancelář upozorňuje, že Plzeňská banka může u soudu smlouvu použít jako argument, že CS Fondům škoda nevznikla.

Plzeňská banka fungovala jako depozitář CS Fondů a i kvůli jejím chybám přišli podílníci o své peníze. S Plzeňskou bankou vedou správci CS Fondů i soukromé osoby spory o náhradu škody.

Kolem vzniku dohody je stále několik nejasností. Ve zprávě kanceláře Váňa, Pergl a partneři totiž stojí, že jednání o navrácení peněz do CS Fondů se zahájila s Františkem Chobotem. Ten je z minulosti znám jako představitel společnosti Iceberg, která dříve působila v několika později zkrachovalých bankách.

Chobot je podle zprávy posléze odkázal na Richarda Malečka, právního zástupce ředitele společnosti Swirglen, Klause Schimpfelfenniga. "Je možné, že pan Chobot měl nějaký vztah ke společnosti Swirglen, ale jednání se vedla s panem Malečkem," tvrdí nucený správce Luboš Smrčka.

Další záležitostí je, že dohodu o narovnání vztahů si obě strany nechaly posvětit od tehdejšího vyšetřovatele tunelu CS Fondů, státního zástupce Zdeňka Jedináka. "Ten se k tomu vyjadřoval zřejmě proto, abychom neuzavřeli dohodu, která by byla v rozporu s právním řádem. Takovou bych nemohl nikdy podepsat," vzpomíná Smrčka.

Vyjádření pana Jedináka se nepodařilo získat. Ze státního zastupitelství odešel již dříve pracovat právě do právní kanceláře Váňa, Pergl a partneři. Tam podle pracovníků firmy již asi půl roku nepracuje.

Robert Pergl z právní kanceláře na několik výzev o vyjádření nereagoval. "K případu CS Fondů se nemůžeme vyjadřovat bez souhlasu klienta," sdělila jeho asistentka.
Přestože se v dohodě správci CS Fondů zavazují, že již nemají vůči společnosti Swirglen žádné pohledávky, podle Smrčky to případným žalobám o náhradu škody nebrání.

"Pokud by se objevily nové skutečnosti, které v době uzavření smlouvy nebyly známé, je možné celou záležitost otevřít znovu," tvrdí. Podle Vařeky je však situace složitější. "Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku se nemůžeme se Swirglenem soudit," řekl.

Žádný ze zástupců společnosti Swirglen však zatím není obviněn ani v tuzemsku. Při vynesení zatím jediného rozsudku v kauze CS Fondů nad Václavem Frantou, Tomášem Roitem, Vladislavem Naděm a Josefem Matoulkem nicméně soudkyně zdůraznila, že jde jen o koncové hráče v celé transakci a že hlavní organizátoři se před soudní tribunál nedostali.

Peníze, které zůstaly v zahraničí, jsou podle odborníků definitivně ztracené. Klienti CS Fondů mají jedinou šanci, jak dostat část peněz zpět. Musí je vysoudit na Plzeňské bance či dalších subjektech, které se na vytunelování CS Fondů podílely.

Autor:
  • Nejčtenější

Firma přišla o miliony, při Black Friday kvůli chybě nabízela slevu 97 %

Švédská technologická firma Foreo, která působí i v Česku, nadělila během akce Black Friday kvůli cenové chybě svým...

Je nemravné mít na jogurtu přirážku sto procent, řekl ministr Toman

Kontrola dvojí kvality bude mířit zejména na nadnárodní potravinářské firmy, ty české s ní problém neměly. Ministr...

Jak se podvádí na EET: účtenky se smyšleným kódem i snižování tržeb

Falešná účtenka nebo její nevydání. Finanční správa popisuje, jak podnikatelé upravují software v pokladnách, aby...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Centrální banky jsou v pasti. Pro boj s příští recesí jim nezbývají nástroje

Během desetiletého boje s následky finanční krize si přední světové centrální banky „vystřílely munici“ a ke zvládnutí...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Za dvojí kvalitu nemůžeme, ohrazují se obchodní řetězce proti milionovým pokutám

Odpovědnost za dvojí kvalitu potravin by měli mít obchodníci, shodla se v pátek Sněmovna v rámci prvního čtení vládní...

Premium

Stále více českých měst používá systém vratných kelímků. Praha však ne

Města řeší jednorázové kelímky na vánočních trzích. Některá přecházejí na vratné hrnky, jiná zůstávají u ­plastu. Než...

Málo elektroaut a solárů. NKÚ kritizoval daňová opatření ke snížení emisí

Česko nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu, pokud jde o snížení emisí u dopravy...

VIDEO: Nové letadlo Aera Vodochody určené na prodej poprvé vzlétlo

V pondělí vzlétl první letoun L-39NG společnosti Aero Vodochody, který společnost dodá zákazníkovi. První prototyp...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz