Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tunel CS Fondů

  22:54
Dosud tajná dohoda posvětila jeden z největších bankovních tunelů uplynulého desetiletí: zmizení 1,3 miliardy korun z CS Fondů. Teprve před několika dny MF DNES získala důkazy, že správci fondů uzavřeli s právníky "tunelářů" dohodu o urovnání sporů. Správci totiž podali proti skupině, která pod hlavičkou firmy Swirglen vytunelovala CS Fondy, řadu žalob a zmrazili několik jejích zahraničních kont. V dohodě z ledna 1998 se pak správci CS Fondů zavázali, že výměnou za vrácení zhruba 200 milionů korun stáhnou zahraniční žaloby proti firmě Swirglen. Právě společnost Swirglen dodala přes prostředníka do fondů prakticky bezcenné akcie společnosti Drůbež Příšovice a inkasovala za to 1,3 miliardy korun. Ty jen několik dní poté zmizely v zahraničí.

Celou operaci letos v lednu soud označil za podvod a čtyři její aktéry poslal do  vězení na pět až deset let. Navrácení 200 milionů je ve smlouvě zdůvodněno jako sleva z ceny za akcie Drůbež Příšovice a správci CS Fondů tak prý již nemají vůči společnosti Swirglen žádné další pohledávky.

Tato dohoda může podle odborníků pomoci i jiným společnostem, které se na poškození CS Fondů podílely. "Tato dohoda ten obchod prakticky legalizuje. Jestli se dohodli na nové ceně, těžko teď budou moci tvrdit, že jim vznikla nějaká škoda," tvrdí zástupkyně některých podílníků Ivana Kollrosová. "Rozhodně s takovou dohodou nemohu souhlasit," řekla.

Někdejší nucený správce CS Fondů Luboš Smrčka však tvrdí, že dohoda byla v pořádku a že jen díky ní mohly takřka prázdné CS Fondy začít opět fungovat.
"Šlo o kvalifikovaný postup, který vedl k částečnému odškodnění okradených podílníků," řekl. Hodnota podílových listů se po navrácení peněz okamžitě zvýšila.

Jednání o "narovnávací dohodě" začala až poté, co se podařilo díky žalobám zmrazit účty a na nich částku, kterou byla firma Swirglen později ochotna vrátit.
Podpis dohody obhajuje i Vít Vařeka - šéf investiční společnosti Akro, která se tehdy stala novým správcem CS Fondů.

"Výsledek soudních sporů byl nejistý a šlo o velice drahý proces. Právník ve Vaduzu stál měsíčně jeden milion korun," řekl. Po uzavření dohody ovšem právní náklady i náklady na vyšetřování ochotně zaplatila firma Swirglen. Celkem 2,5 milionu marek.

Podpis dohody nucenému správci CS Fondů i společnosti Akro doporučila právní kancelář Váňa, Pergl a partneři, která je zastupovala v zahraničních sporech. I ve svém zdůvodnění však kancelář upozorňuje, že Plzeňská banka může u soudu smlouvu použít jako argument, že CS Fondům škoda nevznikla.

Plzeňská banka fungovala jako depozitář CS Fondů a i kvůli jejím chybám přišli podílníci o své peníze. S Plzeňskou bankou vedou správci CS Fondů i soukromé osoby spory o náhradu škody.

Kolem vzniku dohody je stále několik nejasností. Ve zprávě kanceláře Váňa, Pergl a partneři totiž stojí, že jednání o navrácení peněz do CS Fondů se zahájila s Františkem Chobotem. Ten je z minulosti znám jako představitel společnosti Iceberg, která dříve působila v několika později zkrachovalých bankách.

Chobot je podle zprávy posléze odkázal na Richarda Malečka, právního zástupce ředitele společnosti Swirglen, Klause Schimpfelfenniga. "Je možné, že pan Chobot měl nějaký vztah ke společnosti Swirglen, ale jednání se vedla s panem Malečkem," tvrdí nucený správce Luboš Smrčka.

Další záležitostí je, že dohodu o narovnání vztahů si obě strany nechaly posvětit od tehdejšího vyšetřovatele tunelu CS Fondů, státního zástupce Zdeňka Jedináka. "Ten se k tomu vyjadřoval zřejmě proto, abychom neuzavřeli dohodu, která by byla v rozporu s právním řádem. Takovou bych nemohl nikdy podepsat," vzpomíná Smrčka.

Vyjádření pana Jedináka se nepodařilo získat. Ze státního zastupitelství odešel již dříve pracovat právě do právní kanceláře Váňa, Pergl a partneři. Tam podle pracovníků firmy již asi půl roku nepracuje.

Robert Pergl z právní kanceláře na několik výzev o vyjádření nereagoval. "K případu CS Fondů se nemůžeme vyjadřovat bez souhlasu klienta," sdělila jeho asistentka.
Přestože se v dohodě správci CS Fondů zavazují, že již nemají vůči společnosti Swirglen žádné pohledávky, podle Smrčky to případným žalobám o náhradu škody nebrání.

"Pokud by se objevily nové skutečnosti, které v době uzavření smlouvy nebyly známé, je možné celou záležitost otevřít znovu," tvrdí. Podle Vařeky je však situace složitější. "Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku se nemůžeme se Swirglenem soudit," řekl.

Žádný ze zástupců společnosti Swirglen však zatím není obviněn ani v tuzemsku. Při vynesení zatím jediného rozsudku v kauze CS Fondů nad Václavem Frantou, Tomášem Roitem, Vladislavem Naděm a Josefem Matoulkem nicméně soudkyně zdůraznila, že jde jen o koncové hráče v celé transakci a že hlavní organizátoři se před soudní tribunál nedostali.

Peníze, které zůstaly v zahraničí, jsou podle odborníků definitivně ztracené. Klienti CS Fondů mají jedinou šanci, jak dostat část peněz zpět. Musí je vysoudit na Plzeňské bance či dalších subjektech, které se na vytunelování CS Fondů podílely.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Hořké plody reforem. Argentinský prezident se na podporu lidí nemůže spolehnout

13. června 2024

Když se Javier Milei loni ucházel o post argentinského prezidenta, oháněl se motorovou pilou, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...