Poslanci odmítli zvýšit limit pro výdajové paušály při placení daní

  10:00aktualizováno  10:57
Spor o to, kdo všechno má mít možnost uplatňovat výdajové paušály, zaměstnal poslance. ODS navrhla, aby se limit pro uplatnění paušálů zvýšil z milionu korun ročních příjmů na dva miliony, ale nakonec jí chybělo sedm hlasů, aby návrh prosadila. Pro bylo 83 poslanců ze 178 přítomných.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura argumentoval, že zvýšení limitu přijmů pro uplatňováni výdajových paušálů na 2 miliony má podporu Hospodářské komory. | foto: iDNES.cz

„Takových lidí, kteří vydělávají sami na sebe, bychom si měli vážit. Bavíme se o lidech, kteří vydělávají sami na sebe,“ řekl před hlasováním poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Po hlasovaní, ve kterém změnu nepodpořili poslanci ANO, ČSSD a většina komunistů, vyjádřil své zklamání na Twitteru. „Přes levicovou vládní koalici neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím , že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1% příjmů jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii,“ napsal Munzar.

12.září 2018 v 11:08, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 11:14

Přes levicovou vládní koalici dnes neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím, že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1% příjmů SR jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii.

Poslanci ODS argumentovali, že zvýšení limitu pro paušály by pro drobné podnikatele znamenalo sníží byrokracie. Výdajové paušály totiž slouží při výpočtu základu daně. Místo toho, aby lidé dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

„Z našeho pohledu jsou výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné nejjednodušší,“ řekl Munzar. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura citoval stanovisko Hospodářské komory, která navýšení limitu pro možnost uplatnění výdajových paušálů podporuje.

ODS odhadla dopad na státní rozpočet kolem 1,2 miliardy korun. „Státní rozpočet to téměř nepocítí a desítky tisíc lidí budou mít snazší život,“ řekl Munzar.

Milionovým stropem jsme nikoho nezatížili, řekla Schillerová

Proti návrhu vystoupila ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová. Argumentovala, že současné sazby paušálů 80, 60, 40 a 30 procent podle druhu příjmů jsou jedny z nejvyšších. „Nejvyšší ve střední Evropě,“ řekla ministryně. Hájila to, že loni parlament snížil hranici pro možnost uplatňovat paušály jen pro roční příjmy do jednoho milionu.

„Milionovým stropem jsme nikoho nezatížili, protože tam vzniká povinnost platit DPH,“ uvedla Schillerová. „Výdajové paušály představují daňovou výhodu, to je nesporné,“ řekla také ministryně financí s tím, že se ale vrátila podnikatelům uplatňujícím paušály možnost slevy na dani na manželku a děti.

„Většina podnikatelů by byla ráda, kdybychom neměnili vůbec nic,“ uvedl poté v rozpravě poslanec za hnutí ANO Jiří Bláha.

Naopak poslanci několika dalších opozičních stran dali najevo, že se jim to, s čím přišla ODS, líbí. „My ten návrh podporujeme. Souhlasíme, že vede ke snížení byrokracie,“ hodnotil návrhposlanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

„Výdajové paušály chápeme jako dohodu mezi státem a podnikatelem,“ řekl také šéf poslanců STAN Jan Farský. „Každá překážka, která je odstraněna živnostníkovi z cesty, je pro stát výhodná,“ podpořil změnu také šéf poslanců TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek.

Nakonec ale rozhodlo to, že ve Sněmovně mají většinu ANO, ČSSD a KSČM. Jen dva komunisté Jiří Dolejš a Vladimír Koníček se přidali k šesti opoozičním stranám, ale to bylo málo na to, aby zákon prošel.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap

Roman Knap

Roman Knap řídí Českou poštu od června loňského roku a má ambici podnik fungující podle pravidel minulého století...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Najdete na iDNES.cz