EET
Elektronickou evidenci tržeb by zcela zrušily jen ODS a TOP 09. ANO (autor EET) a Piráti by ji zachovali, ale povinnost zmírnili. Malí podnikatelé by z režimu EET vypadli. Uvažovat se dá i o vynětí tržeb, které nejsou v hotovosti - tedy plateb kartou. Pro ČSSD a KDU nebylo EET nosné téma.
Euro
Pro jeho zavedení se vyjádřili TOP 09 a KDU-ČSL, oproti tomu ho odmítá přijmout ODS, Piráti, komunisté a SPD. Rezervovaný postoj - zatím nepřijmout - si zachovávají ČSSD a ANO.
Zaměstnanci
ANO, Piráti i ODS se shodnou na snížení sazby daně z příjmů pro zaměstnance i živnostníky. Daně se budou počítat novým způsobem - superhrubá mzda a solidární přirážka pro vysokopříjmové skupiny skončí.
ANO, ČSSD a komunisté plánovali zavést progresivní daň (čím víc bereš, tím vyšší procento ze svých příjmů odevzdáváš). Více zdanit bohaté než v současnosti chtějí pouze komunisté a ČSSD (nejen na příjmech, ale i u velkých dědictví nebo při prodeji podílu ve firmě). Rovnou daň (stejné procento daně bez ohledu na výši příjmu) podporují ODS, Piráti a TOP 09. SPD o míře a způsobu zdanění zaměstnanců v programu nemluví.
Nové daňové výhody
Strany prosazují také nové daňové úlevy. Širší shodu může najít zaměstnanecký paušál, který v programu prosazovalo ANO (zaměstnancům by zbylo z výplaty 6 tisíc ročně). Tady je shoda s ODS a TOP 09. Úlevu pro zaměstnance tyto dvě strany v minulosti prosadily do zákona (dnes už zrušeného).
Daňové zvýhodňování vícečetných rodin slibuje v programech prakticky jen KDU-ČSL (vyšší daňové slevy na děti i na poplatníka). Ostatní strany se tím po nedávném třífázovém navýšení daňových slev pro rodiny s dětmi už nezabývají. Vícečetné rodiny s nižším až středním příjmem dnes žádné daně prakticky neplatí. Prosadit k tomu ještě podmínku, aby byli oba rodiče trestně bezúhonní, chce jedině SPD.
Česko - malých firem a živnostníků ráj?
Až na výjimky na živnostníky nově zvolené parlamentní strany ve svých programech neútočily. Jen ČSSD je chce zdanit stejně jako malé firmy, tedy více než dnes. Aby si drobní podnikatelé mohli stanovit paušální daň a o víc se nestarat - to podporuje ODS, Starostové i SPD, ale také komunisté a ANO, která za své vlády paušální daň zatraktivnila.
Vstřícně se strany staví k malým a středním podnikům. KDU-ČSL by jim uvolnila pravidla pro zaměstnávání, ČSSD by jim zvýšila daňové odpočty, ODS nabízí vyšší odpisy na výzkum a inovace. Hnutí ANO zase slibuje daňové pobídky nebo dotační programy pro podnikatele na venkově (zda jen pro malé zatím hnutí nezpřesnilo) a finanční kompenzace pro vesnické koloniály. SPD by malým podnikům dávala za vytvoření místa pobídky, jaké dnes dostávají velcí zahraniční investoři.
Velké firmy - velké daně
Všechny strany se shodnou na tom, že je na čase zavést jedno inkasní místo, kam firmy budou odvádět veškeré daně a pojistné za zaměstnance. Nebo to alespoň nijak nerozporují.
ANO, Piráti, ČSSD, komunisté, Starostové i SPD chtějí vybírat více daní od velkých nadnárodních firem, které odvádějí část zisků svým majitelům za hranice. Piráti a ANO kvůli tomu prosazují přísnější kontrolu. Některé strany přišly s návrhem, že budou firmy motivovat, aby část zisku reinvestovaly v Česku. Jedině SPD by chtěla radikální řešení a rovnou by zavedla povinnost část zisku v Česku nechat. Ojedinělý je také požadavek ODS na zrušení kontrolního hlášení, které se zavedlo pro boj s úniky na DPH. Sektorovou daň pro banky a další odvětví s malou konkurencí a velkými zisky chtějí sociální demokraté i Piráti a komunisté.
Daně z práce
ANO, ODS, STAN a TOP 09 se shodnou na snížení odvodů zaměstnavatelů za zaměstnance. Starostové a Topka to podmiňují důchodovou reformou a Piráti to v programu neslibují vůbec. Naopak ČSSD a komunisté by zaměstnavatelům život ztížili. Navrhují totiž delší zákonnou dovolenou pro zaměstnance, proplácení prvních tří dnů nemocenské a sešněrování pravidel pro využívaní oblíbených agenturních zaměstnanců. V programech se nikdo nebrání zaměstnávání cizinců, dokonce ani Okamurova SPD.
DPH aneb všechno zlevníme
Všechny strany chtějí snižovat DPH. Nejčastěji jde o snížení daně na potraviny a vybrané služby z 15 na 10 procent a o snížení sazby na většinu ostatních věcí z 21 procent o jedno nebo dvě procenta. Prosazovat to chtějí ODS a TOP 09, víceméně by tak šlo o návrat před rok 2012, kdy začalo DPH růst s odkazem na zavedení (dnes již mrtvé) důchodové reformy.
ANO a ČSSD navrhují, aby se do desetiprocentní sazby přesunuly vybrané výrobky: maso, mléko, máslo, chleba, ryby, čerstvé ovoce a zelenina. ANO by navíc snížilo daň za točené pivo, stravování a nealko v hospodách, vodné a stočné i služby s vysokým podílem lidské práce jako je oprava obuvi, kadeřnictví, sociální služby či renovace bytů.
Otázka pak ale bude, do jaké míry obchodníci promítnou snížení DPH do cen a zda si úsporu prostě neponechají pro sebe v marži.