Diskuze

K invazi v srpnu 1968 vedly Sověty i ekonomické důvody, říká historik

Nejen obavy, že Pražské jaro přeroste v demokratický systém, ale i strach z destrukce Rady vzájemné hospodářské pomoci, vedly Kreml k srpnové invazi roku 1968. Myslí si to slovenský historik Miroslav Londák. RVHP byla na počátku 60. let základem ekonomiky východního bloku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
MU

Po válce byl náš průmysl schopen okamžitě vyrábět. Problém nastal, když se rozhodlo KSČ počkat až nás dožene zaostalé Rusko a začali jsme chrlit tuny ocele a uhlí. Bez potřebných inovací jsme jakékoliv množtví strojírenské výroby mohli "prodat" do SSSR. Jěště dnes nám dluží státy tábora míru peníze. Nemohli nám přece dovolit vyvážet na západ a získat jakousi samostatnost.

Autor článku je snad ze slovenska. Křupane.

1 0
možnosti
Foto

Ruská invaze byla ovlivněna   především myšlením tzv. maršálů, kteří nehodlali ztratit ani metr z toho co bylo dobyto za druhé světové války. Československo mělo ve Střední Evropě význačnou polohu,klín pro případný útok na Západ. Toho si byl vědom už Bismarck. Ekonomické důvody byly podle mě nicotné. Ruské vedení by za cenu politických výhod klidně nechalo poklesnout životní úroveň nejen vlastního obyvatelstva, ale i svých "spojenců".  Kdyby otočili kohoutky ropovodu, tak jsme byli namydlení. Bohužel tehdejší vedení KSČ bylo rozpolcené a Dubček naivní, oslněn slávou  , která se kolem něj vytvořila.  To, že Rusové brutálně potlačí jakékoliv projevy o změnu situace bylo jasné na případech NDR,Polska i Maďarska.  Vždyť  jej Kadar osobně varoval, a on nic neučinil, aby invazi zabránil.  [>-]

0 0
možnosti
Foto

Brežněv ovšem přecenil ochotu českých zrádců, vstoupit do loutkové vlády. Nakonec byl nucen, tu řádně zvolenou vládu opět propustit a nikdo z ní nebyl popraven- to byl už pokrok proti Maďarsku.

Na rozdíl od sousedních států však čeští kolaboranti vesměs kolaborovali už s Gestapem a protektorátními úřady- jsou to celé generace, zvané jedním jménem- nomenklatura. Potomky těchto ke všemu ochotných Čechů najdete i dnes na rozhodujících místech v republice. Přesto by soudruzi neměli podceňovat zbývající obyvatelstvo- nevole nad korupcí a podvody už dosáhla vysoké úrovně.[>-]

0 0
možnosti
FH

Poznámka - co je to prosím za patvar "jakoby jste". Autor článku je snad původem z Mongolska? Anebo nezná základy českého jazyka?

1 2
možnosti
MS

Co se divíte, podobné perličky najdete téměř v každém článku. Je to smutné, ale je to tak.

0 1
možnosti
JH

No, dnes poměrně dobře víme, jak vypadalo rozložení sil a hlasování o invazi v politbyru KSSS. A fakt je, že maršálové byli pro invazi a politici, včetně premiéra Kosygina proti. Teprve kvůli Dubčekovi se dostal Brežněv pod tlak a maršálové vyhráli. Z toho mi vychází, že rozhodují důvod byl vojensko-strategický (nelze ztratit stát na linii dotyku bloků), ne ekonomický.

5 0
možnosti
JD

v 68 se ještě sojuz cítil silný ... USA se angažovali ve vietnamu a nějaké zásahy v sovětské sféře vlivu byli jen zbožným přáním potrefených bolševickou anexí ... změna nastala až v sedumdesátých letech, když se USA přestala přetahovat se sojuzem v kdejakém zapomenutém koutě světa a soustředila se na udržení status quo a postupné uzbrojení hlavního hráče - SSSR... a za dalších 10 let šel celý tábor míru do kopru....

0 0
možnosti
PK

RVHP byl i pro tehdejší ČSSR bezesporu výhodný kšeft. Sice jsme vyměňovali černé uhlí za hnědé a ocel za surovou rudu ale dumpingové ceny ropy, zemního plynu a jaderného paliva za to jistě stály. Nehledě na vyčištěné trhy sovětskými invazemi, jako byl třeba Irák, Lybie, Libanon apod. Jaké nové trhy nám dnes poskytnou spojenci NATO ? Srbsko, Afghánistán ? ;-D Do zemí EHS dnes vyvážíme pouze stlačováním nákladů na výrobní sílu + omezující kvóty EU, což je z hlediska srovnávání životní úrovně v EU také dlouhodobě neudržitelné. Vždyť i ti krizí zmítaní Řekové, Španělé a Portugalci (nehledě na Italy, kteří nedávno platili inflačními miliardami) jsou na tom nesrovnatelně lépe než my !

3 11
možnosti
JD

;-D trhy jak rybí noha ... neplatili .

7 0
možnosti
Foto

Takhle bude Brusel jednou zachraňovat EU...

2 3
možnosti
SB

Ještě k tomu zaostávání pod Ruskem: Ono je to ošidné. Patřit do takového bloku je vždy cestou k zaostávání i bez toho, že by docházelo k nějakému okrádání při obchodování nebo že by ten méně vyvinutý, ale silnější, bránil tomu menšímu, ale vyvinutějšímu, v rozletu přímo. Mít zaručený takový velký trh, jakým Sovětský svaz bezesporu byl, je na jednu stránku výhodné, na druhou stránku to trochu vede k tomu, aby ten menší a vyvinutější spal na vavřínech. Prostě víme, že s kvalitou zase není tak moc nutné si lámat hlavu, protože i když to nebude zrovna stoprocentní, bude to stále lepší než ty jejich podřadné zmetky a oni to ještě rádi od nás koupí. Takže se cítíme v pohodě, nemusíme dostatečně modernizovat, vyvíjet, věnovat pozornost výzkumu apod. No a za dvacet let takovéhoto pohodlného života se zajištěným odbytištěm zjistíme, že jsme v tom vývoji zaspali tak daleko, že už to ohrožuje naše postavení i na tom zaostalém trhu.

4 0
možnosti

Ještě tam bylo to plánované hospodářství. To zničilo náš celkem vyspělý lehký průmysl (ve výpočetní technice jsme byli na špičce), protože jsme se museli orientovat na těžký. Pak je tu taky uran, který od nás Rusové získali za hubičku, odvezli si ho po tunách za Ural, teď z něj mají haldy a postupně z něj vyrábějí jaderné palivo, které od nich stále draze nakupujeme do Temelína i Dukovan.

5 0
možnosti