Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Detaily tajných dohod stavařů: firmy si v tendrech navzájem dělaly křoví

  1:16
Tři velké stavební firmy mají každá zaplatit pokutu přes 600 milionů korun. Vyplývá to z dosud nepravomocného rozhodnutí ÚOHS, které má MF DNES k dispozici. Dohromady ÚOHS trestá sedm firem za nedovolené dohody při třech veřejných soutěžích z let 2006 až 2008. Souhrnná pokuta převyšuje dvě miliardy korun.
Nejvyšší pokutu má zaplatit firma Skanska.

Nejvyšší pokutu má zaplatit firma Skanska. | foto: Reuters

Dosud neveřejné rozhodnutí antimonopolního úřadu z minulého pátku (více zde), podrobně zachycuje detaily toho, co ÚOHS považuje za uzavírání nezákonných dohod za účelem poškození hospodářské soutěže. Lidově řečeno kartely. Antimonopolní úřad tyto praktiky popsal na čtyřech případech z let 2006 až 2008.

Výsledné rozhodnutí, které úřad v pátek rozeslal advokátům dotčených firem a jež má MF DNES k dispozici, navrhuje dvoumiliardovou pokutu, o kterou se má podělit sedm stavebních firem. Největší z nich – Strabag, Skanska a Eurovia – mají zaplatit každá více než šest set milionů korun.

Úřad v rozhodnutí podrobně zmapoval, jak podle něj manažeři koordinovali postup při přípravě zakázek, vzájemně se informovali o nabízených cenách a předem rozhodovali, kdo ve které soutěži vyhraje.

„Promluvily“ papíry s ručně psanými poznámkami

Úředníci vycházejí hlavně z dokumentace zabavené v kancelářích manažerů. Konkrétně jde v nejzávažnějších případech o papíry, na kterých jsou doplněny poznámky o tom, jak se bude ta která soutěž vyvíjet, kdo se jí zúčastní, kdo „potřebuje vyhrát“ a kdo bude jen „krytí“.

„Cinknuté“ soutěže

Podle ÚOHS se firmy v letech 2006 až 2008 nezákonně domlouvaly ve čtyřech veřejných soutěžích.

Oprava Jeronýmovy ulice v Třeboni
podání nabídek: 28. 2. 2006
vítěz: Lesostavby Třeboň
vítězná nabídka: 6 137 500 Kč vč. DPH problém: vzájemné předchozí sladění nabídek Strabagu a Lesostaveb

Stavba silnice R4 Mirotice - Třebkov
podání nabídek: 30. 10. 2007
vítěz: Sdružení Strabag - Swietelsky
vítězná nabídka: 944 113 227 Kč bez DPH
problém: šestice firem domlouvala nabídky, díky nímž došlo k navýšení ceny u té vítězné

Revitalizace návsi Stará Pohůrka
podání nabídek: 13. 10. 2008
vítěz: Sdružení Eurovia-Swietelsky
vítězná nabídka: 23 790 436 bez DPH
problém: podobné dohody jako u R4, kvůli promlčení bylo ale řízení zastaveno a sankce uděleny nebyly

Oprava prostranství Bakaláře v Písku
podání nabídek: 13.3. 2008
vítěz: Strabag
vítězná nabídka: 29 599 994 Kč bez DPH (35.223.993 Kč vč. DPH).
problém: opět domluva mezi Strabagem a Lesostavbami Třeboň, tentokrát vítězí Strabag

Firmy zakázané dohody popírají, šéfové tvrdí, že zabavené dokumenty jsou běžné záznamy. Antimonopolní úřad je přesvědčen o ­opaku.

„Účastníci řízení si museli být vědomi nezákonného charakteru svého jednání a rovněž toho, že jejich jednání může mít za následek ovlivnění výsledku veřejné zakázky, tedy narušení hospodářské soutěže,“ píše se v dokumentu o 126 stránkách shrnujícím více než tříleté vyšetřování.

Základní pokuty odvozuje úřad od největšího případu – stavby šestikilometrového úseku rychlostní silnice R4. Tam si podle ÚOHS šestice firem nejdříve pohlídala, kdo půjde do soutěže. Pak koordinovala nabídky tak, že část z nich plnila jen krycí funkci. Většina hráčů se nesnažila vyhrát, jen doplnila nabídky předem určeného vítěze, sdružení Strabag-Swietelsky, aby soutěž působila věrohodně.

Když si na základě výměny informací byli sdružení Strabag-Swietelsky a jeho významný subdodavatel Eurovia jisti výsledkem, zvedli vítězové uměle cenu o 28 procent. Vyšetřovatelé ÚOHS to alespoň dovozují z ručně psaných poznámek na zabaveném dokumentu.

Ředitelství silnic a dálnic potom skutečně vítězem vyhlásilo tandem Strabag-Swietelsky s nabídnutou cenou 944 milionů korun. To bylo sice stále o 64 milionů pod původním odhadem investora, ale úředníci mají za to, že férová soutěž by ušetřila daňovým poplatníkům další desítky milionů.

Za tuto dohodu úřad vůbec nejvyšší sankci vyměřil firmě Skanska – přestože se účastnila jediné zpochybňované soutěže, a tu ani nevyhrála. Pokuty se však udělují na základě obratů trestaných společností. Skanska je největší, dostala i nejvyšší trest. Čtvrt roku poté, co se prohřešek odehrál, Skanska vyměnila český management (do čela firmy posadila dnešního ministra dopravy Daniela Ťoka).

Ač jsou firmy pokutovány stamiliony, vždy se jedná zároveň maximálně o jednotky procent jejich ročních tržeb. Například Strabag ale zároveň zaplatí částku odpovídající podle loňské účetní uzávěrky ziskům za roky 2013 a 2014 dohromady.

Na řadě jsou nejspíš rozklady a soudy

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ani předseda Petr Rafaj se nechtějí k případu vyjadřovat do vydání pravomocného rozhodnutí. Aktuální verdikt je prvoinstanční, firmy proti němu mohou podat rozklad. To se téměř určitě stane.

Pokuty navržené ÚOHS

Strabag 614 166 000 Kč.

Eurovia 603 208 000 Kč

Swietelski 93 317 000 Kč

M-Silnice 56 405 000 Kč

Lesostavby Třeboň

7 014 000 Kč

Berger Bohemia

16 553 000 Kč

Skanska 648 757 000

Celkem 2,036 miliardy Kč

Jak v námitkách zaslaných ÚOHS, tak v komentářích pro MF DNES stavební giganti vinu odmítají. Zástupci firem Swietelsky, Skanska, Strabag i Eurovia shodně tvrdí, že jejich manažeři nic nezákonného neudělali.

„Obvinění vznesená v souvislosti s projektem R4 jednoznačně odmítáme,“ říká mluvčí Skansky, tedy firmy s nejvyšší vyměřenou pokutou, Lucie Laňková.

Eurovia a Strabag potom napadají ÚOHS i po procesní stránce - vadí jim například způsob získávání důkazů pomocí prohlídek kanceláří i samotná interpretace zabavených dokumentů. Společnosti Swietelsky, Eurovia a Strabag oznámily, že budou podávat rozklad. Právník Eurovie Radek Pokorný rovnou řekl, že pokud rozklad nebude uznán, podá správní žaloby k soudům. Skanska se k možnosti rozkladu zatím nevyjádřila.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Turisté, nebo místní? Starosta Barcelony má jasno, zvyšuje daň pro návštěvníky

Hlavní město Španělska, stejně jako mnoho dalších turistických cílů, hledá rovnováhu mezi turismem a zájmy místních obyvatel. Nyní město plánuje zvýšit turistikou daň pro návštěvníky, kteří sem...

27. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....