Škoda Auto organizovala nezákonný kartel. Zaplatila pokutu 49 milionů

  14:55aktualizováno  14:55
Mladoboleslavská Škoda Auto se s distributory svých aut domlouvala na cenách. Porušovala tím zákony o hospodářské soutěži a dostala 49milionovou pokutu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže navíc loňské rozhodnutí zveřejnil, až když jej o to na základě zákona 106/1999 požádala MF DNES.
Škoda Auto dostala od ÚOHS pokutu 49 milionů korun.

Škoda Auto dostala od ÚOHS pokutu 49 milionů korun. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Škoda Auto přibližně rok porušovala závažným způsobem hospodářskou soutěž. Organizovala totiž zakázaný cenový kartel. „Uzavřela a plnila zakázané dohody o určení cen pro další prodej, jejichž cílem bylo narušení hospodářské soutěže na trhu nových osobních motorových vozidel,“ píše úřad ve svém rozhodnutí vydaném loni před Vánocemi a vztahujícímu se k období od 12. 4. 2011 do 19. 4. 2012.

Podle ÚOHS konkrétně Škodovka „ve shodě s distributory stanovovala jejich minimální marže při prodeji nových osobních motorových vozidel určených spotřebitelům.“ Jinými slovy: Na základě dohody řízené ze shora si jednotliví prodejci nových vozů Škoda nekonkurovali, ale ceny si formou marží vzájemně domlouvali. Na takovou situaci vždy doplácí zákazník. Volná soutěž, která v tomto případě nefungovala, totiž sráží prodejní ceny.

V dokumentu, který je pořádně proškrtán s odkazem na obchodní tajemství, se píše, že taktiku zástupci Škody a dealerů domlouvali na školeních. „Na školeních bylo distributorům jednoznačně navrženo poskytovat jen takové slevy z prodejní ceny, aby uskutečňovali prodej s marží v pevně dané výši; toto bylo distributory akceptováno. Doporučení se mělo výslovně dotýkat pouze prodejů koncovým zákazníkům,“ píše se v rozhodnutí.

Škoda chtěla po dealerech, aby na sebe donášeli

Z rozhodnutí navíc vyplývá, že Škoda na dodržování dohodnutých cen dohlížela a navíc nutila jednotlivé dealery k donášení na své konkurenty, kteří by dohodu o maržích nerespektovali.

Výrobce aut tak dohodami s dealery porušoval jak evropskou, tak českou legislativu, za což dostal od ÚOHS pokutu 49 milionů korun. Škoda pochybení uznala a proti rozhodnutí ani nepodala poměrně běžný rozklad. Zaplatila ji ve fázi takzvaného narovnání.

Vyjádření, které Škoda poskytla iDNES.cz, se věnuje pouze vyšetřování a firma akcentuje svou účast na něm a fakt, že Škoda se úřadu nahlásila sama. Podle mluvčího Jozefa Baláže se vedení o kartelu rozhodlo ještě před zahájením řízení. „Toto podezření jsme začali bezodkladně vyšetřovat a přijali jsme opatření k tomu, aby se takové či obdobné jednání nemohlo opakovat,“ říká. Cílem automobilky podle něj bylo „nechat celou věc do detailu objektivně objasnit a posoudit, a to i s vědomím, že by Škoda Auto mohla čelit finanční sankci.“

„Protože naším záměrem bylo dosáhnout co nejdříve vyřešení případu, respektovali jsme závěry úřadu a přijali sankci, jak ji úřad stanovil.“ vysvětluje narovnání případu Baláž. Na otázku, proč zástupci Škody kartel původně organizovali ale neodpověděl.

Ve výroční zprávě ÚOHS případ chyběl

Kromě samotné pokuty pro Škodu je zajímavé, že toto rozhodnutí z konce prosince ÚOHS původně nevyvěsil do své webové sbírky rozhodnutí. Tam se objevilo až ve čtvrtek. Shodou okolností ve stejný den, kdy jej ÚOHS zaslal redakci MF DNES, která o něj zažádala v souladu se zákonem 106/1999 o přístupu k informacím.

O tomto rozhodnutí, ačkoli se podle výše jedná o třetí nejvyšší loňskou pokutu, se nezmiňovala ani výroční zpráva úřadu a nefigurovalo ani ve statistickém přehledu nejvyšších pokut. I když se v těchto dokumentech píše o řádově mnohem nižších pokutách a rozhodnutích, případ jedné z největších českých firem tam chyběl.

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda to vysvětluje jako vyslyšení žádosti Škody Auto v rámci narovnání. „Součástí dohody bylo to, že to po nějakou dobu nebudeme publikovat,“ říká Švanda s tím, že tento postup „není nestandardní“.

Po několika minutách následně Švanda svou citaci po konzultaci s kolegy korigoval. „Důvodem bylo ve skutečnosti to, že dosud nebyly dořešeny náležitosti ohledně obchodního tajemství,“ opravil se Švanda.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Článek se mi líbí

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Na jihu Moravy se snědlo přes 20 kilo polského hovězího se salmonelou

Ilustrační snímek

Z polského hovězího, v němž se vyskytly bakterie salmonely, se ve dvou jihomoravských podnicích snědlo téměř 22...

Najdete na iDNES.cz