Silná koruna rozhýbala i ČNB

Bankovní rada České národní banky minulý týden k překvapení všech snížila úrokové sazby. Během posledních dvou měsíců tak klesly úroky o celé procento, což je na české centrální bankéře neobvykle razantní postup. Banka se snaží i ve spolupráci s vládou zpevňování kurzu zabránit již několik měsíců. Zatím by se jejich úsilí dalo nazvat spíše sisyfovskou prací. V porovnání se situací před rokem je dnes kurz vůči euru o tři koruny silnější.

Hlavním důvodem rychlého postupu ČNB je silný kurz koruny, který se zpomalením Evropy trápí podniky. Firmy čelí úbytku zájmu o své zboží zejména ze strany Německa, kam jde největší část vývozu. Příliš pevná koruna jim krátí zisky. Oslabení kurzu přitom nelze v blízké době čekat, jak připouští i ČNB.

Pokud by se Německu podařilo dostat z recese, mělo by ekonomický růst zajištěno i domácí hospodářství a nebylo by je třeba podporovat nižšími náklady na půjčování. Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer věří, že kurz koruny časem přece jen oslabí.

Připouští ale, že to může trvat. Banka předpokládá, že obchodníky by mohlo přesvědčit, až uvidí, že devizy z privatizačních prodejů nebudou směňovány na trhu, ale skončí na účtu v ČNB anebo v devizových rezervách centrální banky výměnou za nové koruny.

ČNB zkusila nepříliš úspěšně zvrátit vývoj kurzu už loni v říjnu po dlouhé době nečinnosti přímým zásahem na trhu, kde nakupovala devizy a prodávala koruny. Koncem listopadu pokračovala snížením klíčové úrokové sazby a začala jednat s vládou o tom, jak zamezit tomu, aby devizové příjmy z privatizace tlačily na další posílení kurzu. V lednu dotáhla jednání do úspěšného konce. I tentokrát koruna odolala.

Následovala intervence a snížení sazeb a o deset dní později klesly úroky na dnešních 4,25 procenta. "Nechtěli jsme kurz oslabit, ale kompenzovat tvrdší měnové podmínky," vysvětluje viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

K akci centrální banku popohnala i nová prognóza ekonomického vývoje, podle níž letos poroste výkon hospodářství ani ne o tři procenta. Zároveň bude mírnější i inflace, což umožňuje jít se sazbami níže. Poslední hlasování nemohlo být jednoduché. Proti snížení sazeb mluví řada faktorů.

I přes rizika výrazného dopadu zahraničního zpomalení zatím česká ekonomika roste tempem přes tři procenta a domácnosti v utrácení nepolevují. Uskrovňovat, a zvlášť ne před volbami, se nemíní ani vláda. Rozhazování státních peněz přitom tlačí úrokové sazby vzhůru. Aještě jeden lidský, ale ne bezvýznamný argument proti nižším sazbám - po odečtení inflace nelze na žádném vkladu v bance vydělat, reálné úroky jsou záporné.

Příliš prostoru pro snižování sazeb však podle ekonomů již centrální banka nemá. "Celosvětově nízká inflace může dnes české ceny držet na uzdě, ale ve střednědobém horizontu bude ČNB čelit dilematu mezi tím, jestli dovolit buď kurzu koruny další let vzhůru, anebo vyšší inflaci tlačenou nadměrným uvolněním měnových podmínek," říká ekonom JP Morgan Zdenko Stefanides.