Savojsko: vína uřícených lyžařů

  6:51aktualizováno  6:51
Savojské Alpy lákají příznivce lyžování kvalitou sjezdových tratí, ale lyžařům nabízí prémii v podobě místních vín. Jejich kvalita je průměrná, ale nezdá se, že by to vinaře trápilo - téměř všechno zdejší víno se vypije právě v horských střediscích.

Vinice do lyžařského pásma samozřejmě nezasahují, nacházejí se v nadmořských výškách 200 až 500 metrů. Nejlepší polohy sousedí s několika velkými jezery.

Podnebí má stejnou kontinentální podobu, jakou známe u nás, a tak i vína mají podobný charakter - aromatičtější, svěží a kyselejší bílá doplňují tvrdší a hodně štíhlá červená. Jejich charakter odpovídá horské gastronomii, která je hodně založena na sýrech a uzeninách, a proto vyžaduje lehčí a "svižnější" vína.

Orientace v savojských vínech není složitá. Většina produkce nese označení "Vin de Savoie". Jen bílá vína z odrůdy Altesse mají název "Rousette de Savoie" a malá část produkce spadá pod samostatné apelace "Crépy" a "Seyssel".

Horší je to s odrůdami, jichž je v Savojsku povoleno několik desítek. Tato různorodost vyplývá z velkých rozdílů mikroklimatických a půdních podmínek jednotlivých vinohradů. Důležitou roli hrají místní odrůdy Mondeuse, Jacquere, Altesse a Poulsard, z těch známějších se pěstuje Gamay, Pinot a Chardonnay.

Jak tomu bývá prakticky ve všech severních vinařských oblastech, většinou jde o vína z jediné odrůdy, která bývá na etiketě uvedena. Ještě méně než savojské víno je u nás známa historie tohoto území.

Jedna krátká epizoda se dotkla i naší minulosti. To když se savojský vévoda Karel Emanuel I. ucházel v roce 1619 o českou korunu. Neuspěl a možná je to škoda. S Fridrichem Falckým jsme o dva roky později doklopýtali k bitvě na Bílé hoře, zatímco Karel Emanuel po celou tu dobu pomáhal udržovat při životě schopné vojsko hraběte Mansfelda, bojující proti Habsburkům a kontrolující až do pobělohorské doby jihozápadní Čechy.

O samostatnost jsme tak přišli a integračnímu procesu se nakonec nevyhnulo ani Savojsko. K Francii bylo připojeno v roce 1859 a dnes je jedním z jejích největších lákadel. Do hor, k řekám a jezerům i na specifickou gastronomii.

Autoři:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz