Přístroje na sledování lidí chce čím dál víc rodičů, chtějí tak uhlídat své děti

  3:51aktualizováno  3:51
Strach o vlastní dítě přivádí stále více lidí k myšlence hlídání přes GPS. Systém původně stvořený pro pátrání po autech může totiž sledovat i pohyb lidí, a tím pomoci třeba v takových případech, jakým je zmizení devítileté Aničky Janatkové. Zařízení je zatím velké asi jako krabička od sirek, brzy ale může být velké jen jako hodinky.
Sledovací zařízení může pomoci i v případě, že by ho útočník okamžitě zničil. Zaznamená totiž poslední polohu dítěte. Ilustrační foto

Sledovací zařízení může pomoci i v případě, že by ho útočník okamžitě zničil. Zaznamená totiž poslední polohu dítěte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Řadu lidí vyděsil případ zmizelé Aničky a začali se pídit po prostředcích, jak své děti lépe chránit. I za cenu narušení jejich soukromí. "Snažíme se všem říkat, že nejde o žádné špehování, ale o další prostředek ke snížení pravděpodobnosti, že se stane nějaká tragédie," uvádí Petr Pilin ze společnosti Macro Weil, která je jedním z dodavatelů sledovacích zařízení na český trh.

"Připouštím, že v určitém případě může dojít ke zneužití takových zařízení, třeba když se dají do tašky někomu, kdo o tom neví, ale ještě jsme se s takovým případem nesetkali. Většinou to skutečně zákazníci kupují z bezpečnostních důvodů," dodal Pilin. Podle něj by vždy dítě mělo vědět, k jakému účelu "krabička" slouží a jak se používá v případě nouze.

Když bude dítě chtít, krabičku "ztratí"

Dětská psycholožka Dana Bočková upozorňuje na to, že pokud dítě nebude chtít nic podobného nosit, prostě se toho zbaví. "I velmi malé děti prokazují velkou kreativitu v tom, jak některé věci schválně ztratit, když nechtějí být pod kontrolou. Velké očekávání vyvolávaly dříve u rodičů mobily, které se však dají vypnout stejně jako tato sledovací zařízení," tvrdí Bočková.

Podle ní je i sporné, zda by v případě napadení skutečně takové zařízení pomohlo. "Pokud jde o připravovaný únos, zajistí si pachatel prakticky vždy to, aby u sebe dítě nemělo žádnou elektroniku, která by mohla prozradit jeho polohu. Teď je to telefon. Až se začnou rozšiřovat sledovací zařízení, budou hledat i je, protože jejich prodej bude jistě podpořen masivní reklamou. V takovém případě budou zločinci vždy o krok napřed před policií," říká psycholožka. Připouští však, že podobné zařízení může pomoci v případě nenadálého napadení pedofilem.

Podle Roberta Čecha ze společnosti RC Monitoring, která nabízí sledovací služby jak pro automobily, tak pro osoby, i v případě, kdy dojde po napadení k okamžitému zničení sledovacího zařízení, může jeho přítomnost pomoci.

"Zařízení lze nastavit na pravidelné odesílání polohy po uplynutí určité doby. Pokud by došlo k jeho poškození, bude k dispozici alespoň poslední poloha dotyčné osoby. Dražší zařízení mají zabudované i náklonometry, takže i kdyby člověk jen uklouzl a zůstal nehybně ležet, vyšle přístroj okamžitě varování s udáním polohy," tvrdí Čech.

Podle něj podobnou službu mohou odvést i chytré mobilní telefony s navigací, kam stačí nahrát i speciální software.

Kombinace GPS a mobilního telefonu

Problém současných sledovacích jednotek tkví v tom, že jde buď o přístroje podobné přívěskům velikosti krabičky od sirek nebo menších mobilních telefonů. Vždy tak hrozí jejich ztráta. Podle Pilina z Macro Weil se tak proto nyní testuje zařízení vypadající jako běžné digitální hodinky.

"To bude mít největší výhodu v tom, že případný agresor nemusí sledovací zařízení vůbec poznat. Nebo je pozná až po nějaké době, a to může dát policii čas navíc," dodává.

Ať už se sledovací zařízení vyvinou do náramků či přívěsků, stále budou používat stejnou technologii, jaká se používá pro hlídání vozů. Jde o kombinaci zjišťování polohy prostřednictvím systému GPS (který používají běžné autonavigace) a funkce mobilního telefonu, který aktuální pozici vozu hlásí.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

Soud zprostil Šišku a spol. obžaloby v kauze IT zakázky na ministerstvu práce

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Soud zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a...

Duty free na letišti by měl provozovat Lagardére, zaplatit má 8 miliard

Na Terminálu 2 pražského letiště otevřeli novou komerční zónu

Provoz všech 24 duty free shopů, tedy bezcelních obchodů, na Letišti Václava Havla v Praze asi získá za osm miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz