Daň z nabytí nemovitostí poslanci pohřbili. A pak zázračně vzkřísili

  14:01aktualizováno  14:01
Ukázkou toho, že poslanci občas nevědí, o čem hlasují, bylo hlasování Sněmovny o dani z nabytí nemovitostí. "Nic se neděje, slunce vyjde. Ale právě jste pohřbili občanský zákoník," řekl exministr financí Miroslav Kalousek, když poslanci potopili zákon. Když to poslanci slyšeli, situace se radikálně změnila, hlasovalo se znovu a návrh prošel.

Právě jste pohřbili občanský zákoník, vyčetl poslancům Miroslav Kalousek. A poslanci, kteří před tím odmítli zákon o dani z nabytí nemovitostí, otočili, a zákon napodruhé prošel. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Napoprvé bylo pro zákon 68 poslanců ze 145, napodruhé 73 ze 114 přítomných. Chybu při prvním hlasování na sebe vzal Tomáš Chalupa z ODS. Přijetí předlohy umožnili při druhém schvalování sociální demokraté, někteří z nich nehlasovali a snížili tím potřebné kvorum.

Kalousek upozornil na to, že zákon o dani z nabytí nemovitosti souvisí s novým občanským zákoníkem, který má platit od roku 2014. Šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová se marně divila, že projednávání zákona již bylo uzavřeno tím, že neprošel, poslanci po Kalouskově upozornění otočili.

Daň z převodu nemovitosti by měl od ledna platit výhradně kupující, nikoli prodávající, jak je to nyní, kdy kupující za odvod daně pouze ručí. Zákon nyní posoudí Senát a pak ještě prezident.

Pokud by v druhé komoře parlamentu nebo na Hradě zákon narazil, nebude už možné veto přehlasovat, protože Sněmovna se příští týden rozpustí kvůli předčasným volbám. Ty podporují ČSSD, TOP 09, komunisté i Věci veřejné, jejichž poslanci iniciují mimořádnou schůzi k rozpuštění Sněmovny poté, co nedostala důvěru vláda Jiřího Rusnoka a zároveň se rozpadla "stojednička" bývalé pravicové koalice.

Ministerstvo financí si od přijetí daně z nabytí nemovitosti slibuje vyšší účinnost při výběru daně a její snazší vymahatelnost. Uvádí například, že nabyvatel nemovitosti nyní nemá jistotu, zda nakonec nebude daň platit on jako ručitel, pokud ji prodejce nezaplatí.

Nová předloha u staveb pro bydlení a rekreační účely zruší nutnost pořizování znaleckého posudku jejich ceny. Finanční úřad nově daň vyměří ze základu, který se určí podle ceny v místě obvyklé. Daň se vypočítá ze 75 procent této částky. Plátce, který by s tím nebyl spokojen, si bude moci nechat znalecký posudek zpracovat. Náklady na pořízení posudku se navíc budou odečítat ze základu daně.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz