Pletení pomlázek je dodnes rodinná tradice. Vydělávají na nich řetězce

  6:10aktualizováno  6:10
Obejít známé a sousedy, pomlázkou zajistit, že ženy ani ­dívky příští rok neuschnou, a vykoledovat si kraslice. Tato velikonoční tradice se dodržuje v rodinách po celé republice. Uplést pomlázku však už dnes umí málokdo. Lidé jsou tak odkázáni na obchodníky, kteří je nabízejí.

ČESKO. Světové agentury zaznamenaly i české pojetí Velikonoc. Muž s velkou pomlázkou je zaujal ve Starém Městě. Není ovšem jasné v kterém. (2. dubna 2018) | foto: Reuters

Největšími prodejci pomlázek jsou obchodní řetězce. Kaufland každé Velikonoce prodává desítky tisíc pomlázek, přičemž od jednoho ze svých dvou dodavatelů letos odebral pomlázky v hodnotě zhruba 2,5 milionu korun. Z velkých řetězců pomlázky nenabízí pouze Lidl (spolu s Kauflandem patří do skupiny Schwarz).

Pomlázka, mrskut, šlahačka, tatar. Vyrobte si parádní i s ozdobnou rukojetí

Pomlázky ručně vyrábějí rodinné firmy, které se specializují i na další pletené výrobky.

„Ročně vyrobíme asi 60 tisíc kusů pomlázek,“ říká jeden z dodavatelů Kauflandu, který si nepřál zveřejnit své jméno. Do obchodů řetězce jich každý rok odešle asi 55 tisíc. „Zbytek dodáváme do malých květinářství,“ dodává.

Pomlázky však prodávají také firmy či živnostníci, kteří si tímto způsobem každé Velikonoce pouze přivydělávají. Takoví obchodníci na trzích většinou počítají s­ mnohem nižšími prodeji.

„Prodáme jich tady asi šest nebo sedm set,“ uvádí prodejce ze stánku na pražském Andělu. Během roku pracuje jako zahradník a o Velikonocích si pomlázkami přivydělává společně s rodinou už několik let.

„Lepší jsou prodeje v menších městech a na vesnicích. Tam se tradice více dodržují,“ upozorňuje. Pomlázky s otcem plete od svých osmi let. Kromě nich na Velikonoce prodávají i kraslice a základy na košíky, které též vyrábí jeho rodina.

Od zimy u ledu

Velikonoce letos připadají na jeden z nejzazších možných termínů. Většina vrb tak již začíná kvést. Tím se značně snižuje kvalita jejich proutí, ze kterého se pomlázky pletou.

Jak uplést pomlázku

Prodejce však tato skutečnost nijak nevzrušuje. Pomlázky totiž vyrábějí v předstihu, v některých případech bezmála půl roku předem.

„My proutí sbíráme už po Vánocích,“ glosuje Martina Pilátová z firmy Job Parts. Společnost podle ní v několika stáncích po celém hlavním městě prodá asi pět tisíc pomlázek.

Aby pruty vydržely co nejpružnější, musí se uchovávat v ­chladu. Pilátová je dle vlastních slov skladuje ve sklepě, kde se následně i pletou a zdobí. Větší firmy pak používají propracovanější postupy – například dodavatel řetězce Billa proutí ukládá do sněhu a ledu. Hotové pomlázky pak často bývají uchovávány už „jen“ v ­chladu.

„Hotové pomlázky jsme obdrželi již v ­lednu a únoru a skladovali jsme je při teplotě od 0,5 do 5­ stupňů Celsia,“ říká Renata Maierl, tisková mluvčí řetězce Kaufland.

Pozdní datum Velikonoc však skýtá ještě jeden problém, který musí prodejci řešit. Shodují se na tom, že pomlázky kvůli vysokým teplotám rychleji vysychají. Pokud na to prodavač nijak nezareaguje, mohou se jeho pomlázky začít lámat. „Nejhorší je to u venkovních stánků, kde na ně téměř neustále svítí slunce,“ říká Pilátová.

Zkuste si uplést pomlázku podle videonávodu:

Ratanová urážka

Všechny firmy prodávající pomlázky, které MF DNES kontaktovala, mají rodinný základ. V těch větších se na výrobě podílí kolem patnácti lidí. Všechny také kladou důraz na tradiční ruční způsob pletení, který je mnohdy naučili jejich otcové či dědové.

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Důležitost pracovních postupů prověřených generacemi si začaly znovu uvědomovat i velké řetězce. V současnosti jich již většina prodává pouze pomlázky od českých výrobců. To přitom ještě před několika lety vůbec nebylo pravidlem.

Tehdy se totiž v tuzemských obchodech mnohem častěji než pomlázky z vrbového proutí objevovaly jejich asijské náhražky. Největší pozornost si tato skutečnost vysloužila před necelými deseti lety, kdy se „pomlázek“ z ratanu prodávaly desetitisíce ročně.

Důvodem byla mimo jiné snazší údržba. O vrbové proutí se totiž musí výrobci a prodejci starat i po tom, co je pomlázka upletená. Ratan je sušší, a tak může vydržet i několik let, aniž by mu bylo potřeba věnovat tolik pozornosti. Podle tradičních prodejců jsou však takové pomlázky dobré pouze jako dekorace. „To už skoro ani nejsou pomlázky,“ komentuje Pilátová.

I dnes se na velikonočních trzích a v obchodech ratanové náhražky nacházejí, nicméně ne v takové míře. Poznat je není složité – mívají pravidelnější tvar, jsou plošší a někdy i výrazněji zdobené pentlemi. Ratanové proutí navíc téměř nepruží a má plochý průřez.

Právě proto nejsou pro české koledování vhodné, shodují se prodejci. Nejenže se suché proutí může zlomit, ale také takzvaně štípe. Kromě toho suchá pomlázka v podstatě odporuje velikonočním tradicím – na vyšlehanou dívku či ženu se má přenést síla a mládí vrbového proutí. Použití suché pomlázky by se tak dalo považovat i za urážku.

Proutí na pomlázky výrobci většinou berou z vlastních zdrojů nebo z plantáží, kde je vlastnoručně sbírají. V obchodech pak hotové pomlázky mívají v závislosti na velikosti cenu od 35 až po necelých osmdesát korun.

V obchodech řetězce Kaufland se minulý týden prodávaly v průměru za 45 korun. Pokud budeme počítat s daty od výše uvedeného dodavatele, hodnota jeho dodávek činí zhruba 2,5 milionu korun. Jedná se přitom jen o jednoho dodavatele jednoho řetězce.

V menších stáncích se pomlázek rovněž prodávají tisíce. Hrubým odhadem se tak můžeme dostat k ­tomu, že se v ­tuzemském „pomlázkovém byznysu“ protočí řádově desítky milionů korun ročně.

Pomlázku si:

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

pletete 494
kupujete 82

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Kellnerova PPF loni vydělala přes 22 miliard. Čistý zisk stoupl o čtvrtinu

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun (865 milionů eur). O rok dříve firma...

Poctivci doplatí na flákače a simulanty, tvrdí šéf Hospodářské komory

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Na 31. celostátním sněmu Hospodářské komory ČR její šéf Vladimír Dlouhý ostře kritizoval odbory. Na zasedání 250...

Vepřové maso dovezené do Česka je 10 dní staré, říká Jandejsek

Ilustrační snímek

Česko musí vykrývat čím dál větší množství spotřeby vepřového masa dovozy. Levné maso do České republiky míří zejména...

Najdete na iDNES.cz