Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Divoký nástup léta už stál tři čtvrtě miliardy. Mohou za to červnové bouřky

Červnové bouřky a povodně způsobily škody nejméně za tři čtvrtě miliardy. Vyplývá to z údajů, které MF DNES získala od šesti největších pojišťoven, které dohromady pokrývají téměř 90 procent trhu. Majetek nejvíce ničily povodně a záplavy. Lidé pojišťovnám hlásili zatopené sklepy, garáže či přízemí rodinných domů.

ilustrační snímek | foto: Radek KalhousMAFRA

Letošní nástup léta názorně ukázal, jak si příroda umí pohrát s lidmi i jejich majetkem. Již od prvního červnového víkendu se lidé na velkém území Česka potýkali s následky silných bouřek, které s sebou přinesly přívalové deště, vichřice i­ krupobití. Bouřky přišly dokonce ve čtyřech vlnách.

Červnové záplavy v Česku

Z údajů největších pojišťoven plyne, že dosud nahlášené škody jen za červen překročily 750 milionů korun. Kromě povodní ničily majetek také kroupy, které umějí způsobit rozsáhlé škody během pár minut.

„Od začátku června nám z celé republiky klienti nahlásili 6 800 živelních škod za přibližně 400 milionů korun,“ říká mluvčí tuzemské jedničky Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. K nejpostiženějším krajům podle pojišťoven patří Moravskoslezský, Pardubický a Středočeský. U více než poloviny škod už také jednotlivé pojišťovny vyplatily pojistné plnění.

Katastrofy a pojišťovny

„Tento rok je unikátní v tom, že na sebe navázalo několik menších živelních událostí, které však v konečném součtu mají fatálnější následky a na mnohem větším území než v minulých letech. Co do počtu škod půjde pravděpodobně o rekordní rok,“ říká Petr Milata z­ ČSOB Pojišťovny.

„Jakkoliv byl letošní červen na živelní škody bohatý, dá se říci, že sezona živlů teprve začíná. Letní měsíce totiž bývají tradičně obdobím, kdy se na našem území potýkáme se škodami souvisejícími s­ bouřkami, vichřicemi či krupobitím. V poslední době nabývají na síle lokální kalamity,“ dodává Buriánková.

Povodně po sedmi letech

Pojišťovny kvůli velké vodě evidují stovky škod, již třetí týden v řadě

„Živly se v průběhu let střídají. Zatímco v roce 2016 sužovalo naše klienty zejména krupobití, v následujících dvou letech to byly hlavně vichřice a vloni se k nim přidaly znovu kroupy. Záplavy si ve větším územním rozsahu vybírají přestávku a omezují se pouze na lokální úroveň,“ říká Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Letos už vedle červnových povodní úřadovaly i vichřice. Vysoké škody sčítaly pojišťovny v únoru po vichřicích Sabine a Julie. Jak ukazují statistiky České asociace pojišťoven, poryvy větru přitom obvykle způsobily v předchozích pěti letech výrazně vyšší škody než povodně. Červnové povodně škody z předchozích let překonají, ale ničivosti povodní z června 2013 zřejmě nedosáhly.

„Obecně výše majetkových škod stoupá, a to nejen s ohledem na obecné zvýšení počtu živelních událostí, ale i s tím, jak stoupá hodnota majetku obyvatel. Škody jsou pak samozřejmě vyšší,“ říká Veronika Nová z České asociace pojišťoven. Podle ní však nelze plošně říci, že by zvýšení počtu živelních událostí, a tedy majetkových škod, výrazněji zahýbalo s cenami.

„Pojišťovny ale přehodnocují rizika v místech, kde se zvyšuje počet těchto událostí a kde jsou opakované škody tohoto typu. Ale určitě se nedá říct, že by nás čekalo nějaké plošné zvyšování cen,“ říká Nová. Pojišťovny sice vyplácejí více, ale zároveň je tu tlak klientů na udržení výše ceny pojistného.

Doba pojištění pro získání důchodu bude mírnější, řekla Maláčová

Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny navíc upozorňuje, že pojišťovny v jednotlivých zemích vycházejí z vyjednaných zajistných sazeb. A zajišťovny svou cenovou strategií vycházejí zejména z globálních přírodních katastrof, jako jsou ničivé orkány a hurikány.

Technický a produktový ředitel služby Rixo.cz Martin Ždímal nicméně očekává, že ceny pojištění majetku porostou rychlejším tempem. „A to nejen v důsledku nárůstu frekvence škod, ale i v důsledku růstu cen práce a materiálu,“ říká Ždímal. Podle něj se v pojišťovnách postupně projeví i změny klimatu a nárůst globální teploty. Kvůli tomu bude přibývat také zemědělských škod.

Všechno podražuje

A jaké největší chyby lidé při pojištění majetku dělají? „První velkou chybou je, že nemají majetek pojištěný. Počasí i statistiky nám dokazují, že pojistná událost způsobená vlivem počasí se nevyhne v průběhu života prakticky nikomu z nás,“ říká Milata.

„Lidé často ladí pojistnou smlouvu podle výše pojistného, nikoli podle hrozících rizik. Neaktualizují pojištění dostatečně často: pokud se nic neděje, měli by alespoň jednou za čtyři roky. Nebo vždy při větším zásahu, dovybavení, rekonstrukci nebo přístavbě,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Lidé si raději pojistí auto než život. Nezměnil to ani strach z viru

Výsledkem je, že lidé mají svůj majetek výrazně „podpojištěný“, tedy pojištěný na nižší částky, než je skutečná hodnota majetku. „Špatně nastavené pojistné částky často nedokážou pokrýt škodu vzniklou na jejich majetku po fatálních událostech, jako jsou povodně nebo požáry,“ říká Milan Káňa z Kooperativy.

Například podle online pojišťovací služby Rixo.cz je „podpojištěných“ šest z deseti majetkových smluv. Nemovitost průměrně o 1,8 milionu korun a domácnosti o 200 tisíc. „Běžně ve smlouvách nacházíme hodnoty, které už dávno neplatí,“ říká Ždímal.

Podle Bálka také lidé často neuvedou správné informace, které jsou důležité pro výpočet pojištění a které mají následně vliv na výpočet náhrady škody po případné pojistné události. Navíc je třeba počítat s postupným zdražováním.

„V posledních letech došlo ke strmému nárůstu cen nemovitostí zvláště v některých lokalitách a také ke zvýšení cen za služby ve stavebnictví, v řemeslech a v bydlení. To je třeba promítnout do pojistných částek v pojistné smlouvě. Samozřejmě to znamená i zvýšení pojistného,“ dodává Svobodová.

ZANIKLÉ TRATĚ: Freiberská dráha vozila přes Moldavu uhlí do Saska

  • Nejčtenější

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Schodek státního rozpočtu v listopadu vzrostl na 337 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. Podle...

Nejdražšími městy světa jsou New York a Singapur, nejvíc vyskočilo Rusko

Inflace, růst cen energií i dopady válečných sankcí zamíchaly pořadím žebříčku nejdražších měst světa, který pravidelně...

Počty prasat nakažených morem teď budou stoupat, varují veterináři

Nález divokého prasete nakaženého africkým morem prasat na Liberecku nebude nejspíš jediný. Veterináři nyní očekávají...

Češi šetří plyn. Tuzemské zásoby by měly vydržet celou zimu

Češi i nadále pokračují v úsporách při spotřebě plynu. Ta během listopadu meziročně klesla zhruba o pětinu. Analytik...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...