Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Divoký nástup léta už stál tři čtvrtě miliardy. Mohou za to červnové bouřky

Červnové bouřky a povodně způsobily škody nejméně za tři čtvrtě miliardy. Vyplývá to z údajů, které MF DNES získala od šesti největších pojišťoven, které dohromady pokrývají téměř 90 procent trhu. Majetek nejvíce ničily povodně a záplavy. Lidé pojišťovnám hlásili zatopené sklepy, garáže či přízemí rodinných domů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek KalhousMAFRA

Letošní nástup léta názorně ukázal, jak si příroda umí pohrát s lidmi i jejich majetkem. Již od prvního červnového víkendu se lidé na velkém území Česka potýkali s následky silných bouřek, které s sebou přinesly přívalové deště, vichřice i­ krupobití. Bouřky přišly dokonce ve čtyřech vlnách.

Červnové záplavy v Česku

Z údajů největších pojišťoven plyne, že dosud nahlášené škody jen za červen překročily 750 milionů korun. Kromě povodní ničily majetek také kroupy, které umějí způsobit rozsáhlé škody během pár minut.

„Od začátku června nám z celé republiky klienti nahlásili 6 800 živelních škod za přibližně 400 milionů korun,“ říká mluvčí tuzemské jedničky Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. K nejpostiženějším krajům podle pojišťoven patří Moravskoslezský, Pardubický a Středočeský. U více než poloviny škod už také jednotlivé pojišťovny vyplatily pojistné plnění.

Katastrofy a pojišťovny

„Tento rok je unikátní v tom, že na sebe navázalo několik menších živelních událostí, které však v konečném součtu mají fatálnější následky a na mnohem větším území než v minulých letech. Co do počtu škod půjde pravděpodobně o rekordní rok,“ říká Petr Milata z­ ČSOB Pojišťovny.

„Jakkoliv byl letošní červen na živelní škody bohatý, dá se říci, že sezona živlů teprve začíná. Letní měsíce totiž bývají tradičně obdobím, kdy se na našem území potýkáme se škodami souvisejícími s­ bouřkami, vichřicemi či krupobitím. V poslední době nabývají na síle lokální kalamity,“ dodává Buriánková.

Povodně po sedmi letech

Pojišťovny kvůli velké vodě evidují stovky škod, již třetí týden v řadě

„Živly se v průběhu let střídají. Zatímco v roce 2016 sužovalo naše klienty zejména krupobití, v následujících dvou letech to byly hlavně vichřice a vloni se k nim přidaly znovu kroupy. Záplavy si ve větším územním rozsahu vybírají přestávku a omezují se pouze na lokální úroveň,“ říká Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Letos už vedle červnových povodní úřadovaly i vichřice. Vysoké škody sčítaly pojišťovny v únoru po vichřicích Sabine a Julie. Jak ukazují statistiky České asociace pojišťoven, poryvy větru přitom obvykle způsobily v předchozích pěti letech výrazně vyšší škody než povodně. Červnové povodně škody z předchozích let překonají, ale ničivosti povodní z června 2013 zřejmě nedosáhly.

„Obecně výše majetkových škod stoupá, a to nejen s ohledem na obecné zvýšení počtu živelních událostí, ale i s tím, jak stoupá hodnota majetku obyvatel. Škody jsou pak samozřejmě vyšší,“ říká Veronika Nová z České asociace pojišťoven. Podle ní však nelze plošně říci, že by zvýšení počtu živelních událostí, a tedy majetkových škod, výrazněji zahýbalo s cenami.

„Pojišťovny ale přehodnocují rizika v místech, kde se zvyšuje počet těchto událostí a kde jsou opakované škody tohoto typu. Ale určitě se nedá říct, že by nás čekalo nějaké plošné zvyšování cen,“ říká Nová. Pojišťovny sice vyplácejí více, ale zároveň je tu tlak klientů na udržení výše ceny pojistného.

Doba pojištění pro získání důchodu bude mírnější, řekla Maláčová

Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny navíc upozorňuje, že pojišťovny v jednotlivých zemích vycházejí z vyjednaných zajistných sazeb. A zajišťovny svou cenovou strategií vycházejí zejména z globálních přírodních katastrof, jako jsou ničivé orkány a hurikány.

Technický a produktový ředitel služby Rixo.cz Martin Ždímal nicméně očekává, že ceny pojištění majetku porostou rychlejším tempem. „A to nejen v důsledku nárůstu frekvence škod, ale i v důsledku růstu cen práce a materiálu,“ říká Ždímal. Podle něj se v pojišťovnách postupně projeví i změny klimatu a nárůst globální teploty. Kvůli tomu bude přibývat také zemědělských škod.

Všechno podražuje

A jaké největší chyby lidé při pojištění majetku dělají? „První velkou chybou je, že nemají majetek pojištěný. Počasí i statistiky nám dokazují, že pojistná událost způsobená vlivem počasí se nevyhne v průběhu života prakticky nikomu z nás,“ říká Milata.

„Lidé často ladí pojistnou smlouvu podle výše pojistného, nikoli podle hrozících rizik. Neaktualizují pojištění dostatečně často: pokud se nic neděje, měli by alespoň jednou za čtyři roky. Nebo vždy při větším zásahu, dovybavení, rekonstrukci nebo přístavbě,“ říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Lidé si raději pojistí auto než život. Nezměnil to ani strach z viru

Výsledkem je, že lidé mají svůj majetek výrazně „podpojištěný“, tedy pojištěný na nižší částky, než je skutečná hodnota majetku. „Špatně nastavené pojistné částky často nedokážou pokrýt škodu vzniklou na jejich majetku po fatálních událostech, jako jsou povodně nebo požáry,“ říká Milan Káňa z Kooperativy.

Například podle online pojišťovací služby Rixo.cz je „podpojištěných“ šest z deseti majetkových smluv. Nemovitost průměrně o 1,8 milionu korun a domácnosti o 200 tisíc. „Běžně ve smlouvách nacházíme hodnoty, které už dávno neplatí,“ říká Ždímal.

Podle Bálka také lidé často neuvedou správné informace, které jsou důležité pro výpočet pojištění a které mají následně vliv na výpočet náhrady škody po případné pojistné události. Navíc je třeba počítat s postupným zdražováním.

„V posledních letech došlo ke strmému nárůstu cen nemovitostí zvláště v některých lokalitách a také ke zvýšení cen za služby ve stavebnictví, v řemeslech a v bydlení. To je třeba promítnout do pojistných částek v pojistné smlouvě. Samozřejmě to znamená i zvýšení pojistného,“ dodává Svobodová.

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Sledujeme online

Řada zemí čelí problémům s počítačovými systémy, které agentura Reuters označila za globální IT výpadek. Od rána mimo jiné mnoho letišť čelí potížím při odbavování letů. Například na německém letišti...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:50

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Electro World se mění na Datart. Prodejny čistí sklady a ruší věrnostní program

Červnové schválení spojení dvou prodejců elektroniky jde do finále. Electro World se od podzimu již definitivně změní na Datart. V těchto dnech se nejen vyprodávají jeho skladové zásoby, ale...

17. července 2024

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje kapacitu exportního plynovodu právě v době, kdy se region potýká s problémem nahrazení dodávek z Ruska. S...

18. července 2024  20:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autobusy na pražské Florenci budou muset pod zem. Přednost má vlak

Premium

Nástupiště autobusů v podzemí, na povrchu zastávka vlaku a nad nimi obchody a další komerční plochy. Tak by v příštích desetiletích mělo vypadat největší autobusové stanoviště v centru metropole –...

16. července 2024

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny, ale třeba i lékárna BENU. Postupně se jim dařilo provoz alespoň částečně obnovit. České banky...

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  17:37

Státní dluh vzrostl proti minulému roku o 96,2 miliardy, řeklo ministerstvo

Výše státního dluhu ke konci prvního pololetí roku 2024 dosáhla úrovně 3,207 bilionu korun. V porovnání s koncem roku 2023 to představuje nárůst o 96,2 miliardy, uvedl v pátek resort financí. Míra...

19. července 2024  16:21

Akcie viníka IT kolapsu nejprve slétly dolů, odpoledne začaly ztráty umazávat

Cena akcií společnosti Crowdstrike, která poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti v pátek před zahájením obchodování klesla o více než třináct procent. Reagovala tak na zprávy, že je...

19. července 2024  11:39,  aktualizováno  15:46

Zpožděné lety odletěly z Prahy, trable s odbavením má sedm aerolinek

Sledujeme online

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu některé lety. Všechny zasažené odpoledne odletěly. Letiště upozornilo, že s potížemi s odbavením se...

19. července 2024  10:38,  aktualizováno  15:43

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...