Na případ Alzy upozornil portál novinky.cz. Na podvodný web, který měl doménu allza.website, uživatele směrovala reklama na sociálních sítích, ta však neměla s e-shopem nic společného.
„Rádi bychom varovali všechny zákazníky, že se v posledních hodinách objevila velmi věrohodná kopie webu našeho e-shopu. Prosíme zákazníky, aby nakupovali pouze přes web www.alza.cz a nikdy neklikali na podezřelé odkazy. Také doporučujeme využívání alzí aplikace, která vždy zaručuje bezpečný nákup,“ varovala Alza na svém webu.
Právě předvánoční čas nahrává podvodníkům do karet. „E-šmejdi slaví největší úspěchy, když jednají s klientem v jeho časové tísni, kdy je ve stresu a není obezřetný. Vánoční shon je přesně obdobím, kdy ve stresu jsme, a stáváme se tak snadnými terči podvodníků,“ uvedla již dříve tisková mluvčí České bankovní asociace Markéta Dvořáčková.
Podvodníci to zkoušejí různě
Podvodů je mnoho. Alza upozorňuje také na lživé reklamy na sociálních sítích i podvodné SMS a e-maily. „Phishingové emaily ve většině případů nevypadají moc vzhledně. Můžeme si všimnout rozdílů ve velikostech písma, špatného oslovení nebo gramatiky,“ uvedl prodejce.
Varoval však, že podvodníci se snaží co nejlépe napodobit originálu a chyby se začínají postupně vytrácet, je tak nutné být více pozorný. Firma také doporučuje zkontrolovat adresu, ze které e-mail přišel.
Falešné jsou i soutěže
V e-mailech mohou podvodníci informovat zákazníky například o výhře v neexistující soutěži. Výrazným varováním by měl být požadavek o osobní údaje, jako je jméno, adresa, číslo bankovního účtu nebo informace o platební kartě. „Jakmile oběť poskytne požadované údaje, útočník je může zneužít pro finanční podvody, krádež identity nebo další škodlivé aktivity. Pokud vám byly vaše údaje ukradeny, je důležité tyto situace ihned řešit,“ varovala Alza.
Nadílku mají o adventu i podvodníci. Kyberkrádeží přibývá o desítky procent |
Na začátku prosince se prodejce také potýkal se situací, kdy se na bazarových tržištích objevily falešné inzeráty, jejichž prostřednictvím si podvodníci nechávali od lidí zaplatit za své objednávky u Alzy.
„Při sjednávání obchodu žádají zájemce o úhradu zboží předem nebo o zálohu na účet. Podvodník následně pošle oběti číslo účtu Alzy s variabilním symbolem na svou předem vytvořenou zakázku. Podvedený tak nevědomky zaplatí jeho objednávku a podvodníkovi nic nebrání si zboží v Alze vyzvednout. Po převzetí zakázky přestává s obětí komunikovat,“ zmínil prodejce.
Podvodný doplatek za balíček
Před podvodníky varují i banky. „Zejména v předvánočním čase doporučujeme dávat pozor na falešné zprávy v podobě doplatku za doručení balíčku,“ uvedl začátkem prosince Pavel Šašek, ředitel karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky.
Ověřte si výši dluhu, stálo v SMS. Klikla na odkaz a vybílili jí účet |
Modelovým případem je podle něj situace, kdy dojde k napadení přístupu do bankovnictví klienta na základě podvodné SMS s odkazem, kde klient vyplní své přístupové údaje a poté potvrdí převedení svých autentizačních metod.
„Poté dochází k převedení prostředků z účtu klienta na již připravené účty, kde podvodníci mají již vydané a nahrané karty do svých mobilních zařízení, ze kterých obratem provádějí výběry,“ doplnil.
Banka proto doporučuje obezřetnost a u každé transakce, kterou zákazník potvrzuje, doporučuje dávat pozor, zda souhlasí částka i název obchodníka.