Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rakousko je téměř stoprocentně závislé na ruském plynu, ministryně žádá změnu

  18:00
Závislost Rakouska na ruském zemním plynu se za poslední dva roky zvýšila z 80 na 98 procent, upozorňuje ministryně energetiky alpské země. Důvodem je smlouva s Gazpromem o povinném odběru, pokles spotřeby plynu o čtvrtinu a také neochota regionů kupovat dražší alternativy.

Rakouská ministryně pro životní prostředí, klima, energetiku a technologie Leonore Gewesslerová je specialistkou na zelenou agendu, již se jí detailně věnovala i v několika bruselských organizacích. | foto: Rakouské ministerstvo pro životní prostředí

Když Rusko zaútočilo 24. února 2022 na Ukrajinu, Rakousko dováželo 80 procent zemního plynu od státní ruské společnosti Gazprom. Po dvou letech války se tento podíl zvýšil na 98 procent, píše portál euractiv.sk.

Rakousko je plné ruského plynu. Za rok bude hůř, skončí tranzit přes Ukrajinu

Rakouská ministryně Leonore Gewesslerová, do jejíhož portfolia spadá klima, životní prostředí, energetika, mobilita, inovace a technologie nyní naléhá, aby země přijala rychlá opatření, která by tuto situaci zvrátila. Nynější podíl ruského plynu na rakouském trhu představuje enormní nárůst proti 17 procentům v říjnu 2022, kdy Rusko omezilo toky plynu do Evropy. Trend se brzy obrátil a podíl ruského plynu v zemi byl již v srpnu minulého roku zpátky na úrovni 43 procent.

Smlouvy mluví jasně

Spotřeba rakouských domácností se podle údajů ministerstva energetiky snížila ze 100 terawatthodin (TWh) v roce 2022 na 75 TWh v tom loňském. V roce 2022 dovezlo Rakousko plyn v hodnotě kolem zhruba 175 miliard Kč, vzhledem k poklesu cen suroviny se očekává, že za rok 2023 to bude kolem 75 miliard Kč.

Hlavním důvodem jsou však smlouvy o nákupu plynu mezi rakouskou energetickou společností OMV a ruskou státní firmou Gazprom. Závazek OMV o povinných odběrech plynu (take-or-pay) vůči Gazpromu představuje 60TWh ročně, což stačí na pokrytí téměř celé poptávky plynu v zemi. Smlouvy byly uzavřeny na období 2018 až 2040 a pravděpodobně jsou levnější, než v případě sousedního Německa, které se musí spoléhat na globální trhy, aby zabezpečilo dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).

Gazprom vyváží do Evropy výrazně méně plynu, ztráty vyrovnává orientace na Asii

„Když Gazprom dodává, OMV to musí převzít,“ konstatuje Christoph Dolna-Gruber, analytik národní energetické agentury. Místní energetické společnosti v Rakousku, z nichž většina je částečně vlastněná obcemi nebo městy to velice rády zaplatí. Sice existují alternativy, nicméně jsou dražší kvůli tranzitním poplatkům okolních zemí. „Neruského zemního plynu je dostatek, ale energetické společnosti jej nekupují,“ konstatovala rakouská ministryně.

EU s ruským plynem do budoucna nepočítá

Dovoz přes Německo podléhá poplatku za skladování plynu ve výši 1,86 eur za megawatthodinu. Itálie plánuje začít vybírat poplatek za vývoz plynu ve výši 2,19 eur za MWh od 1. dubna.

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu ČR má zavedení poplatků významné důsledky pro celý evropský trh s plynem. Zvyšují náklady pro dovozce plynu, což vede k vyšším cenám pro koncové spotřebitele a může oslabovat konkurenceschopnost podniků. Poplatek rovněž narušuje úsilí o diverzifikaci zdrojů plynu a zvýhodňuje dodávky plynu z Ruska, a to je v rozporu s geopolitickými a cíli EU zbavit se závislosti na dovozech energií z Ruska a posílit energetickou bezpečnost.

Konec závislosti na Rusku. U plynu už teď, u ropy příští rok, tvrdí Fiala

Česká republika spolu s podporou Rakouska, Maďarska, Polska a Slovenska vyzývá k lepší ochraně evropského trhu s plynem. Zmíněná koalice zemí podporovaná dalšími státy požádala 20. února stávající belgické předsednictví EU o zařazení bodu k tomuto tématu na agendu jednání ministrů pro energetiku 4. března tak, aby o něm byla vedena celoevropská debata

Cílem EU je do roku 2028 úplně vytlačit ruský plyn ze svého trhu. Revize z Bruselu z roku 2023 však zjistila, že Vídeň ještě nezačala svůj postup plánovat.

Alternativy budou dražší

Podle rakouské ministryně Gewesslerové bude pro řešení problému zapotřebí učinit tři důležité kroky. Za prvé, místní energetické společnosti musí začít zvyšovat podíl neruského plynu, aby dokázaly, že si bez něj do budoucna poradí. Za druhé bude třeba porušit dlouhodobou smlouvu s Gazpromem, která zavazuje Rakousko k odběru plynu a to bez ohledu na podmínky. Tento krok pravděpodobně narazí na odpor rakouských konzervativců. Kancléř Karl Nehammer například v loňském roce řekl, že pokračování smluv je v zájmu daňových poplatníků. „Jde o zabezpečení majetku státu a udržení existujících smluv co nejdéle,“ vysvětloval s odkazem na vládní 31,5 procentní podíl v OMV.

Rakousko platí krvavé peníze za ruský plyn. Úředník naštval Vídeň i Brusel

A za třetí, ministryně energetiky chce za Zelené začlenit zemní plyn a nezávislost od Ruska do revize národní bezpečnostní strategie země. Vojensky neutrální Rakousko, otřesené ruským útokem na Ukrajinu, se snaží přehodnotit svoji bezpečnostní architekturu. „Vyzýváme všechny zainteresované, aby podnikli další kroky v zájmu rakouské nezávislosti,“ napsalo před nedávnem ministerstvo energetiky.

Tyto diskuse probíhají v čase, kdy se Rakousko připravuje na národní volby, jež se budou konat letos na podzim, a evropské volby plánované na červen.

Když velvyslanec EU v Rakousku Martin Selmayr koncem loňského roku řekl, že pokračující dovoz plynu do Rakouska se rovná posílání krvavých peněz do Ruska, sklidil za svá slova ostrou kritiku. Gewesslerová nemá žádné pochybnosti o tom, že pouze pojmenoval skutečnost. „Našimi účty za energie nepřímo financujeme ohavnou válku na Ukrajině,“ řekla ministryně.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Nečmárej na vlaky a najdi si holku. Dráhy bilancují kampaň proti graffiti

18. června 2024

Premium Důsledné zavírání očí a snaha, aby se obrázky posprejovaných vlaků nedostaly na stránky novin nebo...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

Cristiano Ronaldo už myslí na stáří. Investoval do portugalského porcelánu

17. června 2024

Portugalský fotbalový reprezentant Cristiano Ronaldo nemyslel před začátkem Eura jen na úvodní...

Emirates hledají letušky, lákají na nezdaněný plat i benefity. Jinde vyčkávají

17. června 2024

Letecká společnost Emirates během uplynulých dvanácti měsíců přijala 2 600 letušek. Podobný apetit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...