Po stávkujících lékařích chystají demonstraci odboráři. Ilustrační foto

Po stávkujících lékařích chystají demonstraci odboráři. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Odboráři obsadí Prahu měsíc před Vánocemi

  • 54
Demonstrace na podporu zákoníku práce už má pevné datum. Odboráři se sejdou v sobotu 26. listopadu na pražské Letenské pláni, odkud půjdou přes nábřeží Edvarda Beneše a Mánesův most na Palachovo náměstí. Tam proběhne hlavní akce, které se podle odborářů zúčastní až 25 tisíc lidí.

GRAFIKA: CO PŘINÁŠÍ ZÁKONÍK

Podle odborářů ještě v historii České republiky nebyl veden tak soustředěný útok na pracovní právo ze strany zaměstnavatelských svazů. Proto se prý vyjádření podpory vládnímu zákonu stalo nevyhnutelné.

Ve stejný den, kdy předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch ohlásil konání demonstrace, jednali o sporném zákoníku lidovci se zástupci sociálních demokratů, kteří normu ve vládě prosadili přes nesouhlas koaličních partnerů. - více zde

Lidovci jednali s ČSSD
Podle křesťanských demokratů jsou totiž dva paragrafy připravované normy v rozporu s ústavou. Zakládají prý odlišná práva pro ty zaměstnance, kteří jsou organizováni v odborech a ty, kteří v odborech nejsou.

ČSSD zpočátku stavěla odmítavě k požadavku KDU-ČSL sporné body ze zákoníku odstranit, v úterý ráno se ale na chvíli zdálo, že se oba koaliční partneři dohodnou a sporné pasáže upraví. O setkání nevěděl ani šéf odborů Štěch.

„O žádné takové dohodě nevíme. Právě proto je ale demonstrace načasována mezi první a druhé čtení ve Sněmovně. Pokud tam bude něco, s čím nebudeme souhlasit, může se stát, že se demonstrace na podporu zákoníku změní v demonstraci protestní,“ řekl k jednání koalice Štěch.

Ministr Bohuslav Sobotka společně se Zdeňkem Škromachem ale odpoledne uvedli, že se nic měnit nebude a zákon půjde do prvního čtení ve znění schváleném vládou. - více zde

Ministr práce Zdeněk Škromach dal jasně najevo, že dohoda, jak ji koaliční partneři ráno představili, je pro něho nepředstavitelná a „zásadně s ní nesouhlasí“. Případné změny podle něj lze udělat až ve druhém čtení.

Pro ČSSD to znamená, že zřejmě bude muset spornou normu v parlamentu prosadit společně s komunisty. Bez podpory lidovců totiž zákoník Sněmovnou nemá šanci projít.

Odmítavý postoj lidovců k zákoníků odboráře rozlítil. „Jako křesťanským demokratům by Vám mělo záležet i na obyčejných lidech. Jeho (předsedy lidovců Miroslava Kalouska) návrhy jsou pro nás nepřijatelné. Určitě jeho postojem usnadnil řadě občanů rozhodování, koho nevolit. Měli byste se za něj stydět,“ napsal například zástupce policejních odborů Petr Tachecí v dopise KDU-ČSL.

Štěch: ODS má vlastní návrh
Stejnou vlnu nevole ale rozpoutal u odborářů i Svaz průmyslu a obchodu, který ve sporu o zákoník vystupuje na straně zaměstnavatelů. Firmám vadí zejména fakt, že zákoník je nepružný, stanovuje dlouhé výpovědní lhůty a to pak brání najímaní lidí. Podle podniků totiž v situaci, kdy je práce méně, nemohou přebytečné pracovníky propustit. Proto je ani nenajímají. - více zde

Podle Štěcha navíc svaz spolupracoval na vlastním zákoníku práce, který chystá opoziční ODS. Odbory o přípravě této normy nevěděly a neviděly z ní „ani písmeno“, což Štěch považuje „falešné“ jednání.

Právě chystaná demonstrace může ODS přimět k tomu, aby tento „šuplíkový zákon“ ukázal veřejnosti, dodal Štěch.

Odboráři nebudou v Praze poprvé
Podobnou demonstraci svolaly obě odborové organizace před dvěma lety na protest proti reformě veřejných financí kabinetu Vladimíra Špidly. V září 2003 pochodovalo Prahou podle údajů odborářů přes 21 tisíc lidí, jiné odhady se pohybovaly mezi 12 a 15 tisíci. - více zde

Účast na chystané demonstraci mohou podpořit i blížící se Vánoce. Například v prosinci 2002 po demonstraci zemědělců se mnozí netajili tím, že efekt protestu nebyl sice valný, jako výlet do Prahy to ale „nebylo špatné“. - více zde