Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Pohled do archivu říká víc než Koláček

  14:30
Z příběhu divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti, jejíž bývalé manažery v minulých týdnech odsoudil švýcarský soud zatím nepravomocně k trestům vězení, začíná být pěkná fraška. Situaci komentuje redaktorka MF DNES Jana Klímová.

Antonín Koláček (vlevo) přichází k soudu ve švýcarské Bellinzoně. (10. října 2013) | foto: Kateřina Koubová MF DNES

Hlavně Antonín Koláček a Petr Kraus, dva z celkem pěti odsouzených Čechů, od rozsudku ve švýcarské Bellinzoně snad každý den v médiích povědí něco překvapivého. Svěří se se svým zklamáním nad švýcarskými soudci, které předtím adorovali. Koláček sdělí, že teď začne mluvit, ale vlastně nic neřekne. Kraus označí majitele nástupnické firmy po MUS, kteří se přidali k obžalobě, za lidské krysy. A hlavně - oba neustále trvají na tom, že všechno, co se kolem ovládnutí MUS do roku 1999, kdy exmanažerům skrytým za americkou skupinou Appian prodala svůj podíl i tehdejší vláda Miloše Zemana, bylo legální.

Než se dostaneme k argumentům, řekněme si obecně jednu věc: vlastně se těmto projevům ani nelze divit.

Bývalí manažeři a poté vlastníci MUS prožili velký kus života ve lži, a nyní je velmi těžké si to přiznat. Už proto, že po letech prostě svým vlastním lžím uvěříte. Je to stejné, jako když si po pádu komunismu či fašismu spousta lidí odmítla připustit, že existovali političtí vězni a lágry či holokaust.

V soukromí slušní, ale...

Toto milosrdné vytěsnění skutečné pravdy z hlavy je navíc v případě obou pánů dáno i tím, že dávno žijí své jiné, poctivé životy. Koláček se stará o duchovní rozvoj a propagaci různých náboženství a Kraus investoval spoustu peněz do vzdělávání a psychologických výzkumů. Dopad na zem je tak z opravdu velké výšky.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Michal Musil: Kritizujete Babišovo ANO?
  • Karel Steigerwald: Aféry a volby
  • Pavel Páral: Lídři stran nám dluží své názory na euro
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

I přes všechno pochopení této lidské stránky věci však není možné zamlžit fakta a ohýbat argumenty. Jejich ovládnutí MUS, na níž královsky zbohatli, nebylo ani čestné, ani pochopitelné v kontextu doby. Bylo drzé, a jak také řekl soud, za hranou zákona. Proč?

1. Nejsměšnější lež je relativizování podvodu na státu, za který je mimo jiné švýcarský soud odsoudil. Koláček i Kraus se dnes paradoxně odvolávají na slova bývalého šéfa Fondu národního majetku Romana Češky, který na jejich snahu ovládnout MUS za její vlastní peníze a s krytím amerického Appianu v roce 1998 upozornil. Nemohli prý vládu podvést, když se vlastně vědělo, kdo je kdo.

Jenže se stačí podívat do archivu veřejných prohlášení pánů Koláčka a spol. z let 1998 až 1999, co na adresu Češky pronášeli. Do posledního dechu své angažmá v MUS popírali. "Byl bych opravdu rád, kdybych měl peníze amerických investorů, ale opravdu je nemám," odpovídal žertem Koláček na dotazy, zda má se skupováním akcií MUS na trhu něco společného. Anebo věta chodící výkladní skříně lži jménem Appian, jejího prezidenta, bývalého šéfa MMF a manažera Světové banky Jacquesa de Groota. "Ne, ne, ne, říkám to třikrát," čertil se v roce 1998 slovutný de Groote při odpovědi na otázku, zda se do skupování akcií zapojil i management dolů a firemní peníze. Podle něj šlo výhradně o peníze Appianu. Mimochodem, de Groote byl v Bellinzoně také odsouzen a soud dal v podstatě za pravdu autorce obžaloby Grazielle de Falco Haldemannové, která na jeho adresu uvedla, že si ho manažeři najali jako „profesionálního lháře“.

V této souvislosti stojí ještě za připomenutí i role tehdejších auditorských firem. Do roku 1998 to byla Deloitte and Touche, která MUS vystavovala bezchybné vysvědčení. V roce 1999 s auditováním firmy skončila a její štafetu převzal další světový auditor, KPMG. Ve světle pozdějších zjištění by možná stálo za to objasnit, zda auditoři, kteří o miliardových půjčkách na "finanční investice" MUS věděli, plnili všechny své povinnosti, anebo také byli jen uvedeni v omyl.

2. Opravdu povedený je i argument, že manažeři si tehdy peníze na ovládnutí MUS z firmy jen půjčili a pak je tam zase i s úrokem vrátili. A že celou touto operací vlastně doly v těžké ekonomické situaci zachránili před krachem. Švýcarský soud potvrdil variantu, která se podle všeho opravdu více blíží pravdě - manažeři z polostátní firmy poslali zhruba tři miliardy korun do lichtenštejnské firmy Portoinvest. Z ní pak peníze putovaly do firem ovládaných už pouze jimi a nakupovali se za ně akcie MUS. Jestliže říkají, že peníze pak vrátili, tak ano, ale tím, že z MUS vytáhli další miliardy a část pohledávek proti sobě započetli. I proto soud konstatoval, že MUS vznikla škoda tři miliardy korun. Další dvě miliardy korun pak jako škodu utrpěl stát, když jim levně prodal svůj podíl.

Obyčejná zlodějna

Věty Koláčka i Krause, že „my jsme Mosteckou uhelnou nakonec zachránili“ nebo že to bylo "poctivé a čestné, dokončit akvizici Mostecké uhelné", působí ve výše uvedeném kontextu jako výsměch. Jestliže někomu něco seberu a pak to zvelebím, mám právo na milost a čestné uznání? Neobstojí ani klíčový argument, že postup manažerů byl poplatný době, že v 90. letech se takto privatizovalo. Nikoliv. Peníze z polostátních firem se nesměly krást ani v těchto divokých letech.

U nás sice vyšetřování stát nedokázal dotáhnout do konce, ale to není žádná omluva, spíše další "obžaloba". A zřejmě i tudy by se mělo ubírat další pátrání: Proč nebyl v Česku zájem o pravdu? Proč byl odložen spis o MUS Kosatka? A jak to tedy bylo s údajnou korupcí, na niž šly podle Švýcarů stovky milionů korun, ale obviněn je jen nepodstatný exnáměstek Sýkora, jenž dostal tři miliony?

Stejně tak zbývá objasnit, jaké další transakce udělal Appian za peníze MUS v plzeňské Škodě a zda byly legální. Jak je možné, že se tato miliardová akvizice za peníze MUS vrátila po pár měsících zpět? A jak to bylo ve Škodě se skutečnými vlastníky?

Pan Koláček ani pan Kraus, ani nikdo z dalších odsouzených či z tehdejších politiků to na sebe nepoví. Přitom by to bylo důležitější než vše, co jsme od nich dosud slyšeli.

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Google buduje nový podmořský optický kabel. Spojí Afriku s Austrálií

24. května 2024

Společnost Google pracuje na prvním podmořském optickém kabelu propojujícím Afriku s Austrálií....

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

ETF fondy založené na ethereu jsou schválené. Cena kryptoměny zůstala stabilní

24. května 2024  16:01

Investiční ETF fondy kopírující cenu kryptoměny ethereum dostaly od americké Komise pro kontrolu...

Turbulence mění pravidla pro podávání jídla v letadlech. Trvalé poutání zatím nebude

24. května 2024  14:25

Letecká společnost Singapore Airlines zavádí přísnější pravidla na palubách svých letadel. Děje se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....