Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Soud poslal manažery MUS za mříže. Do vazby nemusí, vracejí se do Česka

  14:17aktualizováno  21:12
(Od našich zpravodajek) - Soud ve švýcarské Bellinzoně vynesl rozsudky nad šesti bývalými majiteli a manažery Mostecké uhelné společnosti obžalovanými z podvodů, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Všichni jsou vinni, rozhodl soud. Verdikt si však vyslechli jen dva Češi - Antonín Koláček a Petr Kraus. Ostatní k soudu nedorazili.

Antonín Koláček (vlevo) přichází k soudu ve švýcarské Bellinzoně. (10. října 2013) | foto: Kateřina Koubová MF DNES

Soudce odpoledne během čtení rozsudku oznámil, že Kraus ani Koláček nesmí opustit soudní síň, dokud se nerozhodne o jejich vazbě. Před devátou hodinou večer pak rozhodl, že se jim zatím vazba vyhne.

Švýcarsko i Česko totiž podle soudu mají smlouvy o vzájemném vydávání, kdyby nechtěli nastoupit trest. Odsouzení se navíc vracejí do své země, kde jsou trestně stíhaní a je v zájmu české justice, aby se se tohoto procesu účastnili.

"Pan Koláček a Kraus mají bydliště v České republice, tam se nachází jejich rodinné a pracovní vztahy. Věděli, že soud bude rozhodovat o jejich umístění do vazby, pokud dostanou bezpodmínečné tresty odnětí svobody. Na rozdíl od ostatních obžalovaných, kteří mají adresu pobytu v zahraničí, se dostavili k soudu. Tímto ukázali vůli, že se nechtějí vyhnout spravedlnosti, až bude rozsudek vykonatelný," stojí v rozhodnutí. 

Fotogalerie

Tresty odnětí svobody jsou podle švýcarského práva účinné v okamžiku, co nabyde účinnosti rozsudek. Soud ale může rozhodnout o vazbě. Vzhledem k tomu, že neexistuje odvolací federální soud, musel soud rozhodnout hned.

Na spekulace o tom, že trojice bývalých manažerů MUS, která do švýcarské Bellinzony nedorazila, by mohla být po vynesení verdiktu zatčena v Česku, reagovala mluvčí českého ministerstva spravedlnosti odmítavě. "Protože na základě úmluvy o vydávání my české občany nevydáváme, tak v podstatě taková žádost tady u nás není odůvodnitelná," uvedla ČTK resortní mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

V rámci takzvané schengenské dohody o volném pohybu osob je možné v Evropě na základě evropského zatykače vydat člověka do jiného "schengenského státu" bez ohledu na jeho občanství. Švýcarsko, stejně jako Česko, sice je součástí schengenského prostoru, ale evropský zatykač podle českých diplomatů využít zatím nemůže, neboť nedokončilo příslušnou ratifikační proceduru.

Tvrdé tresty, vysoké pokuty

Antonín Koláček si má za podvod a opakované praní špinavých peněz odsedět 52 měsíců a zaplatit pokutu v přepočtu 250 tisíc Kč. Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti Jiří Diviš je podle soudu vinný za podvod, praní špinavých peněz a padělání listin a má jít do vězení na 46 měsíců. Musí též zaplatit 68 750 franků, tedy přes 1 300 000 Kč.

Přehledně vše o kauze MUS

Marek Čmejla má jít za mříže za podvod a praní špinavých peněz na 4 roky (s pokutou 837 tisíc Kč) a na 37 měsíců si za praní špinavých peněz má sednout Oldřich Klimecký (zaplatí 212 tisíc korun). Petr Kraus byl za stejný čin odsouzen na tři roky, z toho ve vězení má strávit 16 měsíců. Zbytek trestu je podmíněný, pokuta mu byla vyměřena v přepočtu ve výši 178 tisíc Kč.

Vinen je i Belgičan Jacques de Groote - 86letý bývalý vysoký manažer Světové banky a Mezinárodního měnového fondu - kterému žaloba navrhovala jen podmínečný trest. Z kauzy vyvázne jen s pokutou 1 576 000 Kč a povinností uhradit náklady za řízení.

Křišťálová lupa

Pokud by odsouzení peněžitý trest nezaplatili, hrozí jim další podmíněný trest odnětí svobody.

Soudce Jean Luch Bacher po vynesení verdiktů prohlásil, že pana Koláčka a Krause žádá z důvodů bezpečnosti okamžitě zatknout. Mají zakázáno opustit sál. "Nikdo však v soudní síni po těchto slovech nevstal a nešel Koláčka zatýkat," řekla redaktorka MF DNES, která sleduje dění na místě. Po skončení jednání se tedy rozhodne, zda budou zatčeni.

Švýcarský generální prokurátor Michael Lauber velmi ocenil spolupráci s českými vyšetřovateli. "Od ledna 2012, kdy jsem nastoupil do funkce, je spolupráce skvělá. S českým nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a jeho spolupracovníky pravidelně jednám," řekl Lauber, který byl několikrát v Česku a Zeman ho několikrát navštívil ve Švýcarsku (více čtěte zde).

Kauza mosteckých dolů

  • MUS vznikla v listopadu 1993. Necelá polovina akcií prošla kuponovou privatizací, většinou je drží bankovní fondy.
  • V letech 1997 a 1998 akcie z trhu a od obcí skupovalo několik firem pro švýcarskou Investenergy, která zastupovala skupinu Appian. V květnu 1999 Investenergy oznámila, že drží 50,02 % MUS. V červenci jí vláda prodala svůj zbylý podíl 46,29 % za 650 milionů korun. Ministerstvo financí ČR letos v říjnu oznámilo, že společnost, za kterou stáli odsouzení Češi získala majoritu v dolech o rok dříve, tedy už v roce 1998. (více zde)
  • Manažeři dolů skrytí za Appianem rozjíždějí v letech 1998 až 2002 transakce, aby zakryli tajně vyvedené peníze z MUS.
  • V roce 2002 a 2003 z peněz z MUS nakupují manažeři jménem Appianu od státu další firmu, a to plzeňskou Škodu.
  • Manažeři se na jaře 2005 rozdělují. Marek Čmejla a Jiří Diviš si nechávají Appian, peníze a Škodu Holding. Antonín Koláček a další si ponechávají Mosteckou uhelnou společnost, vzniká název Czech Coal.

Koláček: jsem překvapen, nepočítal jsem s tím

Koláček a Kraus se okolo 17 hodiny snažili přesvědčit soud, aby je okamžitě nezatýkal. Koláčkův advokát nabídl mimo jiné i kauci, a to Koláčkův dům v St. Gallenu. Petr Kraus řekl: "V žádném případě se nebudu vyhýbat pravomocnému trestu, pro mě je opravdu důležité tuto 15 let starou záležitost dokončit se vším všudy," uvedl.

Pokud by měl být okamžitě zadržen, způsobí mu to rodinné problémy. "Nejde jen o to, domluvit s mými dětmi finanční záležitosti, ale mít i nějaký přiměřený čas je na můj případný výkon trestu připravit. Dále bych potřeboval čas na ukončení činnosti v nadaci, kterou v tuto chvíli většinově financuji," řekl s tím, že se věnuje sociálně slabým studentům.

Koláček přiznal, že je velmi překvapen. "Abych pravdu řekl, nepočítal jsem s tím. Nemám doma uspořádané žádné věci tak, aby se mohly dít beze mě. V každém případě bych potřeboval zařídil zdraví. Před 14 dny mi můj urolog navrhl operaci močového měchýře," řekl.

Také on chce uspořádat pracovní záležitosti, hlavně kolem společnosti Maitrea. Chce také nejprve mluvit s rodinou. "Především s dětmi bych potřeboval mluvit a vysvětlit jim celou situaci," řekl.

Tři obvinění nedorazili

Nakonec prohlásil, že věří, že obstojí v odvolacím řízení a trest se neuskuteční. Pokud ano, určitě ale přijede a podstoupí ho. Diviš, Čmejla ani Klimecký k soudu nedorazili, jaký bude další postup švýcarské justice vůči nim, jasné není.

Soudce během předčítání rozsudku vysvětloval, proč rozhodl o vině a trestech. Řekl, že obětí podvodu manažerů byla jednak samotná společnost, jejíž právní nástupce je nyní Czech Coal Services a také český stát.

Výše škody pro doly byla podle něj 150 milionů amerických dolarů, ačkoliv z části ji lze považovat jen za dočasnou ztrátu. "Coby člen představenstva MUS Antonín Koláček rozhodl o převodu peněz do společnosti Portoinvest ne v zájmu MUS, ale v zájmu společností Camra a Virium (..)," vysvětlil například soudce. Firmy Camra a Virium přitom byly ovládány samotnými manažery. Později pak figurovaly v nákupu akcií MUS.

Soudce Jean Luc Bacher v rozsudku nad exmanažery Mostecké uhelné společnosti řekl, že způsobili škodu českému státu ve výši 97 milionů franků (2 miliardy korun). "Jde o vysokou újmu České republice," zdůraznil soudce. Všichni podle něj jednali zcela bez skrupulí a většinou proti zájmům své země. "Nikdo z nich, kromě Jacquese de Grootea, nevyjádřil lítost nebo úmysl napravit škody," dodal.

Tancování a bubnování nepomohlo

Koláček, který se označuje za buddhistu, se na dnešní den uklidňoval meditací. "Nervozita se stupňuje, ale jsem připraven na jakýkoliv rozsudek. Připravoval jsem se meditací, chodil jsem po místních kopcích, bubnoval jsem a cvičil, tančil," řekl ještě před rozsudkem bývalý uhlobaron.

Nervozitu přiznal i Kraus. "Už jsme čekali všichni dost dlouho a za chvilku se dočkáme. Nervózní jsem, samozřejmě." De Groote na otázky odpověděl jen vychovaným: "Děkuji".

Kdo je kdo v kauze MUS

Marek Čmejla (46) - Kybernetik a někdejší člen kapely Tichá dohoda. Začala pracovat ve finanční skupině Newton, kterou  založili další obvinění Petr Kraus a Antonín Koláček. Podle médií sehrála společnost Newton podstatnou roli při skrytém nákupu akcií mosteckých dolů. V roce 2001 Čmejla svůj podíl v Newtonu prodal a stal se manažerem Appian Group, která nedlouho poté ovládla strojírny Škoda Holding. V roce 2010 koupil Čmejla spolu s Jiřím Divišem a dalšími dvěma osobami dopravně strojírenskou Škodu Transportation. Žije v Monaku

Jiří Diviš (57) - V 70. letech hrál basketbal za Baník Most. V roce 1979 emigroval do Švýcarska. V 90. letech v Česku zastupoval švýcarskou společnost Investenergy, která skupovala akcie MUS pro Appian Group. V letech 1998-2002 byl členem dozorčí rady MUS. Coby vrcholný manažer Appianu byl Diviš v roce 2003 vyslán do dozorčí rady Škoda Holdingu a v roce 2010 se stal jedním ze čtyř spolumajitelů Škody Transportation. Bydliště má v Monaku.

Jacques de Groote (86) - Bývalý vysoký manažer Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). V lednu 2003 Ekonom napsal, že Grooteho působení v MMF bylo problematické. V polovině 90. let byl zakladatelem Appian Group, která ovládla MUS, a v jejímž čele Groote stál do jara 2003. Fakt, že se o privatizaci dolů začala zajímat švýcarská policie, souvisel podle Mladé fronty Dnes s udáním, které na Grooteho pro jeho údajný milionový dluh podala švýcarská společnost Conseil Alain Aboudaram.

Oldřich Klimecký (73) - Někdejší generální ředitel MUS, jenž léta zasedal ve statutárních orgánech vlastníka mosteckých dolů. Figuroval také v orgánech Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí či FK Baník Most. V současnosti je mimo byznys.

Antonín Koláček (54) - V roce 1994 s Petrem Krausem založil finanční společnosti Newton Financial Management Group. O rok později usedl Koláček do představenstva MUS, jako vrchní personalista Komerční banky, která ve firmě vlastnila podíl. Stal se nejvlivnějším manažerem MUS a generálním ředitele Appian Group. V roce 2005 spolu s zesnulým manažerem Měkotou získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který prodali Pavlu Tykačovi. Věnuje se buddhismu a dalším duchovním naukám a cestování. 

Petr Kraus (46) - V roce 1994 stál u zrodu společnosti Newton Financial Management Group,  Právě Newton sehrál podle tisku důležitou roli při ovládnutí MUS. Kraus je je prostřednictvím společnosti Eurogate, Ltd. jediným akcionářem holdingu Newton i v současnosti. Mimo jiné je členem dozorčí rady brněnské vysoké školy Newton College a do jeho majetku patří Hřebčín Favory na Benešovsku, který se zabývá chovem starokladrubských koní, a je předsedou správní rady Nadačního fondu Erudikon.

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Spor o Dukovany. Piráti chtějí Zemanovu muži Nejedlému vzít diplomatický pas

Poslanec Pirátů Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, aby odebral diplomatický pas Martinovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Nemovitosti jsou předražené až o 25 procent, ČNB nechala limit pro hypotéku

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech....

Podnikatelů, kteří nedokážou splácet, bude málo, věří Juchelka z KB

Covidové podpůrné programy vnesly do krizové situace klid, míní ředitel Komerční banky Jan Juchelka. To, že fungují,...

Beneš povede ČEZ další čtyři roky, dozorčí rada mu prodloužila mandát

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy...

Kurzarbeit dozná změn, zvýší se maximální výše podpory, říká Jan Rafaj

Premium Až se covid přežene, budou chtít lidé opět navštěvovat divadla i restaurace, připomíná v rozhovoru Jan Rafaj, ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...