Antonín Koláček se dostavil 10. června ve švýcarské Bellinzoně k druhé části

Antonín Koláček se dostavil 10. června ve švýcarské Bellinzoně k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). | foto: ČTK

Cítím, že ve Švýcarsku vznikla veliká dohoda, říká odsouzený Koláček

  • 255
Antonín Koláček byl ve čtvrtek odsouzen ve Švýcarsku na 4,5 roku vězení za podvod a praní špinavých peněz. Bývalý manažer a spolumajitel Mostecké uhelné společnosti se hodlá rozsudku všemi silami bránit.

V rozhovoru pro MF DNES řekl, že s ním nesouhlasí a pravděpodobně se proti němu odvolá, možná i na mezinárodní úrovni. "Je velmi zvláštní, že se u soudu změnila za tři měsíce celková atmosféra a chování soudců. Je potřeba to nechat přezkoumat. Možná i mezinárodně," uvedl.

Ke švýcarským soudcům, kteří ve čtvrtek zvažovali, že ho ze soudní síně pošlou rovnou do vazby, podle svých slov ztratil důvěru. "Já cítím, že ve Švýcarsku vznikla nějaká veliká dohoda. Potřebují exemplární případy," je přesvědčen Koláček.

Soudci ale nakonec jak Koláčka, tak i dalšího odsouzeného manažera Petra Krause, který si rozsudek k soudu přijel vyslechnout osobně, pustili domů (více čtěte zde). Slíbil jim totiž, že se případnému výkonu trestu vyhýbat nebude. "Jsem nakonec moc rád, že mě nechali na svobodě tvořit, co považuji za důležité pro lidi. Byla to zkouška klidu a míru mého srdce," uvedl Koláček, který se v posledních letech věnuje buddhismu, šamanismu a dalším duchovním oblastem.

Je také majitelem firmy Maitrea, která pořádá semináře a vydává duchovní literaturu. Její projekty nyní podle svých slov potřebuje předat spolupracovníkům. Vyřešit potřebuje i své zdravotní problémy. "Nejdůležitější pro mě nyní bude zdraví mého fyzického těla," konstatoval bývalý uhlobaron.

Operace kolem MUS byly zcela legální, tvrdí Koláček

Federální trestní tribunál Švýcarska ve čtvrtek potvrdil slova obžaloby, že ovládnutí polostátní MUS manažery v letech 1998 a 1999 za její vlastní peníze byl podvod a že jak samotné firmě, tak i českému státu vznikly miliardové škody. Výnosy z této transakce pak celkem pět českých manažerů vypralo ve švýcarských bankách, proto se případem zabývala tamní justice (více o rozhodnutí soudu ve švýcarské Bellinzoně čtěte zde).

Koláček ale stále trvá na tom, že to bylo legální. "Jsem pevně přesvědčený, že operace kolem Mostecké uhelné byly plně v souladu se zákony České republiky i se zájmy firmy samotné," řekl.

Švýcarský soud naproti tomu konstatoval, že manažeři v čele s Koláčkem poškodili samotnou firmu MUS o zhruba tři miliardy korun a český stát, který pak podvedli při doprivatizaci jeho podílu v MUS, o dvě miliardy. Škody by se pravděpodobně měly hradit z celkem 14 miliard korun, kteří mají odsouzení  Češi zablokovány jako špinavé peníze na účtech švýcarských bank.

O jejich konfiskaci a rozdělení však soud zatím ještě nerozhodl. Pokud by přiznal odškodnění i samotné MUS, pak by je získal právní nástupce, firma Czech Coal Services, jejímž polovičním vlastníkem je finančník Pavel Tykač. "Jsem si jistý, že zablokované peníze nepatří Švýcarsku ani Tykačovi. Pokud by je někdo měl dostat, tak je to Česká republika," uvedl Koláček.