Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

  0:01aktualizováno  0:01
V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém Markeeta. Chopí se tím pozice lídra trhu, kterou dosud držela eKASA O2.

Pokladní systém Dotykačka. | foto: iDNES.cz

Impuls k nákupům menšího konkurenta dodal firmě její nový investor Solitea. K dosavadním více než deseti tisícům platících uživatelů Dotykačka získá kolem 8 tisíc klientů Markeety. Investor už vlastní pokladní firmu Profi účtenky, která má další tisíce bezplatných uživatelů. Nově tak bude obsluhovat celkem přes 24 tisíc zákazníků.

Dosavadní král EET pokladen eKASA O2 má zhruba dvacet tisíc platících uživatelů a stane se tak dvojkou trhu.

„Hlavními cíli Dotykačky zůstává i po vstupu nového investora a spojení s Markeetou expanze do zahraničí, aktuálně do Polska, Německa a na Slovensko, dále rozvoj pokladního produktu, rozšiřování služeb a upevňovaní tržní pozice v České republice,“ uvedl ředitel Dotykačky Petr Menclík. Už nyní Dotykačka působí v ČR, v Polsku a Německu a novým partnerem se vydá na Slovensko.

Dodal, že změny ve způsobu práce, a především digitalizace různých činností živnostníků, malých a středních podniků se dají srovnat s revolucí, kterou způsobil příchod chytrých telefonů.

Markeeta a Dotykačka se navzájem doplňují

Systém Markeeta získala Dotykačka Holding stoprocentním ovládnutím společnosti Smart software, která na trhu s pokladnami působí od roku 1998.

Solitea do společnosti Dotykačka kapitálově vstoupila letos 24. července odkoupením podílů J&T Ventures a dalších dvou minoritních akcionářů. Po dokončení transakcí bude míst v Dotykačce 53procentní podíl, zbylých 47 procent připadne skupině Redwood Capital.

Investicí si chce především otevřít cestu na další trhy. „Co se týče působení na českém trhu, aktuálně nepočítáme se sjednocením Markeety a Dotykačky, na trhu se svojí funkčností skvěle doplňují. Pro nejmenší zákazníky budeme i nadále v Česku a na Slovensku dodávat bezplatnou EET pokladnu Profi Účtenka,“ uvedl ředitel Martin Cígler.

Rozšíření EET na řemeslníky či lékaře zatím neprošlo, Senát novelu zamítl

Solitea v roce 2018 podle výroční zprávy spravovala aktiva ve výši téměř 1,3 miliardy korun, utržila přes 1,1 miliardy a měla 614 zaměstnanců. Díky rychlému růstu má v této chvíli už přes 900 zaměstnanců v šesti zemích a tržby holdingu přesahují 1,6 miliardy korun. Podle webu Hlídač smluv uzavřela IT firma od roku 2016 se státní správou 191 smluv v souhrnné hodnotě 492 milionů korun. Ve skutečnosti však bude suma vyšší, dokumentace u některých zakázek totiž nezahrnuje cenu.

Solitea nabízí softwarová řešení včetně cloudových služeb. Zákazníky má především v malých ekonomikách střední Evropy a Balkánu, loni ulovila první klienty i v Číně. V Česku stojí mimo jiné za projektem Centrálního úložiště elektronických receptů, k němuž se připojuje přes 12 tisíc zdravotnických zařízení, 2 700 lékáren a přes 25 tisíc lékařů. Systém zpracovává okolo 200 tisíc elektronických receptů denně.

Již minulé roky ukázaly, že do byznysu pokladen se pustilo příliš mnoho hráčů a někteří z nich už na velkou konkurenci doplatili. Zřejmě prvním, kdo skončil, byl v roce 2017 dodavatel E.E.T. One.

Firmy poznamenalo i odsunutí startu třetí a čtvrté vlny EET, která měla začít platit pro řemeslníky, advokáty, lékaře, veterináře, stánkaře a další svobodná povolání v březnu, respektive v červnu 2018. V červnu zákon schválila poslanecká sněmovna, není však jasné, zda projde senátem a kdy začne platit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Od roku 1989 nejvíc vzrostly výdaje na bydlení, lidem však zbývá více peněz

Pražská policie evakuovala po požáru bytu dům v Modřanech. Na místě totiž našla...

Za bydlení, vodu, energii i paliva Češi loni zaplatili 654,6 miliardy korun, tedy 9,5 krát víc než v roce 1989. Výdaje...

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz