Pokladní systém Dotykačka. | foto: iDNES.cz

Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

  • 27
V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém Markeeta. Chopí se tím pozice lídra trhu, kterou dosud držela eKASA O2.

Impuls k nákupům menšího konkurenta dodal firmě její nový investor Solitea. K dosavadním více než deseti tisícům platících uživatelů Dotykačka získá kolem 8 tisíc klientů Markeety. Investor už vlastní pokladní firmu Profi účtenky, která má další tisíce bezplatných uživatelů. Nově tak bude obsluhovat celkem přes 24 tisíc zákazníků.

Dosavadní král EET pokladen eKASA O2 má zhruba dvacet tisíc platících uživatelů a stane se tak dvojkou trhu.

„Hlavními cíli Dotykačky zůstává i po vstupu nového investora a spojení s Markeetou expanze do zahraničí, aktuálně do Polska, Německa a na Slovensko, dále rozvoj pokladního produktu, rozšiřování služeb a upevňovaní tržní pozice v České republice,“ uvedl ředitel Dotykačky Petr Menclík. Už nyní Dotykačka působí v ČR, v Polsku a Německu a novým partnerem se vydá na Slovensko.

Dodal, že změny ve způsobu práce, a především digitalizace různých činností živnostníků, malých a středních podniků se dají srovnat s revolucí, kterou způsobil příchod chytrých telefonů.

Markeeta a Dotykačka se navzájem doplňují

Systém Markeeta získala Dotykačka Holding stoprocentním ovládnutím společnosti Smart software, která na trhu s pokladnami působí od roku 1998.

Solitea do společnosti Dotykačka kapitálově vstoupila letos 24. července odkoupením podílů J&T Ventures a dalších dvou minoritních akcionářů. Po dokončení transakcí bude míst v Dotykačce 53procentní podíl, zbylých 47 procent připadne skupině Redwood Capital.

Investicí si chce především otevřít cestu na další trhy. „Co se týče působení na českém trhu, aktuálně nepočítáme se sjednocením Markeety a Dotykačky, na trhu se svojí funkčností skvěle doplňují. Pro nejmenší zákazníky budeme i nadále v Česku a na Slovensku dodávat bezplatnou EET pokladnu Profi Účtenka,“ uvedl ředitel Martin Cígler.

Rozšíření EET na řemeslníky či lékaře zatím neprošlo, Senát novelu zamítl

Solitea v roce 2018 podle výroční zprávy spravovala aktiva ve výši téměř 1,3 miliardy korun, utržila přes 1,1 miliardy a měla 614 zaměstnanců. Díky rychlému růstu má v této chvíli už přes 900 zaměstnanců v šesti zemích a tržby holdingu přesahují 1,6 miliardy korun. Podle webu Hlídač smluv uzavřela IT firma od roku 2016 se státní správou 191 smluv v souhrnné hodnotě 492 milionů korun. Ve skutečnosti však bude suma vyšší, dokumentace u některých zakázek totiž nezahrnuje cenu.

Solitea nabízí softwarová řešení včetně cloudových služeb. Zákazníky má především v malých ekonomikách střední Evropy a Balkánu, loni ulovila první klienty i v Číně. V Česku stojí mimo jiné za projektem Centrálního úložiště elektronických receptů, k němuž se připojuje přes 12 tisíc zdravotnických zařízení, 2 700 lékáren a přes 25 tisíc lékařů. Systém zpracovává okolo 200 tisíc elektronických receptů denně.

Již minulé roky ukázaly, že do byznysu pokladen se pustilo příliš mnoho hráčů a někteří z nich už na velkou konkurenci doplatili. Zřejmě prvním, kdo skončil, byl v roce 2017 dodavatel E.E.T. One.

Firmy poznamenalo i odsunutí startu třetí a čtvrté vlny EET, která měla začít platit pro řemeslníky, advokáty, lékaře, veterináře, stánkaře a další svobodná povolání v březnu, respektive v červnu 2018. V červnu zákon schválila poslanecká sněmovna, není však jasné, zda projde senátem a kdy začne platit.

20. listopadu 2017

,