Inflace v říjnu meziročně posílila o čtyři procenta  oproti 2,8 procenta o měsíc dříve. V příštím roce se ale podle ekonomů vyšplhá ještě výš, a to přes pět procent.

Inflace v říjnu meziročně posílila o čtyři procenta oproti 2,8 procenta o měsíc dříve. V příštím roce se ale podle ekonomů vyšplhá ještě výš, a to přes pět procent. | foto: Profimedia.cz

Drahé jídlo postrčilo inflaci k šestiletému maximu

  • 31
Drahé máslo, mléko, ale také pečivo pomohly vyzdvihnout říjnovou inflaci na čtyři procenta. To je vůbec nejvyšší meziroční růst od ledna 2002, oznámil ČSÚ. Cenová hladina rostla také kvůli dražšímu bydlení a dopravě. A růst cen se ještě zrychlí v příštím roce, kdy vzrostou daně a podraží energie a nájmy.

"Inflace je vyšší, než trh čekal, ovšem překvapení není veliké. O říjnový nárůst se postaral efekt vysoké srovnávací základny," komentoval čerstvá čísla analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

"Hlavním tahounem byly ceny plynu a potraviny," řekl ekonom Komerční banky Jiří Škop.

Polotučné trvanlivé mléko podražilo podle statistiků meziročně téměř o čtyřicet procent, sýry o patnáct a máslo o více než 35 procent. "Ceny běžného a trvanlivého pečiva vzrostly o pět procent a růst ovoce zrychlil na 18,1 procenta," uvedl ČSÚ.

Inflace zrychlila, ČNB ale zatím zasahovat nemusí
Říjnový růst cenové hladiny byl ve srovnání se zářijovým výsledkem výrazný. O měsíc dříve inflace posílila "jen" o 2,8 procenta. (více zde) Někteří ekonomové se však domnívají, že centrální banka zatím nemusí na rychlejší tempo reagovat.

"Razantní vzestup inflace nemusí nutně znamenat rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb. Výrazně protiinflačně v současné době působí například posilující kurz české koruny, která se obchoduje na rekordních úrovních jak vůči euru tak vůči dolaru," vysvětluje analytik České bankovní asociace Filip Štěrba.

"Zrychlení působí sice trochu poplašně, ale tvůrci měnové politiky by se plašit neměli. Při zohlednění silných úrovní koruny proti euru i dolaru a při nejistotě ohledně vývoje globální ekonomiky se domníváme, že ČNB bude se zvyšováním sazeb prozatím vyčkávat," souhlasí Brožka.

Naopak ekonom Komerční banky na zásah centrálních bankéřů sází. "Domníváme se, že s korunou nad 27 CZK/EUR by ČNB měla zvýšit sazby již v listopadu," uvedl Škop.

Podle něj ke zvýšení úroků bankéři sáhnou také proto, že říjnový výsledek inflace je vyšší, než ČNB předpokládala.

Inflace dále poroste
"Hlavní příčiny bobtnající inflace leží a budou ležet v růstu regulovaných cen, jako je nájemné, elektřina, teplo, vodné, stočné, a ve zvyšování nepřímých daní," uvedl Štěrba. 

Češi se tak podle analytiků musejí s rostoucími cenami smířit.

"Zatímco pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci kolem 2,6 procenta, v roce 2008 by se mohla vyšplhat nad pět procent," odhaduje Škop, podle kterého se do rychlejšího tempa promítne nejen vyšší DPH a spotřební a ekologické daně, ale v růstu cen budou pokračovat i potraviny.