Zemědělci s traktory a další technikou se 20. ledna 2022 sjeli na happening...

Zemědělci s traktory a další technikou se 20. ledna 2022 sjeli na happening nedaleko Jesenice u Prahy. Chtěli tím vyjádřit nesouhlas se změnami zemědělských dotací. | foto: ČTK

Více než polovina zemědělců omezí po změnách dotací produkci, uvádí průzkum

  • 105
Agrární komora spolu se Zemědělským svazem ČR protestuje proti změnám v plánu, který připravilo bývalé vedení ministerstvo pod Miroslavem Tomanem (ČSSD), již od příchodu nového vládního kabinetu. Více než polovina zemědělců nyní plánuje kvůli chystaným změnám v dotační politice omezit produkci. Uvádí to průzkum Agrární komory ČR, ve kterém odpovídalo 237 podniků, většina z nich střední velikosti.

Zástupci komory se chystají ve středu na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), po něm je na odpoledne plánovaná tisková konference. Původně plánovali další protestní akce, ty ale do jednání odložili.  Zatím se pod její taktovkou uskutečnila demonstrace a protestní jízda zemědělské techniky.

„Změny strategického plánu Společné zemědělské politiky na období let 2023 až 2027 budou mít podle aktuálního dotazníkového šetření převážně negativní dopad na podniky všech velikostí. 89,5 procenta respondentů uvedlo, že podle dotační kalkulačky zveřejněné ministerstvem zemědělství v jejich případě od roku 2023 dojde ke krácení podpor, pouze u 7,6 procenta dotázaných dojde k nárůstu a u zhruba tří procent nedojde k žádné změně,“ uvedla komora. 

Skoro 60 procent odpovídajících v průzkumu uvedlo, že plánují omezit zemědělskou produkci, necelých 40 procent pak napsalo, že se pokusí stávající provoz s minimalizací nákladů zachovat, dvě procenta dotázaných se naopak chystají svoje aktivity rozšířit. Největší obavy pak mají chovatelé prasat, dojného a masného skotu, ale také pěstitelé brambor, cukrové řepy nebo chmele. 

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost

Komora se obává, že čeští zemědělci vyklízejí pole před zahraniční konkurencí a spekulanty, kteří budou drancovat půdu. „Zemědělce nemůžeme rozdělovat podle sympatií či antipatií, ale podle objektivních měřitelných kritérií. Vláda se touto cestou nevydala a zatím vydat nechce. Ve výsledku bude pak tratit krajina bez pestrých osevních postupů a bez organické hmoty z živočišné výroby. Spotřebitel se bude muset smířit s výrazným omezením sortimentu a bude odkázán na nekvalitu a drahotu ze zahraničí,“ dodala komora. 

Organizace vyhlásily na konci ledna stávkovou pohotovost, nesouhlasí mimo s jiné s tzv. platbou na první hektary, ve které se podle ministerského plánu již zaslaného Evropské komisi bude na prvních 150 hektarů přerozdělovat 23 procent přímých plateb místo původně zamýšlených 10 procent. Mají se také snížit maximální podpory z evropského Programu rozvoje venkova. Místo současných 150 milionů korun má být maximální dotace 30 milionů. 

Dotační změny naopak přivítala Asociace soukromého zemědělství. 

Zemědělské svazy se ozvaly proti politice ministerstva zemědělství a varovaly před potravinovou chudobou: 

5. ledna 2022