Úřady dosud nejvyšší teplotu v Dillí zaznamenaly na předměstí hlavního města. Vysoké teploty jsou na jaře a v létě v Indii běžné, vědci nicméně upozorňují, že vlny veder se v důsledku klimatické změny každý rok prodlužují a zintenzivňují.
Dillí a další oblasti už minulý týden kvůli extrémním vedrům uzavřely školy. Více než padesátistupňové teploty meteorologové naměřili například v severozápadním Rádžasthánu, kde v úterý teploměry na některých místech ukazovaly 50,5 stupně. Provincii Sidh v sousedním Pákistánu v neděli zasáhly 53stupňové teploty.
Kromě extrémních teplot úřady v metropoli varují také před nedostatkem vody. Ministryně vodních zdrojů Atiši Marlena Singhová obyvatele požádala, aby s vodou zacházeli zodpovědně.
Indický rozvoj ohrožuje „tepelná apokalypsa“. Spalující vedra jsou extrémní![]() |
„Abychom problém nedostatku vody vyřešili, museli jsme v řadě míst přistoupit k omezení dodávek na jednu denně místo dvou. Ušetřenou vodu rozdělíme na příděly a budeme ji distribuovat v oblastech, které se potýkají s jejím nedostatkem a také tam, kde zásoby vody vystačí jen na 15 až 20 minut denně,“ citoval ministryni deník The Indian Express.
Severovýchod Indie naopak zasáhly přívalové deště doprovázené silným cyklonem Remal, který v neděli zabil více než 38 lidí. Indičtí meteorologové označili cyklon za jeden z nejdelších, jaký oblast kdy zažila. Může za to podle nich klimatická změna.