Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ČKD, Škoda i Poldi ožívají

  1:01
Vladimír a Marko Stehlíkovi, otec a syn, pod jejichž vládou přesně před deseti lety zkrachoval kladenský ocelářský kolos Poldi, jsou dnes zlomení muži. Oba mají vážné zdravotní problémy a svůj odchod z Poldovky považují za vynucený státem. Nyní však Poldi, stejně jako ČKD a Škoda, ožívá.
Šéf ČEZ Martin Roman tichým společníkem škodovky?

Šéf ČEZ Martin Roman tichým společníkem škodovky? | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Podobné názory mají i další dva muži, kteří před deseti lety prosluli coby budovatelé českého kapitalismu. Lubomír Soudek z plzeňské Škody a Jiří Maroušek z ČKD.

Po jejich účasti v kdysi slavných firmách zbyly miliardové dluhy a chátrající haly.

Podniky se zvedají z popela
Ačkoliv konkurz na Poldi Ocel, v níž zůstaly po Stehlíkových dluhy za 5,6 miliardy korun, stále není u konce a hlavní soud s bývalými majiteli stále ještě nezačal, ocelárna začíná psát svou novou historii.

Její současní němečtí majitelé chystají v Poldi půlmiliardovou investici a po letech ztrát hlásí zisk. Ještě pevněji se na nohy postavila i dříve zkrachovalá strojírna, tuzemská Škoda Plzeň.

Po angažmá bývalého majitele Lubomíra Soudka, které skončilo kumulovanou ztrátou třináct miliard korun, a po oživování státem se loni Škodovka vytáhla na rekordní zisk dosahující jedné miliardy korun a totéž hodlá zopakovat také letos.

Všemocný Speychal
Renesanci slibuje i rozpadlý kolos ČKD. Bývalý majitel Jiří Maroušek ho opustil před sedmi lety. Zůstala po něm ztráta osmi miliard korun.

"Vždycky když jsem třeba z letadla viděl ty rozpadlé haly, měl jsem z toho špatný pocit. Teď už je vidět změna a je to dobře," říká dnes bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý, který u privatizace tuzemských gigantů v 90. letech byl.

Celkem šest společností z bývalého ČKD včetně klíčového ČKD Praha holding v minulých letech skoupily firmy podnikatele Petra Speychala 11 FITE a FITE-DV koncern.

Speychal podnikal v 90. letech s nynějším developerským magnátem Radimem Passerem, rozešli se však ve zlém, a tak si založil vlastní byznys. ČKD se postupně stalo jeho největším pokladem.

Zakázky za deset miliard
Letos v únoru najal Speychal prvního generálního šéfa pro celou skupinu ČKD, bývalého ředitele dnes dobře prosperující Škody Power, Jana Musila.

"Chtěli bychom úspěch Škodovky zopakovat v ČKD," připouští Musil. Podle něho chce firma v blízké době výrazně zvýšit svůj podíl na trhu u nás i v zahraničí, a to především v dodávkách zařízení pro energetiku.

Celá skupina ČKD má v letošním roce nabráno zakázek za 9,5 miliardy korun, z toho mezi největší patří nedávno uzavřený kontrakt v Tatarstánu. Tamní společnosti Tatněft Takaral má do konce příštího roku dodat teplárnu za zhruba 1,3 miliardy korun.

Obří zakázku nedávno získalo ČKD také v Česku, kde bude v Kolíně za více než 1,5 miliardy korun stavět nový lihovar.

Škoda: z Plzně do Indie
Plzeňská Škoda holding prošla několika ozdravnými kúrami, část firem z původní skupiny byla prodána a to, co zůstalo, tedy hlavně Škoda Power a Škoda Transportation, se žene kupředu.

Podle předběžných výsledků dosáhla Škoda tržeb 9,5 miliardy korun a rekordního zisku jedné miliardy. Letos podle svého šéfa Jiřího Zapletala očekává tržby 13,5 miliardy. Celkově má nyní zakázek za více než dvacet miliard korun.

Škodovku koupila před třemi lety švýcarská společnost Appian, řízená Čechy Jiřím Divišem a Markem Čmejlou. Oba popírají, že by byli jejími vlastníky, kromě nich se však ve Škodovce nikdo z akcionářů nikdy neukázal.

Parní turbíny jako živá voda
Podle řady lidí blízkých společnosti má být tichým společníkem Škodovky i nynější šéf ČEZ Martin Roman a další tři bývalí manažeři firmy. Ti měli dostat v době, kdy Škodu vedli, od Appianu předkupní právo na podíly ve firmě.

Martin Roman i Appian však tyto informace důrazně popírají. Škodovka je v současné době největší investicí Appianu, který počítá s tím, že si ji ještě několik let ponechá.

"Její potenciál ještě vyčerpán nebyl," uvedl Marek Čmejla. Podnik chce během dvou let nakoupit nové technologie za 730 milionů korun, ještě letos plánuje zahájit miliardovou investici v Indii, kde má stavět továrnu na parní turbíny.

V Plzni a Ostravě zaměstnává Škodovka 2800 lidí a letos přijme dalších dvě stě zaměstnanců. Oproti éře Soudka je to však desetkrát méně.

Firma se totiž během posledních let výrazně ztenčila, když prodala sedm dceřiných firem a soustředila se jen na obory klasické energetiky, výrobu kolejových vozidel a trolejbusů.

Autoři:

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike ovlivnil celý svět. Přestože jsou podle odborníků ztráty zanedbatelné, krach je varovným signálem pro...

22. července 2024

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou. Podle zemědělců jsou žně ve srovnání s loňským rokem rychlejší. Podle odhadů však má být letošní sklizeň...

22. července 2024  17:39

Dobíjecích stanic pro elektroauta přibývá, ČEZ jich letos postavil téměř sto

Za první šest měsíců přibylo v České republice více než pět tisíc čistě bateriových elektromobilů, přes 1 500 pouze za červen. Stejně se rozrůstá i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily. V prvním...

22. července 2024

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...