Zlaté padáky pro manažery vyjdou České dráhy na padesát milionů

  1:01aktualizováno  1:01
Přes padesát milionů zaplatí České dráhy za odstupné, na které má nárok vyhozená čtveřice nejvyšších manažerů firmy. Každý dostal k výpovědi 24 platů. O jejich vyhazovu rozhodl ministr dopravy Zdeněk Žák hned po svém nástupu do funkce.

Zdeněk Žák po svém nástupu do funkce ministra dopravy zahájil čistku ve vedení Českých drah. | foto: ČTK

Večerním rychlíkem mezi Libercem a Ústím se už lidé nesvezou. Je to jedna z tratí, kde stát kvůli nedostatku peněz škrtl spoje (více o rušení spojů čtěte zde). Na druhou stranu z Českých drah utíkají obrovské sumy za odstupné manažerům, jejichž výpovědi odstartoval hned po svém nástupu do funkce ministr dopravy Zdeněk Žák (více čtěte zde).

K výplatě přitom nemuselo vůbec dojít: dozorčí rada drah má na stole více než rok nová pravidla pro odměňování, která počítala se zrušením zlatých padáků. Audit na drahách přitom ukázal, že na zlatý padák má nárok nejen představenstvo, ale celkem 18 manažerů.

"Pokud by všichni dostali výpověď, stálo by to dráhy kolem 200 milionů," řekl ministr Žák, který – byť za výpověďmi stál právě on – na nové vedení nyní tlačí, aby peníze manažerům nevyplatilo. U zbývajících šéfů chce prosadit zrušení zlatých padáků.

"Vím, že existuje judikát, který toto umožňuje," tvrdí Žák. Podle něj jde o zahraniční rozsudky i případ někdejšího vedení ČSA v čele s Radomírem Lašákem, které se domáhalo vyplacení takzvaného OK Bonusu. K soudu však nedošlo. Žák chce peníze vyplatit do notářské úschovy a případně se o odstupné soudit.

Odvolaní manažeři na výplatě trvají, protože na ní podle smlouvy mají nárok. "Jinak je to samozřejmě na soud," říká bývalý personální ředitel Pavel Švagr.

Podle Lucie Teisler ze společnosti Anderson Willinger zaměřené na hledání manažerů na tak velkorysé odstupné dosahují v soukromé sféře jen lidé z představenstev, a to ještě ti s kontraktem uzavřeným před rokem 2012. "U novějších smluv je maximum roční odstupné," uvedla Teisler.

Více o drážních vyhazovech Čtěte ve čtvrtek , 12. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Astronomické odstupné dostane Petr Žaluda, kterého dozorčí rada Českých drah odvolala z funkce generálního ředitele společnosti na konci července. Žaluda dostane odstupné ve výši 24 měsíčních platů. Při mzdě 500 tisíc korun jde o 12 milionů Kč. Odešli také ostatní členové čtyřčlenného představenstva státního železničního dopravce (více čtěte zde).

Kromě Žaludy představenstvo společnosti opustil výkonný ředitel ČD pro marketing a produkty Miroslav Šebeňa, trestně stíhaný Roman Boček a Ctirad Nečas, ředitel inženýrsko-dodavatelské společnosti Královopolská RIA. Ten však na odstupné nárok nemá, protože byl jen v představenstvu, ale ne v manažerské pozici.

Přitom Roman Boček přišel k drahám teprve loni na podzim. Předtím působil jako náměstek exministrů zemědělství Petra Bendla a Ivana Fuksy (oba ODS). Žalobci ho nyní stíhají za to, že údajně pomáhal domlouvat trafiky pro bývalé poslance ODS. Když loni v září Boček skončil coby náměstek, přešel do představenstva Českých drah. Má tak nárok na odstupné, které je vyšší než součet platů za jeho desetiměsíční působení.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz