Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Šéf Českých drah Žaluda byl odvolán, firmu povede Dalibor Zelený

  17:27aktualizováno  22:59
Dozorčí rada Českých drah odvolala z představenstva generálního ředitele společnosti Petra Žaludu. Spolu s ním skončili i ostatní členové čtyřčlenného představenstva státního železničního dopravce. Bleskově zvolené nové představenstvo pak Žaludu odvolalo i z funkce generálního ředitele, nahradí ho bývalý šef drah z doby opoziční smlouvy Dalibor Zelený.

Petr Žaluda - šéf ČD | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Celé to bylo poněkud nestandardní," řekl Žaluda krátce po svém odvolání MF DNES. Podle něj se členové představenstva nesměli jednání dozorčí rady zúčastnit a museli opustit místnost. "Nesdělili mi ani žádné výhrady k fungování drah," postěžoval si Žaluda.

Dozorčí rada poté zvolila nové tříčlenné představenstvo. Jako předseda v něm usedne bývalý generální ředitel ČD Dalibor Zelený, výkonný ředitel pro provoz a techniku Českých drah Daniel Kurucz a personální ředitel ČD Pavel Švagr.

Nové vedení Českých drah

Dalibor Zelený
Po Žaludovi druhý nejdéle sloužící ředitel v historii Českých drah, za jehož vedení například dráhy nakoupily nevýhodně pendolina. Dráhy vedl od roku 1998 - 2003, působil i jako náměstek ministra dopravy, generální ředitelem drah se stal za doby Zemanovy vlády. Krátce působil na Slovensku na postu šéfa Železnice SR, slovenské obdoby Správy železniční dopravní cesty. 

Pavel Švagr
Působí jako výkonný ředitel pro personální záležitosti Českých drah, dříve působil jako zakladatel a šéf Státního fondu dopravní infrastruktury. Je tajemníkem stínové vlády ČSSD. Vystudoval VŠE, působil i jako poradce ministra pro místní rozvoj. 

Daniel Kurucz
V letech 1997 až 1999 byl zaměstnán ve firmě Fujifilm, od roku 2003 působil jako generální ředitel a divizní ředitel ve švédské strojírenské firmě Sandvik. V únoru 2011 stanul v čele Divize speciální chemie v Agrofertu Holding, kde byl též členem představenstva holdingu. Od května 2013 je výkonným ředitelem pro provoz a techniku Českých drah.

Podle informací MF DNES se představenstvo sešlo krátce po svém zvolení a hned odvolalo Žaludu z postu generálního ředitele. Na jeho místo usedne Dalibor Zelený. Žaluda dostane odstupné ve výši 24 měsíčních platů. Při mzdě 500 tisíc korun jde o 12 milionů Kč.

MF DNES zjistila, že dozorčí rada vybírala složení nového představenstva ze šesti jmen. Zvoleno bylo až na třetí pokus. Noví členové představenstva nemají podle ministra dopravy Zdeňka Žáka současně vykonávat i ředitelský post na drahách. Znamená to, že Švagr i Kurucz by měli opustit své současné manažerské posty, které jsou i lépe placené, než jen post v představenstvu. Výjimkou bude pouze post předsedy představenstva, který bude současně generálním ředitelem.

Kritika zprava i zleva

"Pokud by k tomu neměla dozorčí rada opravdu závažné důvody, budeme požadovat vyvození osobní zodpovědnosti po těch, kteří takto rozhodli," komentoval odvolání představenstva stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec.

"Personální změny, do kterých se pustila tato vláda, aniž má důvěru, a to v natolik krátkém čase, rozhodně nepůsobí tak, že by byly odborným vedením resortu. Jde o to, co nejrychleji obsadit co nejvíce pozic ve státní správě a státních podnicích," domnívá se úřadující předseda ODS Martin Kuba 

Dozorčí radu, která Žaludu a představenstvo odvolala, přitom nový ministr dopravy Zdeněk Žák obměnil teprve před několika dny. Z původních členů zůstali pouze tři odboráři a poslanec ČSSD Josef Smýkal. Přibyli děkan dopravní fakulty ČVUT Miroslav Svítek, docent VŠTE v Českých Budějovicích Zdeněk Žemlička a ředitelka odboru kontroly a vnitřního auditu ministerstva dopravy Ivana Kubaštová.

Ihned poté se začalo spekulovat o chystaných personálních změnách. České dráhy krátce před zasedáním dozorčí rady zadaly do několika tištěných médií celostránkové inzeráty oznamující zlepšení hospodářských výsledků, růst počtu cestujících a omlazování vozidlového parku (více čtěte zde).

Kromě Žaludy představenstvo společnosti opustil bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček stíhaný v souvislosti s kauzou přidělování politických trafik, výkonný ředitel ČD pro marketing a produkty Miroslav Šebeňa a Ctirad Nečas, ředitel inženýrsko-dodavatelské společnosti Královopolská RIA.

Problémem bylo zadlužování

Dozorčí rada se zásadně neztotožnila s dalším zadlužováním firmy, sdělil ČTK ministr dopravy Zdeněk Žák. Rada naopak podle něj chce, aby se dluh snižoval, čehož ale současný management zřejmě není schopen. Vyplynulo to prý z dnešního jednání rady s vedením firmy.

"Odpovídat například na otázku zadlužení argumentem, že je vše v pořádku, protože je ještě někdo ochoten nám půjčovat, takže si budeme půjčovat dál, považuji za nehodnou manažera a nedůstojnou takto velké státní firmy," řekl Žák.

Nové představenstvo se bude podle Žáka muset vypořádat právě s rostoucími dluhy, které v současnosti dosahují 26 miliard korun. Ještě předtím ale bude nutné zachránit nákladního dopravce ČD Cargo, které je dceřinou firmou ČD. To je podle něj důležité pro dopravní fungování státu, protože přepravuje jednotlivé vozové zásilky, které se nedaří zajišťovat prostřednictvím volného trhu.

Důvod pro odvolání ale Žaluda zpochybnil. "Za sebe a za představenstvo Českých drah chci říct, že výsledky, jakých obě firmy jak ČD tak ČD Cargo dosáhly v pololetí, se vyvíjejí lépe, než bylo plánem," uvedl s tím, že do dnešního zasedání dozorčí rady si žádný z jejích členů nebo nový ministr dopravy Žák žádné informace týkající se hospodaření nevyžádali.

Ve funkci přežil osm ministrů

Petr Žaluda přišel na dráhy na začátku roku 2008 ještě za dob ministrování Aleše Řebíčka. Jeho jmenování byl částečně šok – do té doby dráhy vedli lidé, kteří byli nějak spjati se železnicí, Žaluda přitom s vlaky přišel do styku maximálně jako občasný cestující, do té doby působil jako šéf finanční skupiny AXA v Česku.

Žaludovi se do drah podařilo ze státního získat podstatně více peněz než jeho předchůdcům, i když na poslední chvíli, než musely stát a kraje vypisovat na vlaky soutěže.

Za jeho vlády začala nejrozsáhlejší modernizace vlaků, která si však vyžádala velké zadlužení drah, rozprodej majetku a často i nepříliš transparentní výběr firem, které se na výrobě nových vlaků podílejí. Pro některé se staly zakázky pro dráhy zdrojem vysoce nadprůměrných zisků.

Žaludovo působení na drahách je unikátem i z jiného důvodu, přežil na svém postu už osm různých ministrů. I když se několikrát mluvilo o jeho konci, vždy nakonec svůj post ustál.

Do svého současného pětiletého mandátu byl Žaluda znovuzvolen teprve 29. ledna. Tehdy ho jednohlasně zvolilo všech osm členů dozorčí rady.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Volarská spojka je nejzáhadnější dráhou u nás

  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Česka přichází andělské spodní prádlo i louisianské smažené kuře

Český maloobchodní trh je pro zahraniční značky stále atraktivní a ročně zde zakotví několik desítek z nich. V loňském...

Oligarchové přelstili Londýn a obešli nový zákon zaměřený na ruský majetek

Velká Británie se po loňské ruské invazi na Ukrajinu rozhodla změnit legislativu týkající se vlastnictví majetku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KONTEXT: Evropa z krize vychází jako poražený, míní stratég Pražské plynárenské

Měla to být nejhorší zima v novodobých dějinách Evropy, přesto se černé scénáře nenaplnily a plyn v zásobnících...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

OBRAZEM: Projevy, selfíčka, Travolta. Tak vypadalo loučení s „hrbatou“ 747

Poslední vyrobený Boeing 747 putuje k odběrateli. Nákladní aerolinky Atlas Air si v úterý stroj převzaly a rozlučka s...

Materiálová krize skončila? Na dálnicích stát překvapivě ušetří

Premium Ne všechno je dražší. Cenu liniových staveb se daří citelně snižovat. Proti očekávání jsou vysoutěžené ceny dopravních...

Čekání při koupi auta nevadí, vyšší cena ano. Elektrovůz neláká, říká průzkum

Na zpoždění dodávek aut si čeští zákazníci již zvykli. Raději než na jiné auto si zákazníci na svůj model počkají....

Dezolátní pražské mosty straší dopravce. Hrozí přerušení tratí přes Vltavu

Ve špatném technickém stavu jsou oba pražské železniční mosty. Během několikaměsíční výluky Branického mostu hrozí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...