Diskuze

Čtenáři cestují: Srí Lanka je odpadková říše. Ale také ráj na zemi

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Alžběta Obdržálková se vydala na Srí Lanku po stopách přírodních krás.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OF

Ten článek situaci hodně idealizuje. Je to nádherný ostrov a cenově velmi dostupný. Faktem ale také je, že vzhledem k vysoké hustotě osídlení a tragické dopravní infrastruktuře člověk stráví strašně moc času cestováním, když chce něco vidět. I cestování pronajatým autem s řidičem se děje rychlostí tak max. 50 km za hodinu, takže pokud se usadíte na jihu, kde je asi nejlepší moře, tak sever ostrova je minimálně na dvoudenní výlet.

1 0
možnosti
Foto

J87i55ř36í 31D72o95b56r81ý

11. 6. 2021 10:00

Indie totéž. Člověku je na zvracení z toho všeho. Ve městě Puškár jsem potkal jedno podezřele čisté náměstí a na něm velkou popelnici a 2 evropsky oblečené Indy. Zrovna chystali velkou slávu - první velkoobjemový kontejner na odpad ve městě. Prý to viděl starosta (jeden z těch pánů) při své cestě po Holandsku a líbilo se mu, jak tam mají poradek. Docela by mě zajímalo, jak vypadá Puškár teď po pěti letech. Jeho vize byla udělat z města "poutní místo čistoty" v Indii. Jak já bych mu to přál, ale podle mě to bude fůra práce a přesvědčování lidí. O ulici dál to vypadalo jak na rozhodnuté skládce.

0 0
možnosti
FS

Problémy s asijským odpadem jsou hned tři. První je, že tamní lidé jsou opravdu mnohdy zejména v rozvojových zemích nevzdělaní, chybí zcela infrastruktura pro třídění, a kvůli nízké životní úrovni mají také obyvatelé úplně jiné starosti než ekologie. Druhým, neméně závažným problémem je, že Evropa vyváží do těchto zemí s chybějící infrastrukturou dvě třetiny svých odpadků, pro které tu na našem vyspělém kontinentu není zpracovatelská infrastruktura a tím pádem ani odbyt. Ano, místní vlády si sice přivydělají tím, že za odpad dostanou zaplaceno a zaskládkují ho, ale ani toto situaci dlouhodobě nezlepšuje. A třetím problémem bývají i samotní turisti, kteří se bohužel (někteří samozřejmě) stále neumí na plážích chovat a uklízet po sobě.

0 0
možnosti
Foto

J48i65ř72í 11D56o25b27r63ý

11. 6. 2021 10:01

Evropa jim je nevyváží na ulice ve městech. Uklizené město a přeplněná skládka jsou dva problémy, které spolu souvisí, ale dají se řešit odděleně.

1 0
možnosti
JM

njn, škoda že indiáni jsou takový prasata. jinak bych tam aj vyrazil. takhle raději karibik.

1 0
možnosti
PT

P33e29t20r 23T44e35s59n50e57r

11. 6. 2021 14:35

Ty indiáne.. ;-D;-D Vypadáš spíš na Jančurův vlak s řízkama v batůžku než na Karibik.

0 1
možnosti
MP

Oni nevedi, ze plast se nerozlozi.. kdyz jsem tam jezdil mistni dopravou, tak vsichni srilancani zvraceli do pytliku a pak to hazeli z okenka autobusu do pralesa.. zajimavy zazitek :D

0 0
možnosti