Horní část objektu se v polovině března sesunula. Vrstva sněhu a ledu na povrchu chaty už roztála, a tak přestalo hrozit, že se pod její tíhou zřítí i další části stavby tvořené třemi spojenými objekty připomínajícími létající talíře.
"Vrchní disk meteorologické observatoře je stále otevřený jako plechovka od sardinek, ale restaurace ve spodním talíři už normálně funguje," informoval Radek Drahný ze správy Krkonošského národního parku.
Ochoz Polské boudy mrazy nevydržel
První problémy se na Polské boudě začaly projevovat v polovině března, kdy se objevily trhliny ve zdech a začala se kroutit podlaha. Objekt proto museli opustit všichni lidé a chata byla až do odvolání uzavřena. Dva dny poté prohlédl Polskou boudu statik, který dospěl k závěru, že poškození není tak rozsáhlé, aby ji bylo nutné nechávat prázdnou.
Správci polského národního parku proto opět otevřeli přístupovou řetězovou cestu od Slezského domu a personál se začal připravovat na obnovení běžného provozu. Těsně před jeho spuštěním se však zřítil ochoz nejvýše položeného talíře. Polští ochranáři kvůli tomu až do odvolání opět uzavřeli chatu i přístupové cesty z polské strany.
Nebezpečí hrozí za silného větru
Na cestách z české strany žádná bezpečnostní opatření zavedena nebyla. Přesto správci Krkonošského národního parku varovali návštěvníky, aby se k Polské boudě raději nepřibližovali. "Teď už je všechno zajištěné. Stavební suť a další materiál je složený vedle boudy a ohraničený páskami. Z chaty nic neodpadává a pokud nebude foukat nějak mimořádně silný vítr, měl by být pohyb po vrcholu Sněžky bezpečný," uvedl Drahný.
Poláci již připravují projekt, podle kterého chtějí nejvýše položenou horskou boudu v Krkonoších do začátku příští zimní sezony opravit. Polská bouda stojí na místě, kde v roce 1850 vznikla první Pruská bouda.