Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Podzimní óda na radost. Prozkoumejte bouřlivou přírodu českého Yellowstonu

V České republice se zemětřesení objevují několikrát do roka. Nejvíc aktivní seismickou oblastí je Chebsko, kde se náhlé pohyby zemské kúry o nízké intenzitě projevují skoro každý den. Vyrazte tedy na výlet za pozorováním seismických jevů, vulkanické činnosti a vyhaslou sopkou a navštivte seismologické muzeum.

Skalná leží v lesnaté krajině přírodního parku Kamenné vrchy, jen pár kilometrů od městečka najdete rezervaci Soos. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Jen necelých sedm a půl kilometru od Františkových Lázní leží ojedinělé území, které jinde v Evropě nenajdete. Národní přírodní rezervace SooS je krajina plná mokřadů, rašelinišť a slanisek, kde jsou ve vzduchu cítit plyny unikající ze zemské kůry a vůně minerálních solí. Jejich krystalky pokrývají zem a společně s černou rašelinou vytváří barevné přírodní úkazy.

Důkazem vulkanické činnosti jsou pak mofety. Vypadají jako kaluže bublající vroucí vody, ale ve skutečnosti se jedná o výrony suchého oxidu uhličitého o teplotě nižší než 100 °C (nejčastěji 20–30 °C). Tento plyn má původ až v zemském plášti a k povrchu překonal vzdálenost třiceti kilometrů. Pozůstatky sopečné aktivity potvrzují i horké minerální prameny.

Císařský pramen obsahuje především železo, léčivou Glauberovu sůl a síran železnatý.

Nejvydatnějším je Císařský pramen, jež byl v devatenáctém století prohlášen jako léčivý. Pramen jímá vrt hluboký kolem deseti metrů a jeho teplota kolísá mezi 14–18 °C, což z něj činí nejteplejší přírodní vývěr v Chebské pánvi. Kyselka, v níž probublává oxid uhličitý, obsahuje velké množství minerálních látek (6,5g/ l), především železo, léčivou Glauberovu sůl a síran železnatý.

Nejchutnější z minerálních vod v okolí Františkových Lázní se dát pít jen na místě vývěru. Pro transport není vhodná, protože po naplnění do lahve dojde během několika minut k vysrážení solí a k chuťové degradaci.

Pramen Věra není pitný, tvoří se v něm mohutné výrony oxidu uhličitého doprovázené bílou pěnou.

Druhý pramen, který na území SooS vyvěrá, se jmenuje Věra. Je však znečištěn humáty (zbytky organických látek) a zaplaven vodou z rašelinového jezírka, proto není pitný. Často se v něm tvoří mohutné výrony oxidu uhličitého doprovázené obláčky bílé pěny. Okolí českého Yellowstonu je stále seismicky aktivní a občas tady pocítíte zemětřesení. Děje se tak díky uvolnění velkého množství oxidu uhličitého a posunu horninových mas podél tektonických zlomů.

Neškodný vulkán

Při toulání krajinou v okolí Františkových Lázní si zřejmě nevšimnete, že jdete kolem jedné z nejmladších sopek na území naší republiky. Nenápadná Komorní hůrka je stará víc jak čtyři sta padesát tisíc let a kdysi chrlila lávu. Vznikla erupční aktivitou ve čtvrtohorách na dně vysychajícího slaného jezera, které se rozkládalo v dnešní Chebské a Sokolovské pánvi. Dnes tu doznívající vulkanickou činnost připomíná jen oxid uhličitý, který probublává na zlomových liniích.

Rezervací prochází naučná stezka po povalových chodnících, která vede i kolem mofet a horkých minerálních pramenů.

Komorní hůrka patří k nejprobádanějším sopkám v Evropě a patrně i na světě. Její výzkumy probíhaly hlavně kvůli sporům mezi neptunisty a plutonisty na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, kteří se přeli o původu návrší Komorní hůrky. Neptunisté si mysleli, že vzniklo ve vodě, plutonisté přičítali jeho vznik „vnitrozemskému ohni“ uvnitř Země. V té době Komorní Hůrku navštívili a zkoumali přední světoví odborníci.

Sopka zajímala také básníka Johanna Wolfganga Goetheho, jež byl zároveň vášnivým přírodovědcem. Sběratel minerálů navrhl Kašparu Šternberkovi, aby dal ve vnitřku kopce razit štolu. Hrabě tak učinil a nechal zbudovat tři sta metrů dlouhou důlní chodbu, která přinesla nezvratný důkaz, že se jedná o sopku. Ta vznikla jediným výbuchem a vyvrhla lávu, po jejímž ztuhnutí vznikl čedič. Dělníci jej pak lámali jako stavební kámen. Ve středověku dobývali také sopečný tuf, z něhož vznikla Černá věž chebského hradu. Sopečný popel se zase těžil na udržování parkových cest ve Františkových Lázních. Těžební činnost byla ukončena až v roce 1951, kdy byla tato oblast vyhlášena státní přírodní rezervací.

Na skále na Komorní hůrce byl vytesán reliéf Goethovy hlavy s nápisem, který připomíná básníkovu návštěvu.

Uvnitř sopky je malý kruhový prostor, odkud je vidět na povrch.

Dnes je Komorní hůrka zařazena mezi národní přírodní památky a stala se součástí česko – bavorského geoparku Egeria. Cesta na zalesněný, pět set tři metrů vysoký kopec tvořený vulkanickým materiálem, není nikterak náročná.

Sopku si prohlédnete pouze z venku, ale plánuje se zpřístupnění jejích vnitřních prostor. Čeští seismologové a vulkanologové chtějí totiž otevřít dvě stě let starou štolu, která návštěvníkům ukáže vyhaslou přívodní dráhu magmatu. Třicet metrů dlouhá chodba povede do hloubky sedmnácti metrů a nejspíš se zde objeví i přístroje na měření teploty, magnetismu nebo na gravimetrická měření, která zjišťují změnu tíhového pole Země.

Po stopách seismologů

Informace získané v terénu si ověříte a doplníte v jediném seismologickém muzeu v České republice. To se nachází jen deset kilometrů od Komorní hůrky, ve Skalné. Muzeum vzniklo díky Geofyzikálnímu ústavu v Praze, městu Skalná a manželům Noppersovým, kteří poskytli prostory statku ze šestnáctého století.

Starší typ jednosložkového seismometru pro měření vertikálního pohybu

Širokopásmový seismometr zaznamenává seismické signály v širokém frekvenčním pásmu.

V interaktivní expozici proniknete do tajů zemětřesení. Uvidíte různé přístroje (včetně seismometrů) a zařízení, přičemž funkci některých z nich si můžete osobně vyzkoušet.

Na seismickém monitoru pak máte šanci sledovat mapu se všemi probíhajícími zemětřeseními na světě. Data z Národního informačního centra pro zemětřesení popisují čas, místo a velikost seismických událostí. Lokální seismická síť WEBNET zase monitoruje zemětřesné aktivity v západních Čechách. Jedná se převážně o zemětřesné roje, o seismické otřesy v sériích, které trvají několik dní až týdnů a pro Chebsko jsou typické. V srpnu 2021 například způsobily zemětřesení o velikosti 2,86 magnituda.

V expozici jsou i světelné seismické barografy, jež pomocí diod ukazují sílu otřesu při dupnutí, zemětřesné desky (znázorňují reakci staveb na zemětřesení) či zařízení vydávající zvuk, který se objevuje při zemětřesení. Atraktivní zážitek pak umocní návštěva středověké štoly pod hradem Vildštejn, kde se nachází měřící stanice sítě WEBNET.

Měřící stanice sítě WEBNET se nachází v žulovém masivu hradu Vildštejn.

Chodba původně sloužila jako chladná spižírna, v níž obyvatelé hradu skladovali víno a potraviny. Od roku 1994 však poskytuje zázemí měřící stanici, která má v žulovém masivu vynikající podmínky (stabilní teplotu a pevné usazení).

Přístroje zaznamenávají data a posílají je do Prahy do Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Tam údaje porovnávají s dalšími stanicemi a vyhodnocují. Na základě výsledků pak mají odborníci přesný přehled o tom, co se děje hluboko pod zemí.

Může se hodit

Ve vstupním prostorách rezervace SooS je nainstalovaný seismometr, který slouží k pozorování měření intenzity zemětřesení. Návštěvníci tak uvidí, jaká zemětřesení proběhla jak v ČR, tak i ve světě.

SooS, Komorní hůrka i Skalná jsou dobře dostupná místa pro cyklisty (cesta vede zejména po silnicích). Těsně pod kopcem Komorní hůrky však budete muset sesednout, zamknout kolo v obci a na vrchol dojít pěšky.

V okolí Komorní hůrky vede krátká, zhruba jeden kilometr dlouhá naučná stezka, zaměřená na geologii a historii sopky.

Kromě auta a kola se dostanete do Skalné také autobusem, který jede z Františkových Lázní.

Na návštěvu seismologického muzea včetně měřící stanice ve Skalné se objednejte předem na e-mailu: muzeumskalna@ig.cas.cz

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Oblíbená exotika. Devět zemí, o které mají Češi enormní zájem

Češi mají zajímavé dovolené rádi a nezměnily to ani poslední roky zatížené pandemií nebo válkou na Ukrajině. Kromě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

Zámek v Lánech exkluzivně: podívejte se do míst, kam smí jen vyvolení

Exkluzivně Teprve podruhé za deset let prezidentování Miloše Zemana se pro veřejnost otevřou prostory zámku v Lánech. Návštěvníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Chorvatska bez kontrol. Od ledna je v Schengenu, Bulhaři a Rumuni si počkají

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující ze zóny...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

České hrady a zámky jako kulisy. Kde točily filmy i hvězdy z Hollywoodu

Premium V Čechách, na Moravě ani ve Slezsku se nikdy nežilo jako v pohádce. Snad proto tolik milujeme happy endem podmíněná...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráhu z Bernartic využívaly cukrovary, cestující jen pár let

Seriál Po Zaniklých tratí budeme opět pátrat na Javornicku. Dnes téměř zapomenutý kraj měl totiž do roku 1945 vynikající...

Očima šotouše: nejhezčí fotografií zaniklých tratí je most přes Ploučnici

Zaniklým tratím se v naší rubrice věnujeme pravidelně. Tentokrát jsme vás ovšem přizvali ke spolupráci. V listopadu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...