Kdo ví, proč sem turisté nejezdí. Mladá Boleslav příjemně překvapila

Zříceniny hradů Michalovice a Zvířetice, starobylý kostel ve Vinci i pěkné historické centrum Mladé Boleslavi. To vše se dá snadno stihnout během jednodenní pěší výpravy do okolí města, které je proslulé spíš největší českou automobilkou.
Hrad v Mladé Boleslavi je od roku 1967 chráněn jako kulturní památka.

Hrad v Mladé Boleslavi je od roku 1967 chráněn jako kulturní památka. | foto: Profimedia.cz

Na první pohled neskýtá krajina České křídové tabule v okolí Mladé Boleslavi mnoho zajímavostí. Zdání ale klame a stará se o to hlavně řeka Jizera, která v okolí škodováckého města vytváří docela hluboké údolí lemované příkrými, místy téměř kolmými svahy.

Pěší putování zahajujeme jižně od Boleslavi v obci Krnsko, která je známá zejména mezi železničními fajnšmekry kvůli takzvanému Stránovskému viaduktu. Jde o ojedinělé technické dílo z roku 1923, které tehdy nahradilo starší mostní konstrukci vzniklou při zprovoznění takzvané turnovské dráhy v roce 1865.

Stránovský viadukt je impozantním technickým dílem. Od jeho výstavby brzy uplyne 100 let.

Tři železobetonové oblouky s hustými arkádami propůjčují Stránovskému viaduktu téměř monumentální vzhled. Jistým paradoxem je, že současná trať, kterou nese a která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví, patří mezi ty nejvíce zanedbané v celé železniční síti.

Nejlepší pohled na viadukt je z protilehlého břehu Jizery, od železniční zastávky Krnsko. Pěšky tam dojdete asi za deset minut.

K tajemnému kostelu

Od viaduktu pokračujeme po levém břehu Jizery proti proudu řeky pěkným lučním údolím pod strmým svahem. Železnici tušíme ve srázu nad sebou. Dalším postupným cílem je asi tři kilometry vzdálená osada Vinec, která je pro změnu vyhledávaná znalci románského umění. Stojí tam totiž ojediněle zachovaný tribunový kostel z doby kolem roku 1240.

Chrám zasvěcený sv. Mikuláši stojí v prominentní poloze na okraji srázu nad Jizerou a je od něj krásný výhled, za dobré viditelnosti až na Krkonoše. Svatyně samotná má subtilní rozměry čtvercového půdorysu a ač ne všechno zdivo je původní, působí už na první dojem důstojnou starobylostí.

Interiér kostela sv. Mikuláše ve Vinci je tmavý a stísněný. Snad právě proto působí majestátně.

Románský kostelík ve Vinci pohledem od jihu

Při letmé vnější prohlídce vineckého kostela upoutá zejména severní portál s motivem krucifixu a dvou ležících postav. To ale naší zvědavosti nestačí a začínáme se shánět po domě s číslem popisným 100, jehož majitel má podle popisu na kostelní vývěsce disponovat klíči. Kupodivu máme úspěch a za chvíli jsme po dvojím pootočení mohutným klíčem vpuštěni dovnitř kostela. Do tmavých a stísněným prostor s tlustými zdmi proniká během slunečného dne proniká jen hodně málo světla. Průvodce nás vybízí k výstupu na tribunu, což je podnik jen pro štíhlé jedince, protože cestou nahoru se musíme protáhnout uzoučkým schodištěm zapuštěným ve zdi chrámu.

Z tribuny si prohlížíme nástěnné malby v apsidě a taky si dobře uvědomujeme, že kostel v dávných dobách skutečně mohl sloužil i jako útočiště pro obyvatele osady v době nebezpečí. Je to ale jen domněnka stejně jako u řady dalších aspektů. Kostel i jeho okolí totiž teprve čeká na důkladný odborný průzkum.

Město, které umí překvapit

Červeně značená trasa pokračuje z Vince údolím Jizery do Mladé Boleslavi. Ačkoli jsme už jen asi dva kilometry od centra poměrně velkého města, jeho blízkost skoro není znát. Po nějakých satelitech či jiném městském rozvoji není vidu ani slechu, scenérie pěkného údolí jen trochu kazí skladové areály kolem mladoboleslavského hlavního nádraží.

Letecký pohled na historickou část Mladé Boleslavi. Hrad je uprostřed na jižním...

Za chvíli se před námi vyloupne mohutný ostroh sevřený Jizerou a jejím levým přítokem Klenicí. Na skalnaté výspě se tu nachází mladoboleslavský hrad a městský palác Templ. Nahoru stoupáme po sérii schodů a za chvíli se před námi rozevře trojúhelníkový prostor Staroměstského náměstí, které je ústředním prostorem historického jádra Mladé Boleslavi.

Kdo má Mladou Boleslav zažitou třeba jen průjezdem po dálnici po východním okraji města mezi průmyslovými areály, bude možná překvapen. Staré jádro města totiž působí hezky kompaktně a má své nesporné historické i estetické kvality. Vedle středověkých struktur je v Mladé Boleslavi k vidění i celá řada hodnotných staveb z počátku 20. století, ať jde o secesní divadlo či díla architekta Jiřího Krohy včetně mohutné Zemské průmyslové školy z roku 1926.

Střední průmyslová škola v Mladé Boleslavi je ceněným dílem architekta Jiřího Krohy.

Secesní budova městského divadla v Mladé Boleslavi vznikla počátkem 20. století.

I přes výše uvedené však Boleslav – snad s výjimkou Škoda Auto Muzea – evidentně není příliš častým turistickým cílem. Přesvědčila nás o tom i značně omezená nabídka stravovacích podniků ve staré části města. Než jsme našli alespoň čínské bistro, trvalo to asi půl hodiny.

Máchovské hrady

Z centra Boleslavi se přesouváme městským autobusem do místní části Michalovice na protilehlém břehu Jizery. Sídliště je známé hlavně díky zřícenině hradu z 13. století, které dominuje mohutná, zřetelně nakloněná a velmi silná věž zvaná Putna. Ta je v letní sezoně přístupná za poplatek jako rozhledna.

Letecký pohled na zříceninu Michalovice

V zimě je zavřeno, což nás ale velice netrápí. Víme, že druhá hradní zřícenina a současně náš poslední dnešní cíl, Zvířetice, poskytuje srovnatelnou vyhlídku. A je přístupná bez omezení.

Cestu na Zvířetice si krátíme vlakem, kterým se svezeme mezi zastávkami Mladá Boleslav-Debř a Bakov nad Jizerou. Bakovské nádraží je sice značně vzdálené od centra městečka, zato na Zvířetice je to z něj jen kousek. Stačí popojít pár set metrů zpět po silnici a pak podle ukazatelů vystoupat lesem na plácek před zříceninou.

Pohled na zříceninu zámku Zvířetice od západu

Dnešní stav Zvířetic je přímo předobrazem romantických zřícenin, které tak rádi zachycovali romantičtí malíři 19. století a jež opěvovali jejich současníci – romantičtí básníci a spisovatelé. Nikoli náhodou sem, stejně jako na Michalovice, putoval třeba Karel Hynek Mácha. Zvířetice jsou dokonce zachyceny na jedné z jeho kreseb.

Zříceniny Zvířetic, tedy původního hradu přestavěného v 16. století na renesanční zámek, jsou vymezené obranným příkopem a z trosek výrazně vystupuje zbytek hradní věže, která dnes slouží jako rozhledna. Z vyhlídky se otevře plastický, téměř letecký pohled na areál zříceniny a je vidět i do dálky, přes Bakov až na Kozákov a Krkonoše. Spatřit lze třeba i Bezděz.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Údolím Jizery v okolí Mladé Boleslavi prochází železniční trať 070 z Prahy do Turnova. Pro popsaný výlet jsou použitelné zastávky Krnsko, Mladá Boleslav hlavní nádraží, Mladá Boleslav-Debř a Bakov nad Jizerou. Pro přesun v rámci Mladé Boleslavi (včetně Michalovic) budete možná potřebovat některou z linek tamější městské dopravy, jízdní řády najdete na adrese www.dpmlb.cz

Itinerář pěší trasy
Krnsko – viadukt – Vinec – Mladá Boleslav centrum asi devět kilometrů
Michalovice – Mladá Boleslav-Debř asi tři kilometry
Bakov nádraží – Zvířetice a zpět asi tři kilometry

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

KVÍZ: Znáte bizarní Česko? Poznejte rarity v Česku a vyhrajte skvělou knihu

11. května 2024

Česká republika má spousty krásných a unikátních lokalit, které většina turistů opravdu moc dobře...

Očima šotouše: Prohlédněte si nejkrásnější fotografie Karkulek a Rosniček

10. května 2024  13:55

Dubnové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše pro všechny milovníky železnice jsme věnovali...

Na největším neobydleném ostrově světa budete jako na Marsu, trénuje tam NASA

10. května 2024

Premium Do jeho podoby se před miliony let propsal dopad meteoritu, později jej formovalo mrazivé podnebí a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...