Mrazivé výlety na léto. Prozkoumejte opravdu děsivá místa v Česku

  • 17
Bojíte se rádi? Láká vás tajemno? Sedněte do auta a navštivte některý z našich tipů na záhadná místa v Česku. Dnes přinášíme první desítku, další tu najdete za týden. Připravte se na mrazení v zádech.

Litoměřice zázračné zbraně

Nedaleko Litoměřic se nachází obří podzemní komplex tří hlubinných vápencových dolů, přestavěný a rozšířený nacisty za druhé světové války na utajenou zbrojní podzemní továrnu. Celková délka chodeb je podle přibližných odhadů až 30 kilometrů.

Nástroje hromadné destrukce, jež prý měly potenciál zvrátit vývoj druhé světové války. Zázračné zbraně, Wunderwaffe. Vznikaly za přísného utajení i v Česku, u Litoměřic. Ve štolách dolu Richard, největšího komplexu podzemních továren. Otrockou dřinu při hloubení hal zaplatily životem tisíce nuceně nasazených a vězňů z koncentračních táborů.

Co přesně vznikalo ve dvacetikilometrovém bludišti chodeb, dodnes nevíme. Zůstávají jen spekulace badatelů. O historii místa se dozvíte více v expozici Důl Richard v proměnách času ve 160 metrů dlouhé podzemní chodbě pod budovou litoměřické radnice.
GPS: 50.5403719N, 14.1000119E
Parking: v centru města

Sovinec Schloss Eulenburg

Hrad Sovinec

Že v českých mapách pod tímhle názvem žádnou památku nedohledáte? Však se jí tak naposledy přezdívalo za okupace. Tehdy gotický hrad Sovinec zkonfiskovali nacisté a péči nad ním převzala speciální jednotka SS. Opevněné sídlo mělo údajně být vězením, ale spojováno bylo spíše s šarlatány a mystiky třetí říše. Tajemné obřady, síla Vrill, bratrstvo Thule. Co přesně se tu odehrávalo? Těžko říct. Poté, co místo dobyla sovětská armáda, byl hrad bezdůvodně zapálen. Stopy tajemství vymazal oheň...
GPS: 49.8372319N, 17.2462325E
Parking: parkoviště Jiříkov-Sovinec v podhradí

Třebíč Kanibalská historie

Dnešní rohový komplex budov v ulici Na Potoce poblíž centra Třebíče vznikal...


Karmínově rudé cákance na omítkách dvorku Kohnova mlýna už neuvidíme. I nasládlý pach naporcované lidské tkáně, která tu byla nakládána do soli před uzením, odtud dávno vyvanul. Přesto se nad shlukem budov v třebíčské ulici Na Potoce vznáší neklid. A rovněž nejistota, kolik lidí ze zdejší chudinské čtvrti tu povedená partička kanibalů po první světové válce vlastně zamordovala, aby jejich maso mohla prodat na černém trhu. Lidské kosti vydávala říčka v přilehlém Libušině údolí ještě dlouho.
GPS: 49.2130864N, 15.8715594E
Parking: parkoviště u autobusového nádraží naproti

Jeseník Poslední kapitola

Lázně Jeseník

Hrůza v 17. století vládla na celém Šumpersku a slezském Jesenicku. Mučení, jemuž byli vystaveni nevinní, mělo jediný cíl: tvrdě rekatolizovat celé území. Zástěrkou tohoto záměru byly vykonstruované čarodějnické procesy. Inkvizitoři, hnaní touhou po vlastním obohacení, tu na základě vynucených obvinění sprovodili ze světa stovky lidí. Stráň s parčíkem pod lázněmi Jeseník je místem, kde byla jejich tragédie završena. Tady stály hranice, u nichž se upalovalo.
GPS: 50.2298003N, 17.1898708E
Parking: centrální parkoviště Jeseník, v oblouku Priessnitzovy ulice

Velká Bíteš Andělské svíce

Velká Bíteš – radnice

Nejvýkonnější sériový vrah historie Zemí českých dodýchal 17. února 1571 na popravišti ve Velké Bíteši. Martin Roháč, vysloužilý voják, později loupežník a vrah, měl na svědomí 59 obětí. Jeho specialitou se stal prodej takzvaných andělských svíček. Voskovic vyrobených z vyškvařeného tělního tuku dosud nenarozených dětí. Vyřezával je z těl zabitých těhotných žen. Za prohlídku stojí nejen bývalá mučírna pod radnicí, ale celé historické jádro města, které se jmenuje Na Spravedlnosti.
GPS: 49.2880506N, 16.2269697E
Parking: parkoviště v centru města na Masarykově náměstí

Hranice Světová rekordmanka

V rezervaci Hůrka obklopující Hranickou propast se bude kácet. K zemi půjde...

Nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni světa najdete v Hranickém krasu. Neohromuje výhledem do hlubiny, její suchá hloubka se blíží jen 70 metrům. Ale její hladinou začíná nepoznané. Maximální změřená hloubka je téměř 404 metry a spekuluje se až o kilometru. Co může být dole? Až miliony let konzervované historie. Včetně pozůstatků lidí, kteří tu nedobrovolně ukončili život v posledních tisíciletích. A jejich pokladů. Pravda tu odpočívá na samém dně.
GPS: 49.5322333N, 17.7505736E
Parking: parkoviště u železniční stanice Teplice nad Bečvou, pak 550 m do kopce

Popelná, Šumava Archeologická záhada

Ruiny hradiště z doby halštatské u osady Popelná na Šumavě

Památek na keltské osídlení se na našem území dochovala hezká řádka, ale u nich aspoň tušíme, proč vznikly. U Obřího hradu na Šumavě, nejvýše položeného oppida v Česku, nikoliv. Dvojitý val pětimetrových kamenných hradeb v suťovém svahu, vpravdě obří kamenná pevnost, totiž nechránila žádnou stezku a nebyla nikdy trvale osídlena. Byl to jen vymezený posvátný prostor, sezonně sloužící k neznámému účelu. Jakému? Nad tím tu můžete popřemýšlet, ani archeologové nevědí.
GPS: 49.1038681N, 13.5917142E
Parking: do Popelné autem, pak 1 200 metrů do prudkého kopce po naučné stezce

Holštejn, Blansko Hrůzy Lidomorny

Jeskyně Lidomorna pod skalním masivem u obce Holštejn na v Moravském krasu. Jeskyně v minulosti sloužila jako hladomorna hradu Holštejn. Jeskyně je také zimovištěm vzácných druhů netopýrů.

Absolutní tma, vlhký chlad a všudypřítomný puch rozkladu. A k tomu pištění krys, rejdících mezi ostatky dolámaných těl. Takhle účtovali páni z Holštejna s provinilci: shazovali je do jeskynního dómu, nacházejícího se pod hradem. Zajatce, u nichž předpokládali výkupné, dolů spouštěli. Šance, že znova spatří denní světlo, nebyly valné. Pokud se tu nezbláznili, umřeli hlady. Tíživou atmosféru Lidomorny můžete zažít na vlastní kůži, jeskyně je na vlastní nebezpečí přístupná.
GPS: 49.4020303N, 16.7765667E
Parking: od parkoviště Bílá voda v Holštejně přes louku asi 700 m

Brno Negativní energie

Stránská skála je skalní útvar ležící v nejsevernější části katastru brněnské městské části Brno-Slatina. Od roku 1978 je vyhlášena národní přírodní památkou.

Existují místa s nehezkou, dramatickou minulostí a nepříjemnou atmosférou. A pak je tu ještě Stránská skála. Vápencové bradlo nad Brnem, prohlodané objevenými i dosud nepopsanými jeskyněmi. Na ně se porůznu napojují štoly podzemní fabriky, budované za druhé světové války.

Z procházky v jejich neohraničené temnotě budete mít husí kůži. Je to místo, kde se sebevrazi loučí se životem, a kvůli „zlé energii“ si tu dostaveníčka dávají i členové satanistických kultů.
GPS: 49.1907311N, 16.6766972E
Parking: parkujte mezi Slatinou a Juliánovem

Sázava Románová inspirace

Sázavský klášter

Andělé a Démoni, Šifra mistra Leonarda. Náměty knih Dana Browna fascinují, a Sázavský klášter může nabídnout pokračování. Prastaré centrum slovanské liturgie s vazbami na východ se totiž ostře vymezovalo proti Vatikánu. A nedokládá to jen zdejší ikona sv. Madony kárající Ježíška. I promluvy zakladatele – sv. Prokopa – byly „kacířské“. Klášter je plný symbolů, které mají zneklidňující až pohanský podtext. Záhadné jsou i tři hvězdy na věži zvonice. Dokážete je najít? Prý vám splní přání.
GPS: 49.8772408N, 14.8974411E
Parking: parkoviště v ulici Klášterní v Sázavě