Přes Sněžník až za medvědy. Krásný výlet v Tiských stěnách pro tuláky

Děčínský Sněžník patří k nejvýraznějším českým kopcům, jehož zdolání si dříve či později nemůže nechat ujít žádný aktivní tulák po krajinách českých. Hodnotu prvotřídního vyhlídkového bodu umocňuje starobylá rozhledna i pískovcové skály v okolí.
Jižní hrana Tiských stěn

Jižní hrana Tiských stěn | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Děčínský Sněžník (723 m) tvarem připomínající stolovou horu je nejvyšším bodem Děčínské vrchoviny a potažmo i CHKO Labské pískovce. Výstup na něj může být velmi jednoduchý, ale i náročný, záleží na zvolené trase.

Určitě nejhodnotnějším zážitkem je celodenní přechod celým pískovcovým masívem od západu na východ od skalního labyrintu Tiských stěn až po Pastýřskou stěnu v Děčíně.

Labyrint Tiských stěn

Listopad bývá sice považován za turisticky mrtvé období, pro návštěvu Tiských stěn je to však měsíc naprosto ideální. Volně přístupné skály jsou v lese bez listí více vidět a zájem o jejich prohlídku bývá už jen sporadický.

Tiské stěny, nevelký labyrint svrchnokřídových pískovcových skal, je svým utvářením velmi podobný mediálně známějším Adršpašským nebo Prachovským skálám.

Vzhledově (nikoli ovšem návštěvností) se však poněkud liší. Skaliska jsou „vrstevnatější“, nižší a ve svrchních partiích přecházejí do jednolité skalní terasy vysoko vyčnívající nad okolí.

Zjednodušeně lze říci, že labyrint Tiských stěn má dvě patra – ukryté dolní s převládajícím bludištěm a visuté horní s vyhlídkami.

Hlavním výchozím místem je parkoviště u kostela v Tisé, odkud se krátkým strmým výstupem dostanete v průrvě mezi skalními stěnami na Skalní náměstí k budce se vstupenkami, informacemi a suvenýry. Je možné, že v listopadu ušetříte na vstupném, zároveň však přijdete o orientační plánek s vyznačením hlavních skalních útvarů.

Tiské stěny nabízejí dva okruhy - Velké stěny a Malé stěny, které dohromady vytvářejí nepravidelnou osmičku. Při plánování prohlídky je nutné vzít do úvahy fakt, že doba strávená v Tiských stěnách bývá obvykle výrazně vyšší, než by člověk předpokládal na základě kilometráže chodníků. Na zhruba tři kilometry značených cest je dobré si vymezit čas aspoň dvě hodiny.

K Hřebenové boudě po značkách nebo po silnici

Děčínský Sněžník vzdálený vzdušnou čarou zhruba pět kilometrů je vlastně jen pokračováním stejné pískovcové geologické struktury, na níž se vytvořily Tiské stěny. Jde o náhorní pískovcovou plošinu, mírně ukloněnou k severu, která spadá strmě dolů na jih přes ostrou skalní hranu.

Jižní hrana Tiských stěn

Velký okruh Tiských stěn

Tiské stěny a Děčínský Sněžník spojuje červená turistická magistrála protažená souvisle přes celé Krušné hory až z Českého lesa. A končí v Děčíně pod Pastýřskou stěnou. Z časových důvodů může být nemilé, že červená trasa z Tisé nejde přímo ke Sněžníku, ale „véčkovitě“ si zachází k severu do letoviska Ostrov. Nabízí sice průchod méně známými skalními labyrinty Ostrovských skal a Volských kamenů, ale taky citelnou ztrátu výšky.

Přímá cesta po rovině je asi o tři kilometry (nebo o hodinu) kratší, vede ovšem po silnici, na níž lze tak leda stopovat. Takže vyberte si… Záleží asi na čase stráveném v Tiských stěnách, hodina k dobru i za cenu chůze po asfaltu se při více než 20 km túře může hodit.

Obě varianty se spojují kousek před Hřebenovou boudu u křižovatky silnic ve vesničce Sněžník. Zde se nachází velké parkoviště, odkud berou Děčínský Sněžník útokem zástupy motorizovaných výletníků, kteří sem obvykle přijíždějí právě z prohlídky Tiských stěn. Ale to v pozdním podzimním ročním období nehrozí.

Hřebenová bouda pod Děčínským Sněžníkem

Výstup na Děčínský Sněžník

O to příjemnější může být posezení v Hřebenové boudě, která stojí tak akorát v místě, kde je v rámci souvislého přechodu z Tisé do Děčína čas na odpočinek a oběd.

Nejvyšší stolová hora

Děčínský Sněžník bývá často titulován jako nejvyšší stolová hora v Česku. To je však sporné, jelikož geomorfologové klasifikují Sněžník nikoli jako stolovou horu, ale jako ukloněnou kuestu. A například v Broumovských stěnách mají podobně utvářené kopce i větší nadmořské výšky. Pokud však Děčínský Sněžník nemá být stolovou horou, pak se jí určitě alespoň velmi podobá.

Zdolání Děčínského Sněžníku od Hřebenové boudy je záležitostí opravdu velmi jednoduchou. Převýšení 130 m na dva kilometry je možné realizovat buď v celé délce po asfaltové silničce, nebo v horní polovině po kamenité stezce proplétající se skalnatým jihovýchodním okrajem vrcholové plošiny. Obě trasy se potkávají u rozhledny, resp. výletní restaurace na vrcholu.

Vrcholové plato na Děčínském Sněžníku

Rozhledna na Děčínském Sněžníku je skutečnou ozdobou hory a patří mezi nejstarší a nejhezčí stavby svého druhu v Čechách. Původně to byla geodetická věž I. řádu sloužící pouze zeměměřičům, záhy po vybudování v roce 1865 ji však začali využívat i výletníci. Za příznivé dohlednosti je z ní rozhled přímo fantastický.

Další malebná vyhlídková místa jsou rozseta po okrajích vrcholové plošiny, kde se pískovcové skály lámou a terén spadá příkře dolů. Nejznámější je Drážďanská vyhlídka na severozápadě u příjezdové silničky. Co je možné z ní spatřit, napovídá samotný název hezké a vyhledávané lokality.

Ferraty a zoologická zahrada

Většina svátečních výletníků se od rozhledny vrací zpět k Hřebenové boudě. Nejrychlejší přesun nabízejí v létě oblíbené koloběžky. Kdo chce však pokračovat dál do Děčína, musí na zábavný adrenalin zapomenout a vzít zavděk méně širokou cestičkou mezi pokroucenými kmeny bříz a jeřábů. Ta nejdříve zvolna klesá po ukloněném svahu kuesty, od rozcestí Pod Koňskou hlavou nabírá spád a rychle zmenšuje více než 600 m převýšení mezi vrcholem Sněžníku a hladinou Labe v Děčíně.

Masiv Děčínského Sněžníku od východu

Objevující se domy děčínských místních částí Nová Ves a Čechy ještě zdaleka neznamenají blížící se konec putování. V cestě stojí protáhlý hřbet Pastýřské stěny, na který je třeba nečekaně vystoupat. Odměnou jsou hezké zpětné pohledy na celý masív Sněžníku z několika menších skalních vyhlídek.

Terén posledního úseku má již charakter městského lesoparku. Červená značka míří k romantické výletní restauraci Nebíčko na impozantním východním ukončení Pastýřské stěny nad řekou Labe. Skalní útes nabízí skvělou podívanou ze stometrové výšky na Děčín a taky kvalitní ferratový park se 14 druhy cest různé obtížnosti.

Oblíbeným místem v lesoparku Pastýřské stěny je i nevelká zoologická zahrada. Otevřeno mívá po celý rok. Pokud zbude v krátkém podzimním dni ještě čas, nenechte si její prohlídku ujít.

Může se hodit

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 12 – NP České a Saské Švýcarsko

Itinerář trasy
Tisá – Tisá, skalní náměstí; 0,5 km – Tisá, tur. chata; 2 km – Ostrov; 5 km – Hřebenová bouda; 9 km – Děčínský Sněžník; 11 km – Pod Koňskou hlavou; 13,5 km – Pastýřská stěna; 20,5 km – Děčín; 22 km. V celé délce červená tur. značka.

Jak se tam dostat
Do Tisé jezdí pouze jedna autobusová linka, a to z Ústí nad Labem. Frekvence spojů je docela častá. Z Děčína se tam lze dostat s přestupem v Libouchci.

Do Sněžníku jezdí autobus z Děčína pouze o víkendech.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Nejlepší místa na světě, kde se můžete vydat po stopách dinosaurů

30. dubna 2024

Už pětašedesát milionů let se po povrchu naší planety neprochází. Ale to neznamená, že byste je...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...