Dál potom začíná souvislá řada domků, většina z nich pěkně opravených a barevných. Kdo se vydá mírně do vrchu a nejde hlavní ulicí, pozná podle točící se silnice, že putuje podél původních kruhových hradeb města z 13. století. I městský znak dodnes zdobí brána s věžemi a emblémem pánů z Lipé. Největší krása vykukuje na českolipském náměstí. Mohutná radnice, staré domy různých slohů, obchody a kašna.
Pan Horníček již před léty objevil pěkné průčelí domu se dvěma Turky. Jen malou uličkou můžeme projít na další tiché a klidné náměstí pod korunami stromů, dříve tady bývala tržnice. Teď může výletník zamířit na západ, projde točenými uličkami a stojí u klášterního kostela, kde dnes najdeme muzeum. Uvnitř krásných zahrad a zdí je nově opravená kaple Lorety. Kolem kláštera shlíží dolů sochy světců. Nedaleká restaurace láká k posezení a my také máme jen pár kroků k novostavbě společenského centra, kde pracuje městské informační centrum.
Okolí České Lípy okouzlí hlavně na březích Ploučnice, příjemné jsou vycházky na Žízníkov a Sosnovou s krásnými hlubokými lesy i venkovskými domy z pískovce. Leží tady skalní útvary a jámy po vytěženém písku. Výletníci si mohou vyšlápnout také k Lužickým horám přes Libchavu a k výhledům z obce Slunečná. Od továrny Nářadí je tady asfaltem upravené těleso bývalé železnice a vznikl tak promenádní chodník k meandrům řeky až do obce Vlčí Důl.