Zimní Itálie láká stále víc Čechů

aktualizováno 
Každý rok míří na zimní dovolenou do Itálie stále víc Čechů. Vybrat si můžou ze 300 lyžařských lokalit, 2000 vleků a lanovek a 6000 km sjezdovek od Brenneru až po Etnu. Ikdyž vás Italové z jihu budou přesvědčovat, že se dá krásně lyžovat i v Apeninách, třeba poblíž Říma, pochopitelně se asi radši vydáte do Alp. Naše tipy - v článku.

Ve srovnání s Apeninami jsou podmínky v Alpách rozhodně nejpříznivější. Sjezdovky jsou denně upravovány a veškerý servis odpovídá standardu, na který je dnes už každý zkušený lyžař zvyklý. Čím dál na jih se vydáte, tím více se budete mít možnost setkat s typicky italským, lehce benevolentním přístupem k věci, který se projevuje úplně ve všem a občas dokáže člověka pěkně vytočit.

Piemonte, La Vialettea

Podíváme-li se na délky sjezdovek, vychází z toho nejlépe Piemonte. Nejvýznamnějším lyžařským střediskem této oblasti sousedící s Francií je Sestriere. La Vialettea, největší lyžařský areál v Itálii, se chlubí úctyhodnou nabídkou 400 km sjezdovek, které dosahují výšky až 2840 m. Ne nadarmo byla také tato oblast vybrána jako dějiště lyžařských klání zimních olympijských her 2006.

Toto dnes již supermoderní lyžařské centrum patří mezi nejstarší v Itálii a za svou slávu vděčí především známé italské rodině Agnelli, vlastnící automobilku FIAT. První sjezdovky zde Agnelli zakládali již v roce 1930 a i dnes se jejich jméno a vliv v Sestriere nedá přehlédnout.

Více na www.vialattea.it

Val d´Aosta

Sousední malá oblast Val d´Aosta si s Piemonte v ničem nezadá. Velkému zájmu se těší především středisko Courmayeur, ležící na úpatí Mont Blanc. Kromě veškerého běžného zimního vyžití nabízí také letní lyžování na ledovci a pro opravdové fajnšmekry také výběr nejrůznějších divokých sjezdů heliski a heliboarding po svazích Mont Blanc.
Více na www.courmayeur-montblanc.com

Bormio, Santa Caterina

Přes tisícovku kilometrů sjezdovek nabízí také Lombardie, z níž se letos v zimě proslavilo zejména Bormio a Santa Caterina mistrovstvím světa ve sjezdovém lyžování. Obrovským lákadlem této lokality jsou také termální prameny. Opravdu není nic úžasnějšího než se po celodenním lyžování ponořit do horké, léčebné lázně přímo v centru městečka Bormio a nebo vyrazit do starých římských lázní ve Valdidentro. Komu by toto vše stále ještě nestačilo, může se také svézt na sáních tažených psím spřežením. Ve výčtu lombardských středisek nesmíme také opomenout Bremboski, oblíbený cíl lyžařů z Milána.

Více na www.bormioterme.it
 www.bagnidibormio.it
www.bremboski.it

Trentino-Alto Adige

Severně od jezera Garda sousedí s Rakouskem Trentino-Alto Adige s notoricky známými destinacemi zimních dovolených. V Madonna di Campiglio, situované v doslova slunném údolí Val di Sole, trávila dovolenou už císařovna Sissi a od té doby platí Campiglio za jedno z nejlépe vybavených a nejvíce navštěvovaných středisek.

Na Silvestra se do tohoto malebného městečka běžně sjíždí kolem 40.000 návštěvníků. Těžko říct, co je sem láká víc, zda-li úžasná panoramata, která můžete obdivovat z perfektně upravených a značených sjezdovek, komfort desítek luxusních hotelů nebo meta všech italských lyžařů - sjezdovka 3-Tre.

Více na www.funiviecampiglio.it

Vipiteno, Plan de Corones

Stále ještě v Trentinu, východně od řeky Adige, se dostáváme do pověstné oblasti Dolomit. Vzhledem k jejich geologickému původu můžeme dnes pozorovat nejrozmanitější tvary a formy těchto charakteristicky narůžovělých skal. Rozhodování, která z lokalit je lepší a kam se tedy vyplatí zamířit, není vůbec snadné. Většina středisek totiž nabízí přes stovku kilometrů navzájem propojených, perfektně upravených a výborně značených sjezdovek. Navíc vzhledem k poměrně snadné dostupnosti z dálnice A22 (Brenner-Verona) jsou tato místa hojně navštěvovaná také českými lyžaři.

Hned první zastávkou na dálnici je Vipiteno, které vás osloví především 15 minutovou vzdáleností lanovek od dálnice. Areál spojuje střediska Racines-Ladurn-Vipiteno-Colle Isarco. Kousek dál na jih, asi 30 km od dálnice, se v údolí Val Pusteria nachází sympaticky živé městečko Brunico, které je výchozí stanicí pro lyžování na Plan de Corones, hoře familiárně označované podle své bílé čapky "Il panettone".

Více na www.plandecorones.net
 www.kronplatz.com

La Villa, Corvara, Colfosco

Vydáme-li se z Brunicu na jih a projedeme údolím Val Badia, narazíme na středisko La Villa, místo, které na přelomu 80. a 90. let proslavil svými úspěchy v obřím slalomu dnes už pomalu mýtický Alberto Tomba. Dále na jih nás už čeká neopomenutelná Corvara a Colfosco, nejoblíbenější a nejlépe vybavené destinace této lokality.

Více na www.altabadia.it

Val Gardena

Dalším, neméně významným údolím vinoucím se od dálnice směrem na východ a plynule navazujícím na Val Badia, je Val Gardena. Střediska Ortisei, Santa Cristina a Selva di Val Gardena jsou dnes označována jako mety lyžařského průmyslu, nabízející vše po čem může člověk během i po lyžování zatoužit.

Více na www.val-gardena.com

Canazei

Budeme-li pokračovat stále na jih, dostaneme se do střediska Canazei, otevírajícího cestu do údolí Val di Fassa, kterému dominuje především městečko Moena a Skiarea Tre Valli, známá svými romantickými výhledy podél sjezdovek, pro které je také označována "Skitour delll´amore".

Více na www.fassa.com

Val di Fiemme, Ski Center Latemar

Nejjižnější lyžařskou lokalitou uzavírající masiv Dolomitů je Val di Fiemme. Ski Center Latemar spojující střediska Obereggen, Pampeago a Predazzo se nachází prakticky na jeho hranici s údolím Val di Fassa.

Více na www.skicenterlatemar.itVal di Fiemme: vstupní stanice lanovky
z Cavalese na Alpe Cermis

Vydáte-li se do této oblasti, dobře si nastudujte mapu areálů, jinak by se vám mohlo stát, že po několika hodinách lyžování skončíte na úplně druhé straně některého z horských masívů, klidně i 50 km daleko od vaší nástupní stanice.

Všechny průvodce popisují nejoblíbenější okruh obepínající Gruppo Sella, spojující městečka Canazei, Selva di Val Gardegna, Corvara a Arabba a zaručující celodenní lyžování, aniž byste některou ze sjezdovek museli zdolat dvakrát. Rozhodně se zde vyplatí pořídit si skipass Dolomiti Superski, který pokrývá 450 lanovek a vleků, což představuje úžasných 1220 km sjezdovek. Co více dodat...

Skipass Dolomiti Superski vám bude platit i v části oblasti Veneta, které se pyšní nejznámějším a pravděpodobně také nejluxusnějším střediskem Dolomit, městečkem Cortina d´Ampezzo. Právě sem se v zimě sjíždějí paparazzi, aby zachytili zimní radovánky italských VIP.

Na své si tu ale přijdou nejenom zapřisáhlí požitkáři a ti, co se sem přijedou takříkajíc pouze ukázat, areál nabízí pochopitelně také úžasné lyžařské vyžití. Bohužel se ale i zde za krásu a luxus draze platí a to nejenom penězi, ale i časem stráveným v nekonečných zácpách. Zůstává jen na vás posoudit, stojí-li vám to za to, nebo vydáte-li se raději pod nejvyšší horu Dolomit Marmoladu, do střediska Arabba, kde  spíše než luxus a snobismus se dostávají ke slovu výhradně lyžařské aktivity.

Více na www.cortina.com
www.arabba.it

Co dodat na závěr? I když mnozí dávají přednost lyžování ve Francii, stejně úžasnou zimní dovolenou vám nabídne Itálie také. Cesta do vybrané destinace vám navíc nemusí zabrat víc než pět a půl hodiny a tak můžete ušetřenou energii a čas směle investovat do lyžování.

Užitečné adresy:
www.dolomiti.it
www.dolomitisuperski.it
www.appenninobianco.it
www.montagnedoc.it
www.skiitaly.it
www.sciweb.it

Ceny skipasu Dolomity Superski

SEZÓNA
08.01.2006 - 04.02.2006
12.03.2006 - 18.04.2006

SEZÓNA
24.12.2005 - 07.01.2006
05.02.2006 - 11.03.2006

Počet dnů Dospělí Děti Senioři Počet dnů Dospělí Děti Senioři
1 € 34 € 29 € 29 1 € 38 € 32 € 33
2 € 67 € 47 € 57 2 € 76 € 53 € 65
3 € 97 € 68 € 83 3 € 110 € 77 € 94
4 € 124 € 87 € 106 4 € 141 € 99 € 120
5 € 149 € 104 € 127 5 € 169 € 118 € 144
6 € 171 € 120 € 145 6 € 194 € 136 € 165

*** Byli jste někdy na lyžích v Itálii? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Lyžování v terénu v italských Dolomitech

Objet si kolem dokola masiv Sella Rondu je výlet na celý den. Neměli byste začínat později než v deset hodin ráno.

Mystický masiv Sella Ronda

Středisko bylo před vánočními svátky téměř prázdné. Místní tvrdili, že podobná idyla bez front a přeplněných sjezdovek je tady během celé zimní sezony.

Jednou ze zastávek při přejezdu z francouzské strany na italskou je také bývalá hraniční pevnost. Stala se tak oblíbeným místem skupinových fotografií.

Lyžařské centrum Paganella v italských Dolomitech

V zimě vypadá Madonna di Campiglio jako zalitá smetanou - a "smetánka" se sem taky ráda sjíždí.

Kabinková lanovka z Predazza na Gardon,Ski Center Latemar

Horský bar Latemar Hutte z ptačí perspektivy

Okolí hotelu Des Alpes,východně od Cavalese

Dolní svah ke stanici Pampeago, Ski Center Latemar

Sedačková lanovka z Pampeaga na Passo Feudo

ARABBA. Patří mezi nejambicióznější střediska kolem masivu Sella. Dvě lanovky míří na vrchol Porta Vescovo do nadmořské výšky 2478 metrů. Odtud se rozbíhá několik středně obtížných (červených) a těžkých (černých) tratí dolů do údolí. Sjezdovky jsou příjemně členité a mají spád.

Val di Fiemme: vstupní stanice lanovky z Cavalese na Alpe Cermis

Apeniny

Apeniny

Jeden z mnoha barů ve Ski Centru Latemar

Pohled na Cavalese

Cimone, Apeniny

Corno alle Scale, Apeniny

Dolomity

Cimone, Lago della Ninfa, Apeniny

Ski Center Latemar

Proslulá černá sjezdovka Pala di Santa, Latemar

Cimone, Passo del Lupo, Apeniny

Autoři:
  • Nejčtenější

Benátky postihly nejhorší záplavy za 53 let, voda stoupla ke dvěma metrům

Italské Benátky postihly nejhorší záplavy od roku 1966. Voda ve městě před půlnocí dosahovala výšky 187 centimetrů, za...

Tajemství Sovích hor. Tady nacisti vyráběli létající talíře

Hory na sever od Náchoda jsou už dlouho v hledáčku vojenských expertů z řady zemí. Ale cesta sem je hodně zajímavá i...

Prošli jsme nejtěžší túru světa. Snowman Trek je vrcholem cestování

Mezi vyznavači trekingu má Snowman Trek legendární pověst nejtěžší světové túry. Na téměř měsíc dlouhé trase...

Premium

Reportáž z Guineje: šedesát let mistry světa v bídě

Vítejte v zemi, kde voda teče od půl dvanácté večer, studenti se chodí učit na letiště, protože tam se svítí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tisíciletou vodu zkrotí nový přeliv. Úpravy Orlíku budou stát 1,5 miliardy

Před týdnem šest, nyní už sedm metrů vody chybí do loňské úrovně hladiny v orlické vodní nádrži. Od roku 2015, kdy...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Exotika, jakou jen tak nezažijete. Lyžování v odlehlém Tádžikistánu

Hodně věcí je tady jinak. Už jen při hledání informací budete mít pocit, že lyžařské středisko Safed Dara ani...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Najdete na iDNES.cz