Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Zimní Itálie láká stále víc Čechů

Každý rok míří na zimní dovolenou do Itálie stále víc Čechů. Vybrat si můžou ze 300 lyžařských lokalit, 2000 vleků a lanovek a 6000 km sjezdovek od Brenneru až po Etnu. Ikdyž vás Italové z jihu budou přesvědčovat, že se dá krásně lyžovat i v Apeninách, třeba poblíž Říma, pochopitelně se asi radši vydáte do Alp. Naše tipy - v článku.

Ve srovnání s Apeninami jsou podmínky v Alpách rozhodně nejpříznivější. Sjezdovky jsou denně upravovány a veškerý servis odpovídá standardu, na který je dnes už každý zkušený lyžař zvyklý. Čím dál na jih se vydáte, tím více se budete mít možnost setkat s typicky italským, lehce benevolentním přístupem k věci, který se projevuje úplně ve všem a občas dokáže člověka pěkně vytočit.

Piemonte, La Vialettea

Podíváme-li se na délky sjezdovek, vychází z toho nejlépe Piemonte. Nejvýznamnějším lyžařským střediskem této oblasti sousedící s Francií je Sestriere. La Vialettea, největší lyžařský areál v Itálii, se chlubí úctyhodnou nabídkou 400 km sjezdovek, které dosahují výšky až 2840 m. Ne nadarmo byla také tato oblast vybrána jako dějiště lyžařských klání zimních olympijských her 2006.

Toto dnes již supermoderní lyžařské centrum patří mezi nejstarší v Itálii a za svou slávu vděčí především známé italské rodině Agnelli, vlastnící automobilku FIAT. První sjezdovky zde Agnelli zakládali již v roce 1930 a i dnes se jejich jméno a vliv v Sestriere nedá přehlédnout.

Více na www.vialattea.it

Val d´Aosta

Sousední malá oblast Val d´Aosta si s Piemonte v ničem nezadá. Velkému zájmu se těší především středisko Courmayeur, ležící na úpatí Mont Blanc. Kromě veškerého běžného zimního vyžití nabízí také letní lyžování na ledovci a pro opravdové fajnšmekry také výběr nejrůznějších divokých sjezdů heliski a heliboarding po svazích Mont Blanc.
Více na www.courmayeur-montblanc.com

Bormio, Santa Caterina

Přes tisícovku kilometrů sjezdovek nabízí také Lombardie, z níž se letos v zimě proslavilo zejména Bormio a Santa Caterina mistrovstvím světa ve sjezdovém lyžování. Obrovským lákadlem této lokality jsou také termální prameny. Opravdu není nic úžasnějšího než se po celodenním lyžování ponořit do horké, léčebné lázně přímo v centru městečka Bormio a nebo vyrazit do starých římských lázní ve Valdidentro. Komu by toto vše stále ještě nestačilo, může se také svézt na sáních tažených psím spřežením. Ve výčtu lombardských středisek nesmíme také opomenout Bremboski, oblíbený cíl lyžařů z Milána.

Více na www.bormioterme.it
 www.bagnidibormio.it
www.bremboski.it

Trentino-Alto Adige

Severně od jezera Garda sousedí s Rakouskem Trentino-Alto Adige s notoricky známými destinacemi zimních dovolených. V Madonna di Campiglio, situované v doslova slunném údolí Val di Sole, trávila dovolenou už císařovna Sissi a od té doby platí Campiglio za jedno z nejlépe vybavených a nejvíce navštěvovaných středisek.

Na Silvestra se do tohoto malebného městečka běžně sjíždí kolem 40.000 návštěvníků. Těžko říct, co je sem láká víc, zda-li úžasná panoramata, která můžete obdivovat z perfektně upravených a značených sjezdovek, komfort desítek luxusních hotelů nebo meta všech italských lyžařů - sjezdovka 3-Tre.

Více na www.funiviecampiglio.it

Vipiteno, Plan de Corones

Stále ještě v Trentinu, východně od řeky Adige, se dostáváme do pověstné oblasti Dolomit. Vzhledem k jejich geologickému původu můžeme dnes pozorovat nejrozmanitější tvary a formy těchto charakteristicky narůžovělých skal. Rozhodování, která z lokalit je lepší a kam se tedy vyplatí zamířit, není vůbec snadné. Většina středisek totiž nabízí přes stovku kilometrů navzájem propojených, perfektně upravených a výborně značených sjezdovek. Navíc vzhledem k poměrně snadné dostupnosti z dálnice A22 (Brenner-Verona) jsou tato místa hojně navštěvovaná také českými lyžaři.

Hned první zastávkou na dálnici je Vipiteno, které vás osloví především 15 minutovou vzdáleností lanovek od dálnice. Areál spojuje střediska Racines-Ladurn-Vipiteno-Colle Isarco. Kousek dál na jih, asi 30 km od dálnice, se v údolí Val Pusteria nachází sympaticky živé městečko Brunico, které je výchozí stanicí pro lyžování na Plan de Corones, hoře familiárně označované podle své bílé čapky "Il panettone".

Více na www.plandecorones.net
 www.kronplatz.com

La Villa, Corvara, Colfosco

Vydáme-li se z Brunicu na jih a projedeme údolím Val Badia, narazíme na středisko La Villa, místo, které na přelomu 80. a 90. let proslavil svými úspěchy v obřím slalomu dnes už pomalu mýtický Alberto Tomba. Dále na jih nás už čeká neopomenutelná Corvara a Colfosco, nejoblíbenější a nejlépe vybavené destinace této lokality.

Více na www.altabadia.it

Val Gardena

Dalším, neméně významným údolím vinoucím se od dálnice směrem na východ a plynule navazujícím na Val Badia, je Val Gardena. Střediska Ortisei, Santa Cristina a Selva di Val Gardena jsou dnes označována jako mety lyžařského průmyslu, nabízející vše po čem může člověk během i po lyžování zatoužit.

Více na www.val-gardena.com

Canazei

Budeme-li pokračovat stále na jih, dostaneme se do střediska Canazei, otevírajícího cestu do údolí Val di Fassa, kterému dominuje především městečko Moena a Skiarea Tre Valli, známá svými romantickými výhledy podél sjezdovek, pro které je také označována "Skitour delll´amore".

Více na www.fassa.com

Val di Fiemme, Ski Center Latemar

Nejjižnější lyžařskou lokalitou uzavírající masiv Dolomitů je Val di Fiemme. Ski Center Latemar spojující střediska Obereggen, Pampeago a Predazzo se nachází prakticky na jeho hranici s údolím Val di Fassa.

Více na www.skicenterlatemar.itVal di Fiemme: vstupní stanice lanovky
z Cavalese na Alpe Cermis

Vydáte-li se do této oblasti, dobře si nastudujte mapu areálů, jinak by se vám mohlo stát, že po několika hodinách lyžování skončíte na úplně druhé straně některého z horských masívů, klidně i 50 km daleko od vaší nástupní stanice.

Všechny průvodce popisují nejoblíbenější okruh obepínající Gruppo Sella, spojující městečka Canazei, Selva di Val Gardegna, Corvara a Arabba a zaručující celodenní lyžování, aniž byste některou ze sjezdovek museli zdolat dvakrát. Rozhodně se zde vyplatí pořídit si skipass Dolomiti Superski, který pokrývá 450 lanovek a vleků, což představuje úžasných 1220 km sjezdovek. Co více dodat...

Skipass Dolomiti Superski vám bude platit i v části oblasti Veneta, které se pyšní nejznámějším a pravděpodobně také nejluxusnějším střediskem Dolomit, městečkem Cortina d´Ampezzo. Právě sem se v zimě sjíždějí paparazzi, aby zachytili zimní radovánky italských VIP.

Na své si tu ale přijdou nejenom zapřisáhlí požitkáři a ti, co se sem přijedou takříkajíc pouze ukázat, areál nabízí pochopitelně také úžasné lyžařské vyžití. Bohužel se ale i zde za krásu a luxus draze platí a to nejenom penězi, ale i časem stráveným v nekonečných zácpách. Zůstává jen na vás posoudit, stojí-li vám to za to, nebo vydáte-li se raději pod nejvyšší horu Dolomit Marmoladu, do střediska Arabba, kde  spíše než luxus a snobismus se dostávají ke slovu výhradně lyžařské aktivity.

Více na www.cortina.com
www.arabba.it

Co dodat na závěr? I když mnozí dávají přednost lyžování ve Francii, stejně úžasnou zimní dovolenou vám nabídne Itálie také. Cesta do vybrané destinace vám navíc nemusí zabrat víc než pět a půl hodiny a tak můžete ušetřenou energii a čas směle investovat do lyžování.

Užitečné adresy:
www.dolomiti.it
www.dolomitisuperski.it
www.appenninobianco.it
www.montagnedoc.it
www.skiitaly.it
www.sciweb.it

Ceny skipasu Dolomity Superski

SEZÓNA
08.01.2006 - 04.02.2006
12.03.2006 - 18.04.2006

SEZÓNA
24.12.2005 - 07.01.2006
05.02.2006 - 11.03.2006

Počet dnů Dospělí Děti Senioři Počet dnů Dospělí Děti Senioři
1 € 34 € 29 € 29 1 € 38 € 32 € 33
2 € 67 € 47 € 57 2 € 76 € 53 € 65
3 € 97 € 68 € 83 3 € 110 € 77 € 94
4 € 124 € 87 € 106 4 € 141 € 99 € 120
5 € 149 € 104 € 127 5 € 169 € 118 € 144
6 € 171 € 120 € 145 6 € 194 € 136 € 165

*** Byli jste někdy na lyžích v Itálii? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Lyžování v terénu v italských Dolomitech

Objet si kolem dokola masiv Sella Rondu je výlet na celý den. Neměli byste začínat později než v deset hodin ráno.

Mystický masiv Sella Ronda

Středisko bylo před vánočními svátky téměř prázdné. Místní tvrdili, že podobná idyla bez front a přeplněných sjezdovek je tady během celé zimní sezony.

Jednou ze zastávek při přejezdu z francouzské strany na italskou je také bývalá hraniční pevnost. Stala se tak oblíbeným místem skupinových fotografií.

Lyžařské centrum Paganella v italských Dolomitech

V zimě vypadá Madonna di Campiglio jako zalitá smetanou - a "smetánka" se sem taky ráda sjíždí.

Kabinková lanovka z Predazza na Gardon,Ski Center Latemar

Horský bar Latemar Hutte z ptačí perspektivy

Okolí hotelu Des Alpes,východně od Cavalese

Dolní svah ke stanici Pampeago, Ski Center Latemar

Sedačková lanovka z Pampeaga na Passo Feudo

ARABBA. Patří mezi nejambicióznější střediska kolem masivu Sella. Dvě lanovky míří na vrchol Porta Vescovo do nadmořské výšky 2478 metrů. Odtud se rozbíhá několik středně obtížných (červených) a těžkých (černých) tratí dolů do údolí. Sjezdovky jsou příjemně členité a mají spád.

Val di Fiemme: vstupní stanice lanovky z Cavalese na Alpe Cermis

Apeniny

Apeniny

Jeden z mnoha barů ve Ski Centru Latemar

Pohled na Cavalese

Cimone, Apeniny

Corno alle Scale, Apeniny

Dolomity

Cimone, Lago della Ninfa, Apeniny

Ski Center Latemar

Proslulá černá sjezdovka Pala di Santa, Latemar

Cimone, Passo del Lupo, Apeniny

Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Češi objevili, kam na lyže. Místo do Alp míří do Bulharska, nepotřebují test

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem o lyžařské zájezdy do Bulharska. Tamní střediska jsou pro Čechy jediným místem...

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

Jako by se v Jeseníkách před pár dny neodehrála tragédie, při níž mladý skialpinista zemřel pod lavinou ve Velkém...

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

KVÍZ: Znáte starý Egypt? Otestujte znalosti historie v náročném kvízu

Novodobý zájem o staroegyptské památky podnítila v Evropanech už napoleonská výprava do Egypta. Stejně tak fascinující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devět tisíc schodů do nebe. Čínský výlet za Buddhou, který nezapomenete

Hora Fan-ťing, která vypadá jako obrovská skalní věž, se nachází uprostřed dechberoucí přírody čínské rezervace v...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Posedlí houbaři a nakupování bez cla. Andorra nabízí mnohá překvapení

Premium Máte chuť si někam zajet pořádně zalyžovat nebo zautrácet? Máme nápad, zkuste Andorru. Maličké knížectví vklíněné mezi...

Zkusili jsme lyžování v Turecku. Nádherné sjezdovky, ale hrozně tu fouká

Premium Zimní sezona 2020/2021 na českých horách nestačila ani začít a už skončila. Ani pohled přes hranice k našim sousedům...

Pohodová turistika na ledovci. Rakouský Dachstein není jen o lyžování

Premium Tajemný svět ledovců a horských vrcholů působí na člověka vždy silným, až magickým dojmem. Neodolatelně ho přitahuje,...

Výlet do hlubin kráteru Poľany. Slovenská Etna módní turisty nikdy neosloví

Pokud bychom chtěli spočítat všechny možné Poľany, které na Slovensku existují, asi bychom se nedopočítali. Horstvo...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...