Vítání jara na prašanu v klínu Dolomit

  11:09aktualizováno  11:53
Jedna z největších evropských náhorních planin Seiser Alm v italských Dolomitech nabízí silné zážitky z jarního lyžování. Sjezduje se tu hlavně po modrých tratích, běžkuje na nenáročných trasách a pěší, skialpinistické nebo sněžnicové výlety se podobají odpoledním procházkám od chaty k chatě - jedním slovem pohoda.

Seiser Alm tedy nepřitahuje milovníky zimních radovánek sportovními výkony, ale krásnou přírodou, dokonalou úpravou tratí a dostatkem prostoru pro všechny druhy aktivit.

Kdo tam někdy lyžoval, určitě si aspoň občas pustí vzpomínkový film. Zavře oči a v duchu se mu rozeběhnou záběry na dokonale upravené a široké sjezdovky, desítky kilometrů preparovaných běžkařských stop, stylové hospody na zasněžených pláních, skalní giganty nad hlavou a výhledy na zelené pláně hluboko v údolí.

Sjezdovky

Největší atrakcí Seiser Alm je tak zvaná Hexenrunde (Čarodějnický okruh), neboli trasa objíždějící celý skiareál. Za půl dne můžete podle návodu v letáčku, které dostanete v hospodách či  u větších lanovek, nebo jenom podle šipek v terénu, objet náhorní plošinu. Nemusíte při tom sundat ani jednou lyže z nohou.

Většinou pojedete po modrých nebo lehčích červených sjezdovkách. Nejvyšším bodem trasy je návrší Zlatý klobouček  (Goldknopf, 2249 m n.m.), nejníže sjedeme do 1500 metrů nad moře. Trasa vypadá na mapě jako sluneční paprsky a celé středisko připomíná obrovskou mísu obkrouženou skálami. Často se tedy vracíme doprostřed do údolí a zase se necháváme lanovkami vynášet na jeho okraje.Pojízdný koberec místo vleku u obce Saltria

Běžky

Seiser Alm je rájem rekreačních i sportovních běžkařů, klasiků i bruslařů, dospělých i dětí. Sníh tu leží velmi dlouho, letos odhadují místní lidé, že běžkovat se bude až do konce května. Lučinaté pláně, občas lesík, pár chalup, hospůdka, prodej domácího mléka, saně tažené koňmi – to je zhmotněný sen většiny běžkařů.

Nejezdí se tu žádné hřebenovky, ale uzavřené okruhy od dvou do patnácti kilometrů. Tak jdou zkombinovat i mnoho desítek kilometrů dlouhé túry pro otrlé lyžařské turisty.

Trasy nejsou nijak přeplněné jako třeba v Jizerských horách, ale zároveň je příjemné, že po cestě potkáváte podobné lidi zasažené "běžkařským virem."Langkofel a Plattkofel

JAK SE TAM DOSTAT

Do měst pod Seiser Alm se dostanete po dálnici z Čech přes Mnichov, Innsbruck a Brennerský průsmyk do Bolzana. Dálniční známky potřebujete v Česku a Rakousku, dálnice jsou placené v Itálii a další mýtné je potřeba zaplatit na Evropském mostě pod Brennerem. Pokud se placení chcete vyhnout, můžete všechny placené úseky objet po místních komunikacích. Příliš se to ovšem nevyplatí, protože cesta se tím časově i kilometrově značně prodlouží.

Z Bolzana pokračujete do srdce Dolomit směrem na St. Ulrich nebo Seis. Pokud přijedete před devátou hodinou ráno, můžete vyjet na náhorní plošinu Seiser Alm vlastním vozem. Silnička spojuje obě zmíněná městečka. Později hlídají zákaz vjezdu místní policisté, kteří jsou vstřícní a přátelští, ale zcela nekompromisní. Odkážou vás buď na autobus, nebo na kabinové lanovky, které vás za pár minut vyvezou do skiareálu. Parkoviště pod nimi jsou zdarma.

Sněžnice a turistické lyže

Pokud vás upravené tratě na sjezdovkách nebo běžkách omrzely, není nic jednoduššího, než vyrazit do terénu. Sněžnice a skialpinistické lyže lze půjčit v každém městečku i vesnici, půjčovny nabízejí velký výběr.

Na sněžnice se chodí buď s horským vůdcem nebo sami po turistických značkách. Nejoblíbenější jsou pláně a lesy pod horou Langkofel.

Skialpinistické túry bez vůdce i s ním vyžadují daleko větší zkušenosti než výlety na sněžnicích. Je potřeba ovládat cepín, mačky a někdy i horolezecké lano.

Nejlepším lyžařským cílem v dalekém-širokém okolí je Plattenkofel, z jehož vrcholu se sjíždí impozantní široká sněhová stěna vysoká přes šest set metrů. Ještě těžší túry vedou do skalních kuloárů a soutěsek dalších třítisícovek Langkofel a Rosengarten.

Děti

Na Seiser Alm se vyžijí kromě dospělých také malí prckové i puberťáci. U horní stanice lanovky v osadě Compatch funguje několik školiček, kde se základům lyžování učí nejmenší dětičky už od tří let. Není ovšem výjimečné mezi nimi vidět i rodiče, případně prarodiče.

Zajímavé jsou zde policejní jednotky určené speciálně pro dohled na sjezdovkách. Všichni policisté lyžují v přilbách a zásadně bez hůlek. Potřebují mít volné ruce, kdyby museli zasáhnout například při úrazech, nebo v případě konfliktů s neposlušnými lyžaři. S jejich uměním kontrastují policisté, kteří teprve usilují o vstup do specializované lyžařském jednotky a v dětských školičkách dělají své první krůčky na lyžích.

O stupeň výše v lyžařských schopnostech jsou ti, kteří využívají velký Europark v Compatchu hned pod lyžařskými školičkami. Mají tu k dispozici na oplocené, bezpečné a dlouhé sjezdovce různé tunely, boule, slalom mezi pohádkovými postavičkami a další lyžařské zábavné prvky. O tak velkém a zábavném areálu se dětem v Krkonoších nebo Jeseníkách může jen zdát.

Teenageři si mohou porovnat své síly s rodiči nebo mezi sebou na třech trasách obřího slalomu, kde se automatiky měří čas. Další dvě dráhy jsou opatřeny zařízeními pro měření nejvyšší dosažené rychlosti. Rekreační lyžaři tu obvykle jezdí 80 až 100 km/h. Všechny měřené tratě jsou zdarma.

Oblasti

Sella Ronda – třicetikilometrová lyžařská trasa okolo třítisícového masivu Sella spojuje pomocí lanovek a vleků údolí Val Gardena, Val di Fassa, Val di Fiemme a Alta Badia.

Val Gardena / Gröden – údolí s mnoha skiareály včetně Seiser Alm je s okolními Dolomity spojeno známou okružní trasou Sella Ronda

Seiser Alm / Alpe di Siusi – náhorní plošina, která dala jméno lyžařskému středisku

Hexenrunde / Streghe Ronda – trasa propojující vleky a lanovky umožňuje obkroužit na sjezdovkách celé středisko Seiser Alm

Langkofel / Sasolungo – nejvyšší hora (3181 m n.m.) nad Seiser Alm

Schlern / Sciliar – přírodovědecky nejvýznamnější skalní plošina nad Seiser Alm (2564 m n.m.), na jaře je doslova pokryta kobercem květů

Rosengarten / Catinaccio – turisticky a horolezecky nejnavštěvovanější skalní masiv (2981 m n.m.) nad Seiser Alm je protkán sítí horských stezek, ocelovými lany zajištěných ferát a tisíci horolezeckých výstupů.

UŽITEČNÉ WEBY

www.dolomitisuperski.com
www.valgardena.it
www.seiseralm.net

 

 

Sáňkařka na kopci Floriand

Když napadne prašan pod Langkofelem

Dokonale upravená sjezdovka Puflatsch

Sjezd na saních od chaty Zallinger

Rozcestník

Pojízdný koberec místo vleku u obce Saltria

Lyžařská školička

Kostel Svatého Floriana pod Plattkofelem

Romantická salaš v údolí Saltria

Langkofel a Plattkofel

Lanovka Goldknopf, ve výšce je velká zima

Plattkofel

Výlet na sněžnicích

Autoři:
  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Najdete na iDNES.cz