Dvanáct sjezdovek v Evropě, ze kterých se vám rozklepou kolena

  • 48
Nejstrmější, nejprudší, černé, nejčernější sjezdovky bývají také nejnebezpečnější a v některých úsecích také nejrychlejší. Právě podle těchto sekcí se určují obtížnosti sjezdovek. Ty značené černou barvou mají větší sklon než 40 %. V extrémních případech dosahují až skoro 100 %. Podívejte se na sjezdovky, na kterých se necítí dobře ani ti nejlepší lyžaři.

Harakiri Sebevražda na vlastní kůži

Sjezdovka Harakiri nese právem název japonské rituální sebepopravy samurajů –...

Tak nějak by asi vypadala jízda po střeše chrámu sv. Víta: podobný sklon, při dopadu stejně tvrdý povrch. Jen při pádu se nerozplácnete na dlažbě třetího nádvoří. Sjezdovka Harakiri nese právem název japonské rituální sebepopravy samurajů. Skoro po celé své délce má sklon 78 %.

Najdete ji v Zillertalské ski aréně v tyrolském Mayrhofenu. S projetím 1 500 metrů dlouhé tratě se propadnete o 376 vertikálních metrů. Hlavně po ránu bývá dokonale upravená a ledová, ani se nesnažte na ní zastavit. Hlavně neupadněte! Čekala by vás drsná a dlouhá cesta dolů. Od lyžařské sezony 2003–2004, kdy byla Harakiri otevřena, láká milovníky adrenalinového lyžování z celého světa.
Sklon:78%

Streif Staňte se nesmrtelnými

A JEDEME. Na začátku sjezdovky Streif za "normálního" provozu.

O závodníkovi, který vyhraje legendární sjezd v rakouském Kitzbühelu, se říká, že se stává nesmrtelným. Černá sjezdovka Streif na kopci Hahnenkamm je pravděpodobně nejslavnější a nejznámější. Při závodním sjezdu pravidelně konaném v druhé polovině ledna se kolem trati sejde 50 tisíc fanoušků, miliony diváků z celého světa sledují závod v televizi.

Nejstrmější sekce se jmenuje Past na myši (Mausefalle). Má sklon 85 % a závodníci na ní dosahují rychlosti 110–120 kilometrů za hodinu. Rychlostní rekord drží Rakušan Michael Walchhofer, který v roce 2006 na Zielschussu jel rychlostí 153 kilometrů v hodině. Na trati dlouhé 3 312 metrů překonají závodníci během dvou minut převýšení 860 metrů. Tyto parametry vzbuzují oprávněné obavy a respekt i u zkušených rekreačních lyžařů. Přejme jim, aby zůstali nesmrtelní.
Sklon: 85%

Lauberhorn Nejstarší a nejrychlejší

Jeden z prvních klíčových úseků na sjezdovce Lauberhorn - Hundschopf neboli...

Se svou délkou 4 480 metrů je nejdelším sjezdem pořádaným mezinárodní lyžařskou federací FIS.V sekci Hanneggschuss dosahují závodníci pravidelně rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Jde o nejvyšší rychlosti naměřené na tratích Světového poháru.

Lauberhorn je unikátní zážitek. Stojí za to. Stejně jako neopakovatelné pohledy na alpské vrcholy Eiger, Mönch a samozřejmě Jungfrau. Pokud se rozhodnete Lauberhorn pokořit, pak doporučuji zvolit za výchozí bod obec Grindelwand místo luxusního Wengenu s limitovanou ubytovací kapacitou.
Sklon: 90%

Saslong Nic pro začátečníky

Světový pohár mužů na sjezdovce Saslong

Každé lyžařské středisko se snaží mít ve svém portfoliu lyžařskou lahůdku přitahující jako magnet milovníky zimních sportů. V italské Val Gardeně je to sjezdovka Saslong dokončená v roce 1969. Před tímto datem zde neměli žádnou závodní sjezdovou trať odpovídají regulím FIS na převýšení mezi startem a cílem, které musí být minimálně 800 metrů. Do evropských tabulek nejprudších sjezdovek zapsala Saslong sekce Malá stěna v horní části sjezdovky se sklonem 56,9 %.

Technickou obtížnost také zvyšuje 17 skoků. Nejznámější z nich jsou Velbloudí hrby. I tady je jako rekordman zapsaný legendární Rakušan Michael Walchhofer. Jedním skokem dlouhým 88 metrů ve výšce 4–5 metrů překonal všechny tři hrboly najednou. Populární sjezd Světového poháru se koná vždycky v prosinci. Sjezdovka je po celou hlavní sezonu otevřená lyžařům, kteří si na ní mohou ověřit své lyžařské schopnosti.
Sklon: 56,9%

Kandahar Mezi nebem a peklem

Sjezdovka Kandahar na kopci Kreuzjoch v Garmisch- Partenkirchenu

Na rozdíl od Itálie, Rakouska, Francie nebo Švýcarska má Německo ve statistikách a výběrech různých autorů nejstrmějších sjezdovek jediného zástupce – sjezdovku Kandahar na kopci Kreuzjoch v Garmisch- Partenkirchenu. Jméno dostala podle Frederickovi Robertsovi, lordovi z Kandaharu.

Němci jsou na ni náležitě pyšní. V sekci nazývané „volný pád“ dosahuje sklonu až 92 %. Sjezdaři dosahují rychlosti až 140 kilometrů za hodinu a skáčou až 60 metrů daleko. Hvězdná americká sjezdařka Lindsey Vonnová ji kdysi zhodnotila takto: „Nikdy jsem takový svah neviděla. Podle mě je vyloženě nebezpečný.“ Nelze než souhlasit. Možná jsem měl smůlu. Kdykoliv jsem do „Garmiše“ vyrazil, sjezdovka se podobala skleněné hoře. Dodal bych, v dolní úsecích doslova brutální.
Sklon:92%

Lange Zug Začátečníkům vstup zakázán

Sjezdovka Lange Zug v lyžařském středisku Lech Zürs. Na lyžaře tu čeká těžká...

Na lyžaře tu čeká těžká záludnost hned po startu v sektoru Rüfikopf v podobě 80% sklonu. Právě na tomto úseku dosáhl lyžař Harry Egger rychlosti 284 km/h.

Sjezdovka začíná ve výšce 2 049 metrů nad luxusním rakouským střediskem Lech, kam s oblibou jezdí královské rodiny. O zrádnosti místních volných terénů svědčí i tragický osud nizozemského prince Johana Frisa, kterého na svahu v únoru 2012 zasypala lavina.
Sklon: 80%

Black Ibex Skrytý černý drahokam

Sjezdovka Black Ibex ve středisku Kaunertaler Gletscher

Kaunertalský ledovec stál trochu stranou pozornosti milovníků extrémního lyžování. Nepatřil ani k těm nejnavštěvovanějším v Tyrolsku. Až do února roku 2020, kdy manažeři střediska oznámili otevření nové sjezdovky Black Ibex.

Tvrdí o ní, že je nejstrmější v celých Alpách, strmější než Harakiri nebo Streif. Na 500 metrech dosahuje sklonu až 87,85 %. Tři kilometry dlouhá sjezdovka s převýšením 363 metrů se v dolní částí napojuje na modrou sjezdovku, která končí na dolní stanici Falginjochbahnu. Právě dokončení moderní kabiny vedoucí na 3 113 metrů vysoký vrchol hory Falginjoch umožnilo postavit tři nové sjezdovky různých obtížností, mezi nimi i černého drahokamu Black Ibex.
Sklon: 87,85%

La Face Nenápadný zabiják

La Face

V horních dvou třetinách trati mezi rozeklanými skalami je to sjezd na pohodu. Průměrný sklon tříkilometrové sjezdovky je 32 %. Než se na Face vydáte, měli byste vědět, že z ní není prakticky úniku a budete muset zdolat i závěrečný padák do Val d’Isère se sklonem 71 %.

Na sjezdovce Face se nezávodí často, většina sjezdů v rámci Světového poháru se koná na tratích končících ve středisku La Daille. Fanoušci sjezdového lyžování mají proto určitě v paměti neopakovatelný sjezd mužů na zimních olympijských hrách v Albertville v roce 1992, kdy tři první borce Patricka Ortlieba , Francka Piccarda a Güntera Madera dělila v cíli Face pouhá 0,1 sekundy.

Z vlastní zkušenosti doporučuji rekreačním lyžařům vydat se na Face kolem poledne. Dolní, po ránu dokonale ledový úsek poněkud změkne a dá vám šanci zpomalit. I tak vás nečeká snadná jízda, ale vyhnete se komplikacím v podobě ohromných boulí a ledových ploten v odpoledních hodinách. Zejména pak kolem 16. hodiny, kdy se lyžaři vracejí zpátky do svých domovů ve Val d’Isère.
Sklon 71%

Mont Fort Když si chcete pocuchat nervy

Mont Fort

Start této přibližně šest kilometrů dlouhé trati leží ve výšce 3 300 metrů nad Verbier, srdcem lyžařské oblasti Čtyři údolí. Dříve, než se pustíte dolů svahem, pokochejte se pohledem na ikonické hory Matterhorn a Mont Blanc.

První sektor se sklonem 77 % dokonale prověří vaše lyžařské dovednosti. At´ už si vyberete pravý strmější sektor nebo ten vstřícnější levý, na obou vás čeká akrobatická jízda v boulích.
Sklon 77%

Chavanette Švýcarská stěna

Švýcarská stěna Chavanette

Dostanete se na ní ze švýcarské strany z městečka Champéry nebo z francouzské strany od známějšího lyžařského střediska Avoriaz. Ostatně po celou dobu lyžování v této rozsáhlé oblasti jsme přesně nevěděli, zda se nacházíme právě ve Francii, nebo Švýcarsku. Jen v nás zůstal pocit, že ve Francii byly sjezdovky i restaurace o poznání plnější než ve Švýcarsku. Důvody jsme hledali v různých cenových relacích v obou zemích, jiném stylu ubytování i klientele.

Švýcarská stěna je přístupná pro každého. Kdo se však necítí v kondici anebo úplně nevěří svým lyžařským dovednostem, měl by pro cestu dolů zvolit sedačkovou lanovku. Různé sněhové podmínky vyžadují rozdílné techniky jízdy. Pokud nebudete mít štěstí na příděl čerstvého prašanu a nevyjedete brzy po ránu, čekají na vás sněhové muldy v hlavních směrech po obou stranách lanovky a v prvních 400 metrech sklon až 76 %. Když vám dojdou síly, nestyďte a zvolna traverzujte. Zdraví především.
Sklon: 76%

Stelvio Rychlost a technika

Stelvio je dlouhé téměř 3 230 metrů s převýšením 986 metrů.

Sjezdovka v italském Bormiu je považována za nejnáročnější z pohledu technického zvládnutí tratě v celém seriálu sjezdů ve Světovém poháru. Jak říkají závodníci: „Je to notoricky nelítostná trat’.“

Stelvio je dlouhé téměř 3 230 metrů s převýšením 986 metrů. Lyžaři projíždějí záludné zatáčky, propastné skoky a nebezpečně odkloněné svahy. Hned po startu ve výšce 2 255 metrů překonávají nejvyšší sklon 63 %. Závodníkům ani rekreačním lyžařům sjezdovka nenechává žádný prostor na chybu.
Sklon: 63%

Eclipse Nová trať pro mistrovství světa

Eclipse je nejdelší černá sjezdovka nekonečně rozlehlého lyžařského střediska...

Eclipse je nejdelší černá sjezdovka nekonečně rozlehlého lyžařského střediska Les 3 Vallées (Tři údolí). Začíná na vrcholu La Loze ve výšce 2 304 metrů nad Courchevelem 1850. Při bližším pohledu do mapy střediska uvidíte, že odděluje Courchevel od Meribelu. Když jsem porovnal novou trasu se staršími mapami střediska, zjistil jsem, že svým způsobem nahradila původní černou sjezdovku nesoucí název Jockeys.

Jak jsme viděli v televizních přenosech, projektanti tratě Bruno Tuaire a Hannes Trinkl na ní provedli mnoho terénních úprav s cílem zvýšit bezpečnost závodníků i rekreačních lyžařů. Především sjezdovku rozšířili a instalovali děla až do cíle ve výšce 1 290 metrů, kde často nebýval dostatek přírodního sněhu. V dnešní nové podobě je Eclipse dlouhá 3 100 metrů s výškovým rozdílem 945 metrů a maximálním sklonem 61 %. Zaujme však údaj o průměrném sklonu: 30 %, což je jeden z nejvyšších průměrů na světě. Vyšší než 27 % v Kitzbühelu nebo 26 % ve Wengenu. Každé středisko se snaží mít své nej. Milovníci adrenalinu na tyto výzvy slyší.
Sklon: 61%

A jak jsme na tom v České republice?

Skiareál Špičák na Šumavě láká lyžaře a snowboardisty na jeden z nejprudších svahů u nás nazývaný Šance.

Odborníci se shodují na premiantovi – nachází se na Šumavě ve ski areálu Špičák. Nejprudší česká sjezdovka se sklonem v druhém úseku až 100 % se jmenuje Šance. Neupravuje se. Nezasněžuje se ani technicky. Provozovatelé spoléhají jenom na přírodní sníh. Její otevření je tak závislé na přírodě a dostatečném množství sněhu, jinak se na ní lyžovat nedá.

Jedním z nejznámějších center sjezdového lyžování v Krušných horách je bezpochyby lyžařské středisko na Bouřňáku.

Podle odborného magazínu On The Snow patří první místo mezi nejstrmějšími upravovanými sjezdovkami v České republice slalomovému svahu Bouřňák. Najdeme ho v Mikulově v Krušných horách. Na 700 metrů dlouhém svahu s převýšením 256 metrů vás čeká průměrný sklon 37 %!!