Wallis: Mekka evropského lyžování

  9:40aktualizováno  9:40
Rozmanité lyžování, od malých středisek až po supercentra, která nabízejí stovky kilometrů sjezdovek. Taková je Mekka evropského lyžování, švýcarský kanton Wallis. Letovisko Čtyři údolí se 400 kilometry tratí, Saas-Fee se 145 kilometry či Zermatt pyšnící se jednou z nejdelších sjezdovek v Alpách, 15kilometrovou tratí z Klein Matterhornu - to jsou ve světovém lyžování pojmy.

Pak tu jsou ještě malá střediska s několika desítkami kilometrů sjezdovek. Anzér či Leukerbad proslulý především termálními lázněmi.

Walliským bonusem je lyžování ve stínu Mont Blanku, nejvyšší hory Evropy, a Matterhornu, snad nejčastěji fotografované hory světa.

Těch čtyřtisícovek je tady dohromady sedmačtyřicet a místní pyšně dodávají: stejně jako druhů vína, které zde pěstujeme.

Švýcaři se vám budou zřejmě také chlubit tím, že jejich region patří k nejslunečnějším v Evropě, ročně zde mají až 300 slunečních dnů. A kvůli sluníčku se tady dobře daří i vínu. To místní sice nepatří mezi nejlevnější, stejně jako celé Švýcarsko, ale díky středozemnímu klimatu chutná výtečně a není výjimkou, že zde naleznete vinice i v 900 metrech nad mořem. Wallis proslavila zejména vína Pinot noir, Dôle a Fendant.

K tomu posledně zmiňovanému neodmyslitelně patří i švýcarská specialita raclette. Jde o porci vařených brambor s rozpuštěným sýrem raclette. A kdyby vám prý Francouzi tvrdili, že je to jejich vynález, nevěřte jim. Je to prý jídlo typicky švýcarské.

Lyžařské oblasti ve Wallisu


Zermatt

ZERMATT
Terminologií Saddáma Husajna "matka všeho lyžování". Jezdí se ze 3800 a 3500 metrů až do 1600. Jedno z nej... sjezdování na světě. Skvělé volné terény. A ten Zermatt! Všechno je tady nejlepší, nejvyšší, nejdražší...

 

 


Val D´Anniviers

VAL D'ANNIVIERS
Do této oblasti patří střediska Grimentz, St.-Luc, Chandolin, Vercorin, Vissoil a Zinal. Všechna dohromady lyžařům nabízejí více než 200 km sjezdovek. Nevýhodou je, že střediska nejsou navzájem propojená, ale jde o jižně orientované svahy.

 

 


Portes Du Soleil

PORTES DU SOLEIL
Lyžování "jen" od 2500 do 1000 metrů nad mořem. Zato však 650 kilometrů tratí na hranicích s Francií - jedna z největších propojených oblastí světa. Od vysloveně horského hnízda Les Crosets přes tradiční krásnou švýcarskou vesnici Champéry až po futuristický Avoriaz a velmi sportovní Les Gets. Jezdíte a nesundáte lyže z nohou.

 

SAAS-FEE
Lyžování ze 3500 metrů, pod čtyřtisícovkou Allalin. Menší než Zermatt, ale velmi sportovní. Jedno z nejproslulejších zimních středisek celého Švýcarska.


Zámek Mirabell

ČTYŘI ÚDOLÍ
Verbier - Mekka extrémního lyžování a snowboardingu, rodinné megastředisko Nendaz, sportovní Veysonnaz se závodní supersjezdovkou „Medvědí“. Také Thyon 2000, kde se vyjíždí na tratě z "paneláků", ale hlavně nejvyšší bod Mt. Fort - 3328 metrů. V jeho okolí vedou ty nejdivočejší sjezdovky a tzv. ski tour, jaké si lze jen představit. Dohromady 400 kilometrů propojených tratí.

 


Crans Montana

CRANS-MONTANA
Tato lyžařská oblast se skládá ze čtyř středisek: Crans, Montany, Violettes a Aminonu. Dohromady jde o 160 kilometrů sjezdovek, které jsou přístupné díky 38 vlekům. Třešničkou na dortu je dvanáctikilometrová trať z nejvyššího bodu PlaineMort do Montany.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejrychlejší cesta do zimních středisek v kantonu Wallis/Valais vede přes Plzeň a pak po dálnici na Norimberk - Karlsruhe Basilej - Bern a Vevey až do údolí Sionu. Nebo z Bernu tunelem Lötschberg. Pozor, autem je to dálka - přes 900 kilometrů.

Další informace: www.wallis.ch, svycarsko.idnes.cz

 

 

Val D'Anniviers ve Wallisu

Portes Du Soleil ve švýcarském Wallisu

Čtyři údolí ve švýcarském Wallisu

Chuchvalce mlhy v údolí a na sjezdovkách prašan a sluníčko, i takové může být lyžování v Crans-Montaně

Zermatt ve Wallisu

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

Najdete na iDNES.cz