Tours bylo vybudováno na místě římské osady a ve 4. století, za tourského biskupa Martina, později prohlášeného za svatého, se stalo významným centrem křesťanství. Zbytky původního chrámu svatého Martina jsou v centru města dodnes.
Hned vedle stojí novější mohutný chrám, který je samozřejmě zasvěcen stejnému muži.Od kostelů je to jen pár kroků do úzký křivolatých uliček, mezi původní hrázděné domy s pokroucenými zdmi a věžemi. Atmosféra města je opravdu
fantastická. Všude je navíc spousta kavárniček hospůdek, butiků a galerií. Stačí se posadit u stolku, trochu se zasnít a rázem se ocitnete o několik století nazpátek. Okolo vás projíždí rytíři na koních, řemeslníci v malých krámcích nabízejí rozličné předměty, ženy vyrážejí na trh pro potraviny...
Tours ale nebývalo vždy tak výstavní a přitažlivé. Město velmi utrpělo už v roce 1870 při prusko-francouzské válce a poničeno bylo i při bombardování ve 2.
světové válce. Právě po válce se z historického centra začaly vystěhovávat lidé ze
střední vrstvy, takže se střed města začalo měnit ve špinavou čtvrť, takže se tato čtvrť stávala zapáchající a odpudivou.
Mnoho středověkých domů navíc začalo chátrat. Koncem padesátých let se ale starostou Tours stal Jean Royer, který začal střed města rekonstruovat, a historické jádro tak vlastně zachránil před zkázou.
Kdo chce ještě víc poznat minulost města, může navštívit některý z objektů zaměřených na poznávání historie. Například Hotel Gouin, kde sídlí archeologické muzeum, schraňuje středověké plastiky. V Chateau Royal je 165 voskových figurín, které přibližují patnáct století města.
Procházku je možná završit třeba u monumentálního chrámu Cathédrale St-Gatien, s jehož stavbou se započalo už v třináctém století, ale dokončen byl až o
tři století později. Obrovitánská stavba s krásnými barevnými okny působí i po mnoha stoletích stále impozantně.