Zpráva konstatuje, že "v těchto zemích je nadále odkázáno na potravinovou pomoc asi 18 miliónů lidí", přičemž se "především v centru a na západě Afriky nadále zvyšuje počet uprchlíků a osob bez přístřeší, a to následkem občanských konfliktů".
V dalších částech afrického kontinentu se naopak na nedostatku potravin podepsaly záplavy, zejména v Mosambiku. Pokud jde o Asii, FAO zaznamenala "vážnou potravinovou krizi v Afghánistánu následkem vleklé občanské války, sucha a krutých zim". Letošní zima měla vážné následky i v Mongolsku, kde uhynulo
značné množství hovězího dobytka. "Kritická potravinová situace" je kvůli loňskému suchu i v Severní Koreji, v Arménii, v Gruzii a v Tádžikistánu.
Celkem se s vážným nedostatkem potravin potýká 11 asijských zemí. Následky "výjimečně kruté" zimy ale pocítili na poklesu zemědělských výnosů i v Severní Americe, kde "plocha ozimé pšenice poklesla o pět procent na 16,7 miliónu hektarů a dostala se tak na úroveň roku 1971", konstatuje zpráva FAO. Stejná situace ale kvůli klimatickým podmínkám posledního podzimu nastala i v Evropě. V Rusku potřebuje podle studie FAO potravinovou pomoc zejména obyvatelstvo Čečenska a přilehlých republik.
Indické děti čekají na potravinový příděl v indické vesnici Ajimpur postižené silným cyklónem |