V Pitztalu se lyžuje téměř v nebi

- Před šestnácti lety žili v rakouském Pitztalu většinou chudí zemědělci a několik horských vůdců mělo poměrně málo práce. "Dnes sem za jediný rok přijede na milion lidí," říká Willy Kruger z místního turistického úřadu. Oblast je teď totiž známá svými sjezdovkami, na nichž vyrostla i jedna z nejnovějších a největších hvězd lyžařského světa - slalomář Benjamin Raich. A co Pitztal lyžařům na sjezdovkám, na bežkách a snowboardistům nabízí?

Několik lyžařských středisek. Nejznámější je Pitztal Gletscher. Zde se lyžuje hodně vysoko, až se zdá, že se dotýkáte nebe. A další zajímavosti jsou:
- na místním ledovci se dá jezdit i v létě (lyžovat v teplých měsících by se zde letos mělo začít od desátého července);
- kabinková lanovka, která vede na Hinterer Brunnenkogel, končí až ve výšce 3440 metrů, což je nejvyšše položená lanovka v celém Rakousku, navíc turističtí průvodci tvrdí, že z tohoto místa je nádherný panoramatický výhled na okolní oblast Alp, tentokráte skutečně průvodci nelžou, výhled (pokud je dobré počasí) je báječný a vskutku panoramatický;
- ke sjezdovkám na Pitztal Gletscher vede unikátní ledovcová podzemní dráha, nazývaná Pitzexpress, vůbec nejrychlejší vláček v šikmém tunelu na světě.
Pokud jde o samotné sjezdové tratě, tak v oblasti Pitztalu očekávejte spíše pohodové ježdění bez nějakých větších extrémů. Černých sjezdovek je méně a převládají červené, které ale uspokojí každého. Také děti si zde najdou malé svahy, na nichž se mohou učit prvním krokům na lyžích. Výborné tratě a navíc v poměrně velkých nadmořských výškách zde najdou i běžkaři.
Celý region Pitztal se vyznačuje romantickým prostředím. Najdete zde poklidné ubytování, kde vás prakticky nic nebude rušit. Hotely nejsou ani na těch nejfrekventovanějších místech (například v Mandarfenu) nijak gigantické a spíše se sází na rodinnou, domáckou atmosféru. Samozřejmě, že v údolí ale najdete i mnoho restaurací či diskotéky.
Velmi dobře jsou vybavené půjčovny zimní výstroje. Pokud se zde rozhodnete nakupovat potraviny, tak ale počítejte s tím, že se jedná o horskou oblast a ceny jsou zde vyšší, než ve velkých obchodech v rakouských městech.
Určitě ale zkuste místní jídlo. Není nijak proslavené, ale kombinace složené z masa, zeleniny a ovoce, dodávají zdejším specialitám neopakovatelnou chuť. Navíc jsou porce pro našince poměrně bohaté.
Shrnuto do několika slov: Pitztal je dobrým tipem pro poklidnou či rodinnou dovolenou.

JAK SE TAM DOSTAT: Autem z Prahy a části Čech po trase Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Garmisch-Parterkirchen - Imst. Do Mittelbergu, na samém konci Pitztalu, to trvá podle počasí šest až osm hodin. Z jihu Čech a Moravy je kratší cesta Rakouskem směrem na Innsbruck.

CENY SKIPASŮ: Společný lístek do středisek Pitztal Gletscher a Rifflsee pro dospělého na pět dní (platí na šest) 1575 šilinků (přes 4100 korun), pro děti 945 šilinků. Výhodou je, že když se dostanete podzemním vlakem či lanovkou k vlekům, tak už skipas vlastně nepotřebujete. Pro celou oblast, do níž patří ještě střediska Hochzeiger a Imster Bergbahnen, stojí lístek na tři dny 1O90 šilinků (děti 655), na šest dní 1920 šilinků (děti 1150). Děti mladší deseti let dostanou v doprovodu jednoho z rodičů lístek zdarma.

KDE BYDLET: Celá oblast Pitztalu nabízí 9000 postelí. K dispozici jsou hotely, penziony či ubytování v soukromí. Ceny podle druhu ubytování: od 250 do 1000 šilinků za noc pro jednoho. Náš tip: hotel Anger Alm v Mittelberku, cena podle sezony od 550 do 840 šilinků s polopenzí, k dispozici sauna a solárium.

INFORMACE: Tourismusverband Innerpitztal, A-6481 St. Leonhard, tel.: 0043/54138216 nebo Österreich Werbung, box č. 738, 111 21 Praha 1, telefon: 02/22211282. Internet: http://tiscover.com/innerpitztal.

Možnosti lyžování na Pitztal Gletscher a Rifflsee

Chata v rakouském Pitztalu