Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Tunisko opět láká turisty. Na krásné památky a nízké ceny

aktualizováno  14:23
I přes nedávné nepokoje zůstává Tunisko zemí, kde stojí za to strávit dovolenou. A to nejen v tradičních přímořských letoviscích. V Kartágu si připomenete krvavé punské války. V Sidi Bou Said se s Angelikou ocitnete ve filmovém ráji. V Port el Kantaoui si budete připadat jako na francouzské Riviéře.

Sousse, arabská Medina s hradbami z 9. století | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Každý rok navštíví Tunisko zhruba 85 tisíc Čechů. V zemi, kde se z 11 milionů obyvatel každý pátý člověk živí turistickým ruchem, je Česko z hlediska návštěvnosti zahrnuto do Top 10.

V současnosti se však země potýká s velkým odlivem turistů. Od počátku roku, kdy zde proběhla takzvaná Jasmínová revoluce, poklesl turistický ruch zhruba o 50 procent. Nepokoje v Tunisku, Egyptě i Libyi mají v současnosti za následek, že mnozí turisté si cestu do známých turistických letovisek rozmyslí.

Na vlastní oči jsme se přitom přesvědčili, že ujištění odborníků v cestovním ruchu, že situace v Tunisku je nyní klidná a není třeba mít obavy z nepokojů, nejsou jen falešnou snahou získat turisty zpět za každou cenu. Lidé, které potkáte na ulicích, jsou milí, usmívají se a lákají cizince do svých krámků. Snad jen občasné skupinky vojáků, které beze spěchu procházejí ulicemi hlavního města Tunis, letovisky Hammamet či Sousse, připomínají, že v zemi před pár měsíci proběhla revoluce. Vojáci zde plní funkci policie, která v průběhu nepokojů ztratila u Tunisanů důvěru, když policisté stříleli do lidí, zatímco vojáci se přidali na stranu demonstrujících.

Vyfotit si vojáky bylo dříve nemyslitelné, dnes s tím prakticky nebudete mít problémy, a to ani v místech, která nepřetržitě střeží a kam nemají místní ani turisté povolený přístup. Před ministerstvem vnitra, kde se v polovině ledna konaly masové demonstrace, se nyní setkáte se zátarasy, hlídkujícími vojáky a obrněnými transportéry. Nikoho v ulicích však tento obrázek neznepokojuje, lidé kolem bezstarostně procházejí či jen tak posedávají.

Hlídkující vojáci před tuniským ministerstvem vnitra

Hlídkující vojáci před tuniským ministerstvem vnitra

Podle slov státního tajemníka ministerstva obchodu a cestovního ruchu Slima Chakera nemusí mít turisté obavy ani z libyjských uprchlíků, kteří se usídlili na jihu Tuniska, zhruba 600 až 700 kilometrů od tuniských turistických letovisek a 150 kilometrů od Djerby. Pobývají zatím v uzavřených utečeneckých táborech. Jak říká Slim Chaker, Tunisko se do nepokojů v Libyi nemíchá, pouze se snaží pomoci uprchlíkům.

Nižší poptávka po zájezdech do Tuniska navíc pobyty v této zemi zlevnila oproti loňskému roku zhruba o 9 procent. "Letecký zájezd do luxusního pětihvězdičkového hotelu, na sedm nocí, tak nyní pořídíte se všemi příplatky do 10 tisíc korun," informuje Kateřina Komedová ze zajezdy.cz.

A co byste neměli v Tunisku minout?

Kartágo láká na starověké vykopávky

Patříte-li mezi milovníky historie, nesmíte vynechat návštěvu Kartága, jedné z nejzajímavějších památek Tuniska. Strategická poloha Kartága u pobřeží Středozemního moře umožňovala Kartágincům vybudovat pomocí dobyvatelských válek velmoc soupeřící s Římem.

Muzeum Kartága

Najdete tady všechny archeologické památky nalezené na území Kartága. Dříve budova sloužila jako seminář bílých mnichů. Otevřeno je zhruba od 8 do 18 hodin (záleží na sezoně) a vstup vás přijde na devět dinárů (cca 120 korun).

Podle pověsti bylo Kartágo založeno v roce 814 př. n. l. královnou Elissar na pahorku Byrsa. Ten chrání ze tří stran moře, město pak lemovaly mohutné mnohakilometrové hradby. Ochranu mu poskytovalo i vojsko sídlící ve dvou přístavech. Kartágo po staletí bojovalo s Římany, kterým se nakonec podařilo srovnat ho se zemí. Ovšem znovu ho postavili a ve 2. století našeho letopočtu se Kartágo opět stalo světovou velmocí.

Dnes láká turisty především na starověké památky, nádherné parky, ale také na luxusní vily. Nedaleko Antoniových lázní stojí i prezidentský palác postavený v roce 1957. Kartágo je velmi rozlehlé, ale nenechte si ujít především ruiny starého města, Antoniovy lázně, Muzeum Kartága a v jeho blízkosti novogotickou Katedrálu Ludvíka IX.

Kartágo

Kartágo

Sidi Bou Said, modrobílá perla Tuniska

Pokud vám cestovní kancelář nabídne návštěvu Sidi Bou Said, rozhodně ji neodmítněte. Pár hodin strávených v tomto nádherném modrobílém městečku vás pozitivně naladí na hodně dlouho. A budete-li mít pocit, že tady už jste někdy byli, nebudete daleko od pravdy. V uličkách městečka se natáčely některé scény ze známého filmu Angelika a sultán, mimochodem dům Angeliky dnes slouží jako Muzeu hudby.

Tip na dovolenou

Stále váháte kam na prázdniny? Vybírejte z pestré nabídky zájezdů na dovolená.iDNES.cz a vyražte do Tunisu.

Sidi Bou Said, ležící zhruba 17 kilometrů od Tunisu na skále tyčící se nad mořem, se v současnosti  považuje již spíše za další předměstí hlavního města. A nejen Angelika proslavila toto nádherné místo. Známé je hlavně kvůli nezaměnitelné modrobílé andaluské architektuře, bíle natřeným domkům s modrými obloukovými dveřmi a vraty, orientálními mřížemi na oknech a kupolemi na domech.

Pokud si budete chtít ze Sidi Bou Said přivézt nějaký typický suvenýr, kupte si ptačí klec. S jejich nabídkou od malinkých a skromných až po obrovské a krásně malované se setkáte na každém kroku.

Sidi Bou Said, typická modrobílá andaluská architektura
Sidi Bou Said, typická modrobílá andaluská architektura

Sidi Bou Said, typická modrobílá andaluská architektura

V Sousse navštivte starou arabskou Medinu

Třetí největší tuniské město Sousse patří mezi hojně navštěvovaná přímořská letoviska. V sezoně sem přijíždí tolik turistů, že mnohdy počet místních obyvatel až ztrojnásobí. Pokud se vám nebude chtít trávit čas jen na pláži či u bazénu, navštivte místní Medinu.

Medina v Sousse, staré arabské město postavené v 9. století našeho letopočtu, je hned po Medině v hlavním městě druhou nejkrásnější a nejzachovalejší v zemi. Kolem dokola se táhnou vysoké hradby, v jejichž zdech naleznete 24 mešit a prakticky nekonečné množství krámků.

Zajímavým zážitkem je návštěva místního rybího trhu, kde se setkáte s nabídkou tolika druhů ryb, že byste na ně potřebovali encyklopedii, ale také mořských plodů, šneků i živých želv. Pokud se budete chtít potěšit pohledem na Medinu a moře z výšky, vystoupejte některou z uliček. Ten pohled za trochu námahy rozhodně stojí.

Sousse, rybí trh v Medině

Sousse, rybí trh v Medině

Sousse, hlídkující vojáci u hradeb Mediny

Sousse, hlídkující vojáci u hradeb Mediny

Port El Kantaoui, uměle vybudované letovisko pro bohaté

Bohatší klientela míří do Port El Kantaoui, zhruba 10 kilometrů od letoviska Sousse. Vzorem pro vybudování tohoto přímořského střediska, vystavěného v 70. letech minulého století, se architektům stala modrobílá kombinace domků v Sidi Bou Said. Mnozí návštěvníci prý říkají, že si připadají jako na francouzské Riviéře.

Centrem všeho dění v Port El Kantaoui je velký přístav, kde jedna vedle druhé kotví jak rybářské lodě, tak luxusní jachty či napodobeniny pirátských lodí. Ty slouží turistům jako atrakce pro dobrodružnou plavbu podél pobřeží.

Pokud se rozhodnete pro procházku městem, překvapí vás jeho vzhled i čistota, na kterou v ostatních městech Tuniska často nenarazíte. Města je přizpůsobeno nárokům turistů, najdete zde rozsáhlé hotelové komplexy, rozlehlé parky s fontánami i golfové hřiště, zoo či botanickou zahradu a také velký akvapark Acqua Palace s atrakcemi vodního světa.

Port El Kantaoui, přístav jachet

Port El Kantaoui, přístav jachet

Hammamet, jedno z hlavních letovisek Tuniska

Výhled z pevnosti na Hammamet

Výhled z pevnosti na Hammamet

Hodně turistů, kteří si pro svoji dovolenou vyberou Tunisko, volí právě Hammamet. Zdejší nekonečné a čisté pláže i hotelové komplexy jsou vyhlášené.

Pokud tam zamíříte také, vyhraďte si aspoň jeden den na návštěvu starého města (mediny). Z pevnosti, postavené Araby v 10. století, je nádherný výhled na moře i do širokého okolí. Uvnitř najdete spoustu křivolakých uliček s trhovci nabízejícími tradiční zboží.

Cesta autorky článku se uskutečnila na pozvání CK BEST CHOICE.

  • Nejčtenější

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Samoa: ostrovy kanibalů už turisty vítají s otevřenou náručí

Pokud hledáte učiněný ráj na zemi, máme pro vás dobrou zprávu. Právě jste jej našli. Na Samoi najdete nedotčenou...

Předjel jsem i sám sebe. Za 24 hodin jsem ale na kole urval 911 kilometrů

On by to byl výkon i za volantem auta, natož za řídítky kola! Ultracyklista Dan Polman vzpomíná, jak před pěti lety na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: projeďte si nádhernou trať v údolí nespoutané Opavy

Seriál S dnešním Mašinfírou se vrátíme do Jeseníků. Projedeme se po dráze, která začíná přímo pod úbočím Pradědu. Po povodních...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Šílený český plán: dva roky trénoval, teď chce sám převeslovat Atlantik

Premium Za necelé dva týdny chce Milan Světlík začít veslovat napříč Atlantikem z New Yorku do Evropy. Pokud trasu dlouhou víc...

Samoa: ostrovy kanibalů už turisty vítají s otevřenou náručí

Pokud hledáte učiněný ráj na zemi, máme pro vás dobrou zprávu. Právě jste jej našli. Na Samoi najdete nedotčenou...

Velký turistický průvodce: proč jsou Kanárské ostrovy nebezpečně návykové

Premium Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote. Čtyři největší a turisticky nejvíce využívané Kanárské ostrovy mají...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...