ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejoblíbenější thajský turistický ostrov Pchúket se uzavřel zbytku světa

  • 16
Nejoblíbenější thajský turistický ostrov Pchúket se uzavřel. Nelétají letadla, zastavená jsou i mořská a pozemní spojení se zbytkem země. Místní obyvatelé, kteří se většinou živí turismem, tak zažívají ekonomické problémy, ale také klid, které ještě nezažili, píše CNN.

Kritčaj Rodžapónsatit prožil na thajském ostrově Pchúket většinu života. Tento majitel stavební firmy je zvyklý na pravidelné dopravní zácpy na nejoblíbenějším turistickém ostrově v zemi, kde silnice zahlcují velké výletní autobusy a mezi nimi se proplétají turisté na vypůjčených motocyklech mířící na některou z mnoha místních pláží, do přístavů či za dalšími oblíbenými atrakcemi.

Scény, které ho ale vítají v těchto dnech, se nepodobají ničemu, co tu za 30 let života zažil.

„Na vodě nejsou žádné motorové čluny, ulice a pláže jsou prázdné a je tu velmi málo turistů,“ řekl CNN. „Nic takového jsem tu nikdy neviděl. Dokonce ani po tsunami v roce 2004.“

To proto, že místní úřady zavedly mimořádná karanténní opatření, aby zpomalily šíření koronaviru na Pchúketu, který se stal thajským ohniskem nákazy. K 10. dubnu bylo na tomto ostrově, kde žije 440 000 obyvatel, potvrzeno 170 případů nemoci covid-19. Pchúket tak má v přepočtu na hlavu nejvyšší počet nakažených ze všech 77 thajských provincií. Celkově Thajsko zatím ohlásilo 2 473 případů nákazy a 33 obětí.

Devátého dubna vyhlásila vláda uzávěru celého ostrova a vyzvala obyvatele, aby od 13. do 26. dubna – nebo dokud se situace nezlepší – zůstali doma. Tím se stal Pchúket první thajskou provincií, která vyhlásila úplnou karanténu ve všech oblastech ve snaze zastavit šíření koronaviru. Výjimku mají jen zaměstnanci ve zdravotnictví, záchranáři a pracovníci v logistice.

Koronavirus ve světě

Muž v ochranné masce a brýlích prochází po Westminsterském mostě v Londýně. (6....
Jeviště Městského divadla v kyperské Nikósii slouží během epidemie koronaviru k...
Zdravotnice v ochranném obleku na stadionu v indonéském Bogoru se připravuje na...

Mezinárodní letiště na Pchúketu je až do 30. dubna uzavřené pro všechny zbytné lety. Ostrov je s pevninou spojený mostem, ale uzavřel také všechny mořské a pozemní vstupní cesty, s výjimkou dopravy základních životních potřeb. Všechny pláže jsou uzavřené na neurčito, stejně jako restaurace, bary a většina obchodů; otevřené jsou jen ty, které prodávají potraviny, léky a další základní životní nezbytnosti.

Večerka v 10 hodin

Vládní nařízení, které vstoupilo v platnost 7. dubna, nařizuje všem, kdo musí opustit domov, aby nosili ochrannou roušku a od desáté hodiny večer do čtvrté ranní platí úplný zákaz vycházení. Hotely, které nemají hosty, musely zavřít, a ty zbylé omezují přístup do společných prostor včetně plaveckých bazénů a restaurací. Uzavřeno je nyní 80 procent všech hotelů na ostrově.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

„Byl jsem tu během cunami i během epidemie nemoci SARS, ale tohle jsme tu ještě nezažili,“ řekl CNN Bill Barnett, ředitel konzultantské firmy C9 Hotelworks, který žije na Pchúketu.

„Sledujeme ale letecký provoz a čínská letadla létají. Právě tímto směrem zaměřujeme své naděje,“ dodal s odvoláním na Čínu, kde se koronavirus objevil nejdříve a která nyní už uvolňuje přijatá restriktivní opatření.

Místní obyvatelé, z nichž valná většina je závislá na turistickém ruchu, nyní dělá jedinou věc, kterou může – snaží se vše přečkat. „Teď tu nejsou k vidění žádní turisté. Občas si jde nějaký cizinec zaběhat, ale to je velmi vzácné,“ řekl Čankajchan Kongmuang, který pracuje jako diskžokej v jednom z luxusních hotelů na Pchúketu.

Momentálně je ale bez práce, protože tu nejsou žádní turisté, kterým by mohl hrát. Ale snaží se z nynější situace vytěžit, co se dá. „Silnice jsou prázdné. Užívám si, jaký je tu klid,“ řekl. „Jediná nepříjemná věc je, že nemám žádné zakázky.“

,