Srí Lanka: Ráj, kde chybí jen andělé

  7:00
Srí Lanka, to zní jako když se vlny lenivě převalují po pláži. Srí Lanka, to zní i jako nové místo na mapě světa českých turistů. Takové mnohem krásnější Thajsko. Exotičtější a opravdovější. Srí Lance se říká Perla Indického oceánu, pro Hanzelku a Zikmunda to byl Ráj bez andělů.

Podle Marka Pola byla Srí Lanka jednoduše nejkrásnější ostrov světa.

Srí Lanka má neuvěřitelně mnoho podob. Pláže, které slunce vypálilo do zlatova a příroda opatřila slunečníkem kokosových palem.

Vlhké džungle a výšivky rýžových polí, v nichž se rolníci brodí vodou za párem vodních buvolů.

Hornaté vnitrozemí, kde jste večer vděční za svetr. Nekonečné čajové plantáže. Ruiny starých civilizací.

Po Srí Lance se dobře cestuje, neboť země je opět zcela bezpečná a lidé jsou přátelští. Je to místo, kde se dobře cítí nejen ten, kdo přijel s cestovní kanceláří, ale i batůžkář, jenž cestuje na vlastní pěst.

Je to země, kde ananas se prodává jako u nás jablka a kde kokosové mléko je k dostání jako u nás minerálka.

Je to země, kde kromě čaje roste také vanilka, zázvor, hřebíček, pepř a všechna ta voňavá koření. Kdysi kvůli nim umírali mořeplavci, teď si je člověk může pořídit u cesty a nemělo by jej překvapit, když alespoň v jednom obchodě najde návod k vytváření vonných olejů přímo v češtině.

Symboly ostrova jsou čaj a sloni. Čaj je ke koupi skoro všude a sloni také: miniaturní, malí i velcí, vyřezaní ze dřeva, kokosového ořechu či batikou zvečnění na kusu látky. Tak si lze přivézt kus Srí Lanky až domů.

SRÍ LANKA



Čajová plantáž

JE LIBO ČAJ?
Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

 



Sloni

JAK SE KRMÍ SLON
Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.



DÁT SI RÝŽI A PŘEŽÍT
Lidé na Srí Lance mají zřejmě plechová ústa. Typické místní jídlo, obyčejná rýže s kari (curry), totiž pálí napalmovým žárem. Přitom vypadá tak nevinně a lákavě: příloha - maso, ryba či zelenina - je vařena v kokosovém mléku a ochucena čili, pepřem, cibulí, skořicí, hřebíčkem. Výsledek pálí tak, že Balkán by zíral. Pozor, nehasit vodou! To je ještě horší. Lépe je udusit oheň na jazyku rýží, okurkou či jogurtem. Ale kdo žije na Srí Lance delší dobu, třeba patnáct let, určitě si zvykne.




Žluté pláže

ŽLUTÉ PLÁŽE
Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

 

 





Největší kamenný lev

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA
Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy.

Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.




Chrám s Budhovým zubem

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU
Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

 

JAK SE TAM DOSTAT
Srí Lanka vypadá dosti vzdáleně, ale nenechme se mýlit: od podzimu tam přímo z Prahy létají České aerolinie. A to dokonce dvakrát týdně. Letenku lze pořídit zhruba za 25 000 korun. Na Srí Lanku není třeba žádat dopředu o vízum.

Polykač ohně na Srí Lance

Stádo slonů na Srí Lance

JAK SE KRMÍ SLON. Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA. Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy. Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.

ŽLUTÉ PLÁŽE. Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

Pláže na Srí Lance

JE LIBO ČAJ? Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU. Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

Srílanští rybáři na posezech, které se dědí z otce na syna

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  3.5 12:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  3.5 12:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Český výletník: Když sochy hrají golf. Zkuste si netradiční stezku v Praze

3. května 2024

Golfové hřiště v Praze-Hostivaři je zároveň originální sochařskou galerií a jednou měsíčně nabízí...

Luxusní pláže i panenská příroda. Co a kdy objevovat na italské Sardinii

2. května 2024

Premium Evropský Karibik. To označení si italský ostrov plně zaslouží. Najdete tu identicky průzračné moře...

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...