Soluň, druhé největší město Řecka, fascinuje směsicí historie, kultury a...

Soluň, druhé největší město Řecka, fascinuje směsicí historie, kultury a kulinářských požitků. | foto: Shutterstock

Soluň, to je řecká křižovatka historie a gastronomie

  • 0
Soluň, druhé největší město Řecka, fascinuje směsí historie, kultury a kulinářských požitků. Nabízí jedinečnou atmosféru, kombinaci vlivů východu a západu. Chcete-li, starověké památky a moderní život pospolu. Patří k nejrušnějším řeckým metropolím, které se vyplatí vychutnávat ve dne i po setmění.

Historické centrum města odhaluje tisíciletou historii Soluně. Započněte svůj výlet u Bílé věže, nejznámějšího symbolu města, který nabízí úchvatný výhled na Soluň a Soluňský záliv. Nachází se v přístavu a byla postavena v 15. století jako součást opevnění města a dnes slouží jako muzeum, které nabízí výstavy a přehlídky týkající se historie města.

Nedaleko odtud lze navštívit rotundu svatého Jiří, původně postavenou jako římské mauzoleum a později přeměněnou na kostel a poté na mešitu, což odráží bohatou a různorodou historii města. Soluň je také domovem několika významných muzeí, včetně Archeologického muzea a Muzea byzantské kultury, kde můžete vidět nádherné sbírky starověkých a byzantských artefaktů.

Na vrcholku města je kostel zasvěcený svatému Pavlovi.

Pokud hledáte nákupní příležitosti, například lokální suvenýry, hlavní nákupní třída Tsimiski nabízí množství butiků a obchůdků.

Lokální gastronomie

Název města

Město založil v roce 312 před naším letopočtem král Kassandros, a pojmenoval ho po své manželce, Thessalonice, sestře Alexandra Velikého.

Osmanští Turci si název zjednodušili na Saloniki, Selânik. Odtud už byl k „naší“ Soluni jen kousek.

V řeckých mapách toto druhé největší město Řecka nalezneme jako Thessaloniki.

Pokud jde o jídlo, Soluň je pravým rájem pro milovníky gastronomie. Město je známé svým lahodným pečivem bougatsa, které můžete ochutnat v mnoha pekárnách po celém městě.

Další místní specialitou je gyros, grilované maso zabalené v pita chlebu s omáčkou tzatziki, rajčaty a cibulí. Mezi nejpopulárnější jídla patří zmrzlina z marcipánu, ryby, mořské plody, saláty, zelenina a samozřejmě řecký jogurt s medem.

Pokud hledáte tradiční řeckou kuchyni, určitě navštivte některou z místních taveren.

Mořské plody a zejména ryby jsou ústředním bodem řecké kuchyně.

Na tržišti Modiano můžete ochutnat čerstvé mořské plody a tradiční řecké delikatesy. Pro sofistikovanější gastronomický zážitek navštivte restauraci Clochard, která nabízí vynikající fúzi tradičních a moderních řeckých pokrmů.

Kde čas plyne jako med a hlava se vyčistí od chaosu. Deset dní v klášteře

V noci duní život

Soluň je také známá svým bouřlivým nočním životem. Město je plné barů a klubů, kde můžete tančit až do svítání. Pro ty, kdo hledají klidnější večer, jsou tu vinárny, kde si můžete vychutnat skvělé místní víno.

Soluň je také známá svými místními tradičními řemesly, včetně výroby vlněných tkanin, keramiky a stříbra. Tato řemesla jsou stále velmi živá a mnoho místních obchodů a trhů nabízí zboží vyráběné v tradičním stylu.

Navíc je Soluň výchozím bodem pro mnoho výletů do okolí, jako například k národnímu parku Olympus, kde se nachází nejvyšší hora Řecka a řada turistických tras pro pěší turistiku.

Ozvěny vlivu staroslovanských bratří jsou dodnes patrné třeba na beskydském...

Cyril a Metoděj, bratři ze Soluně

  • Byli významní slovanští misionáři a učitelé křesťanství. Narodili se v Soluni v Řecku, ale proslavili se především svou misijní činností mezi Slovany.
  • Jsou známí tím, že vytvořili první písmo pro slovanské jazyky, tzv. hlaholici. Toto písmo bylo používáno pro zápis staroslověnštiny, kterou Cyril a Metoděj používali při své misijní činnosti.
  • Vysláni byli na misijní cestu na Velkou Moravu, kde se snažili šířit křesťanskou víru mezi Slovany. Díky svému úsilí se jim podařilo přeložit liturgické texty do staroslověnštiny a usilovali o nezávislost slovanských církví na vlivu církve římské.
  • Jsou uctíváni jako svatí jak v katolické, tak pravoslavné církvi. Cyril byl dokonce prohlášen papežem Janem Pavlem II. za spolupatrona Evropy.
  • Kromě své misijní činnosti se Cyril a Metoděj také věnovali výuce a školství. Založili první slovanskou školu a pomáhali překládat do slovanských jazyků nejen liturgické texty, ale také literární díla antického světa.
  • Ozvěny vlivu staroslovanských bratří jsou dodnes patrné třeba na beskydském vrchu Radhošť.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz