Saas-Fee: Metro v Alpách, muzeum v jeskyni a svišti žeroucí z ruky

aktualizováno 
Malebné vysokohorské středisko Saas-Fee ve švýcarském kantonu Wallis má několik nej. V nadmořské výšce 3 500 metrů stojí nejvýše položená otočná restaurace světa, ke které vede nejvýše položené metro světa, a také tu můžete navštívit nejrozlehlejší ledovcovou jeskyni.

Ledovce jsou okolo všude, kam pohlédnete | foto: Dana Emingerová, pro iDNES.cz

Jako třináct hrotů na královské koruně vypadají čtyřtisícové vrcholy, které tvoří hradbu hor kolem proslulého lyžařského ráje, jehož centrem je Saas-Fee. Ale stojí sem za to vyrazit i v létě. Městečko leží 1 800 metrů nad mořem a vypadá jako perla v rozvírající se škebli. Její zářivou perleť vytvářejí ledovce, padající do údolí z věčně zasněžených svahů. Jedině Dom, nejvyšší hora v Saastalu (4 545 m), je i v létě temný, protože na jeho příkrých stěnách pod vrcholem se sníh neudrží.

Autům vjezd zakázán

Tip na dovolenou

Vyberte si zájezd na dovolená.iDNES.cz a vydejte se do Švýcarska, kde zažijte báječnou dovolenou. Užijte si luxusní lyžování, senzační turistiku nebo trekking.

Když na parkovišti na okraji Saas-Fee vystoupíte z vozu a zvednete oči, díváte se přes stařičké alpské dřevěné chalupy do úzkých uliček, kde jezdí jen elektromobily a lidé chodí pěšky. Všechno je tu na dosah. Hotely, lanovky, koupaliště, lanový park, ďábelská horská dráha…

Z oken dřevěných alpských chalup padají popínavé kytky a velekvětináče před zdejšími hotely mnohde nahradily tradiční obrovské nádoby na výrobu alpských sýrů. Všude jsou kavárničky s venkovními zahrádkami, vyhlídkové restaurace, stylové bary.

Městečko pod ledovci

Městečko pod ledovci

Květiny v obřích nádobách na výrobu sýrů

Květiny v obřích nádobách na výrobu sýrů

Náměstíčku Dorfplatz v centru dominuje moderní kostel Nejsvětějšího srdce, před nímž stojí socha pionýra alpské turistiky – pastora Johanna Josefa Imsenga. Švýcarský "hrabě Harrach" začal v Saas-Fee lyžovat už na počátku 18. století na dřevěných prknech přivázaných k nohám. Jako horolezec a horský vůdce vodil první turisty po horách, ubytovával je na své faře a tlačil na stavbu hotýlků. U místních s tím vůbec nepochodil. Když se v červenci roku 1869 za podivných okolností utopil v blízkém ledovcovém jezeře Mattmarksee, šířily se pověsti, že mu k tragickému skonu někdo dopomohl.

Může se hodit

Jednorázové jízdné na lanovky se pohybuje v rozmezí 30–50 švýcarských franků pro dospělého. Proto je výhodnější koupit si během týdenního pobytu tzv. Excursion and hiking pass, který stojí dospělého 181 CHF, dítě do šestnácti let platí polovic, rodinný pas stojí 373 CHF. Kromě transportu na všech lanovkách zahrnuje i některé další aktivity jako např. vstup do krytého bazénu, na golfové hřiště i jízdu na tobogánu Feeblitz z krásné vyhlídky nad Saas-Fee.
Slevu na mnohé atrakce získáte s tzv. Guest card, kterou automaticky dostanou všichni ubytovaní v Saas-Fee.

Informace o ubytování na: www.saas-fee.ch

Noblesní středisko

První hotel byl v Saas-Fee postaven v roce 1881 a dostal jméno Dom po dominantě Saastalu. Skutečné lyže se v Saas-Fee objevily v roce 1902, tedy až 11 let poté, co je na světové výstavě v norském Oslu pro své lesní dělníky v Čechách zakoupil hrabě Jan Harrach. Přesto se během 20. století ze zapadlé horské vísky Saas-Fee stalo jedno z nejproslulejších alpských středisek. Spolu s dalšími třemi sportovními centry (Saas-Balen, Saas-Grund a Saas-Almagell) v zimě nabízí 145 kilometrů sjezdovek, kde se lyžuje z výšky 3 600 metrů.

Také v létě sem jezdí turisté z celého světa. Nejen lyžovat na ledovec, ale hlavně chodit po horách, jezdit na kolech a odpočívat v nádherné alpské přírodě.

Lanovka na Felskinn

Lanovka na Felskinn

Pohled do útrob ledovce

Pohled do útrob ledovce

Ochočení svišti

Ochočení svišti

Metro Saas-Fee

Do metra většinou sestupujete po schodech dolů. V Saas-Fee pojedete ke zdejší podzemce několik minut strmě vzhůru kabinovou lanovkou. Nejvýše položené metro na světě vede ze stanice Felskinn ve výšce 2 980 metrů. Tunel, proražený do úbočí hory Allalinhorn, měří 1 749 metrů a překonává výškový rozdíl 476 metrů. Vláček vás vyplivne ve stanici Mittelallalin ve výšce 3 500 metrů! Je odtud nádherný výhled do údolí, který si můžete okořenit posezením v nejvýše položené otočné restauraci světa. Během hodinového oběda se před vámi vystřídají panoramata hor ze všech světových stran.

Pro ty zdatnější začíná na stanici Mittelallalin tříhodinový výstup na nejbližší a zdejší nejdostupnější čtyřtisícovku Allalinhorn (4 027 m). Lidé, mířící k jejímu vrcholu, vypadají v dimenzích velehor jako malí mravenci. A těch mravenců vidíte v bílých svazích opravdu hodně.

Pokud netoužíte po výšlapu, můžete se vydat do ledového světa, který odkrývají uměle vyhloubené sály v ledovci Fairy Glacier. Najdete tu ledové sochy a barevně nasvícené mozaiky místních umělců. Přesto nejimpozantnější je pohled do přírodní ledovcové pukliny. Ze stěn visí rampouchy jak v říši ledové královny, ale přes všechnu nádheru vás mrazí, když se vžijete do situace nešťastníků, kteří v takové trhlině během několika minut umrzli.

Ochočení svišti

Jak se tam dostat

Z Prahy pojedete asi 9,5 hodiny. Máte dvě možnosti. Kratší cesta vede přes Mnichov, Bregenz a Chur (853 km), pohodlnější přes Heilbronn, Karlsruhe, Basilej a Bern (929 km).

Lanovkami se dá vyjet na mnoho dalších míst. Třeba přes mezistanici Spielboden na Längfluh ve výšce 2 870 metrů, odkud startují horské túry po ledovci Feegletscher na jinou čtyřtisícovku – Alphubel (4 206 m). Hned vedle ní se tyčí osiřelý vrchol Täschhorn (4 491 m) a nejvyšší rozeklaný štít hory Dom.

Hezká procházka vede i dolů do údolí po úzké stezce podél ledovce a pak po hřebeni panoramatickou cestou k jezeru u Gletschergrotte. Kousek pod jezírkem za mostkem přes ledovcovou bystřinu Fee-Vispe najdete v divoké přírodě sviští rodinku, která se nechá krmit od turistů přímo z ruky. Táta svišť krmení doslova miluje. Pokud mu nabídnete čerstvou mrkev, klidně se vzdá dobrot, co právě chroustá, a přijme od vás jídlo přímo z ruky. Při tom se nechá pohladit a vůbec se nebojí.

Přes tuto propast se létá na kladce
Přes tuto propast se létá nakladce

Přes tuto propast se létá na kladce.

Let přes kaňon

Lanové parky mají ledaskde. V Saas-Fee ale zažijete něco, co nikde jinde. Ve zdejším Adventure Forest dostanete horolezecké popruhy, karabiny, lekci, jak se bezpečně po lanech v korunách lesa pohybovat a půl dne můžete šplhat mezi stromy na opičích drahách různých obtížností. A pak přijde finále – Tyrolienne.

Letíte na kladce 280 metrů přes kaňon dravé říčky Fee-Vispe. Pod sebou vidíte bublající peřeje, v nichž si další nadšenci užívají kaňoning, a nad sebou máte panorama nádherných hor. Z blízkého mostu si vás fotí turisté, a když doletíte na druhou stranu, je vám líto, že atrakce skončila. Ale jen do chvíle, než se po značené stezce vyškrábete mezi skalami o deset metrů výš k mostu. Tam vás totiž čeká let na kladce zase zpět. Ten už ale měří "jen" 210 metrů.

Autor: pro iDNES.cz


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v našich testovacích jízdách.

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na...

Škoda má připravenou studii elektromobilu. Sériová verze dorazí příští rok

ŠKODA VISION iV

Na autosalon do Ženevy, který otevírá začátkem března, veze Škoda tři novinky. Ke dvěma sériovým...

GM bude neziskovka na elektrovozy, vydělává však na plnotučných Amerikách

Chevrolet Silverado

Aktuálně si musí šéfové automobilek často připadat jak blázni. Nabízejí auta, která jsou žádaná,...

První mrtvý řidič tesly v Evropě. Záchranáři se pak báli elektromobilu

Záchranáři nemohli vytáhnout muže z Tesly, auto bylo pod proudem

VIDEO První smrtelná nehoda elektromobilu tesla v Evropě se stala v nizozemském městečku Baarn. Řidič byl...

Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným,...

Volkswagen ruší v Německu pracovní místa kvůli elektromobilitě

Ilustrační foto

Automobilka Volkswagen bude kvůli rostoucí poptávce po elektromobilech rušit ve svých německých...

Těžba lithia v Čechách je nejistá, náskok získávají okolní země

Průzkumný vrt v Cínovci.

VIDEO Po předvolební „kauze lithium“ je zahájení těžby nejisté. Čechům naopak kvůli vládním tahanicím o...

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

Najdete na iDNES.cz