Naleštěná bída Severní Koreje. Hotel bez elektřiny se chlubí světelnou show

aktualizováno 
Měla to být výstavní chlouba severokorejského režimu. Jeden z největších hotelů světa. Jenže po více než třiceti letech je z něj jen železobetonová konstrukce obalená sklem. Bez hostů, restaurací, bez elektřiny. Obyvatelům Pchjongjangu každý večer nabízí velkolepou světelnou atrakci.

Propagandy není nikdy dost. A čím horší režim, tím víc jí musí být. V hlavním severokorejském městě se každý den rozzáří světelná show na 329 metrů vysoké budově hotelu a místní obyvatelé si mohou dosytosti užít nejrůznější propagandistická hesla. Pro jistotu, aby nezapomněli, v jak skvělé zemi žijí.

Samotná projekce ze 100 tisíc světelných diod hýří barvami a nechybí ani sebevědomá hesla jako „Sto bitev, sto vítězství“ nebo „Harmonický celek“. Nad tím vším vlaje digitální obří severokorejská vlajka, viditelná na kilometry daleko.

Oficiálně jsou na světelnou senzaci Severokorejci opravdu pyšní. „Vytvořil jsem tento nádherný design pro gigantickou budovu, a když ho lidé vidí, mají z toho dobrý pocit,“ řekl agentuře AP autor projektu Kim. 

Jenže právě tato světelná show je stejně absurdní jako režim, který ji vytvořil. Odehrává se totiž na železobetonovém skeletu hotelu, který místní garnitura nedokázala postavit ani po třiceti letech.

Fotogalerie

V roce 1987 to byly smělé plány. Za pouhé dva roky měl v hlavním městě Severní Koreje vyrůst monstrózní hotel neskutečných rozměrů.

Architektonický tým měl za úkol vytvořit přes tři sta metrů vysokou trojkřídlou pyramidu s celkem 105 patry, mělo tu být přes tři tisíce pokojů a na vrcholku mělo být celkem osm otáčejících se pater s restauracemi. Hotovo mělo být za pouhé dva roky.

Stavba se protahovala kvůli nedostatku strojů, stavebního materiálu i elektřiny. Definitivně skončila v roce 1992 po pádu Sovětského svazu. Na dlouhých šestnáct let. V roce 2008 dostala ošklivá nedokončená konstrukce alespoň skleněný obal, na který přispěla egyptská telekomunikační společnost Orascom Group. Další termín zprovoznění hotelu byl stanoven na rok 2012, otevírat se mělo při příležitosti stého výročí narození Kim Ir-sena. Nestalo se.

Mezitím si hotel Ryugyong vysloužil alespoň jedno ocenění, magazín Esquire ho prohlásil za nejhorší stavbu v historii lidstva. A teď se tedy může pochlubit načančaným světelným kabátkem.

Interiér hotelu Ryugyong na snímku z roku 2012

Interiér hotelu Ryugyong na snímku z roku 2012

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Přípravy na show trvaly pět měsíců, samotné programování propagandistických hesel údajně zabralo dva měsíce. „Celý program může být uložen na SD kartě, programování může probíhat na laptopu,“ chlubí se jeho tvůrce, který je přesvědčený, že světelná atrakce dodá místním obyvatelům sebevědomí a naději do budoucnosti. „Odezva byla ohromující. Národní vlajka na vrcholu budovy je stovky metrů vysoko a vidí jí každý. Každého naplňuje hrdostí a důvěrou být občanem ochotným tvrdě pracovat,“ tvrdí.

Na otázku, kdy bude podle jeho názoru hotel dokončen, ale odmítl agentuře AP odpovědět. „To není můj obor,“ usmál se.

Autor:

Nejčtenější

Hitem byla sekaná se svíčkovou a růžová tatarka. Jak se jedlo v roce 1989

Pohled do Gril Baru ve Slovanském domě (1968)

Škrtněte posledních třicet let a přesuňte se s námi zpátky do roku 1989. Vzpomenete si, jaká byla nabídka tehdejších...

Nejkrásnější jarní vodopády. Neuvěříte, kolik jich v naší zemi máme

Vodopád pod Dlouhými stráněmi v Jeseníkách

Mnoho krásných vodopádů se za příznivých okolností objevuje i v naší domovině. Kromě Krkonoš, kde jsou ty nejznámější a...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

Svatý muž v indickém Váránasí

Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé...

Nenápadná výzva Perského zálivu. Nedostupný Bahrajn se otevírá světu

Amwaj Islands. Centrální marína

Za hranice všedních dnů. Tak zní otřepané klišé, které se ale pro výlet do Bahrajnu, malé ostrovní země v Perském...

Další z rubriky

Legendární slévárna kula srdce Jugoslávie. V Zastavě se vyráběly i zbraně

Krásná expozice je zaměřena výhradně na prezentaci zbrojovky.

Za jeden z nejviditelnějších symbolů hospodářství bývalé Jugoslávie platily osobní automobily značky Zastava, vyráběné...

Tři tisíce kilometrů za 55 tisíc. Jízda po Novém Zélandu se ale vyplatí

Abel Tasman Trek

V Queenstownu, malebném městečku u jezera na jižním novozélandském ostrově, jsme už nějaký čas. Máme v nohou pár treků...

OBRAZEM: Umí nakousnuté jablko fotit? Nejlepší snímky iPhone uživatelů

Vezmete mobil a vyfotíte obyčejné sídliště, kapky deště nebo kousek tenisového...

Vezmete mobil a vyfotíte obyčejné sídliště, kapky deště nebo kousek tenisového kurtu. Pro zachycení kvalitní fotografie...

Najdete na iDNES.cz