Sobota 25. ledna 2020, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. ledna 2020 Miloš

DOVOLENÁ 2038: Opravdovou exotiku budeme hledat lupou. Klidně za humny

  0:01aktualizováno  0:01
Během dvaceti let se změní jak letecká doprava, tak celý trh s cestováním. Změny začínají právě teď a my se musíme připravit na to, že se nám na jednu stranu svět extrémně zmenší a na tu druhou že opravdová exotika bude luxus, který bude vypadat úplně jinak, než jak na „exotiku“ nahlížíme dnes.

Exotikou budou místa bez davů turistů. Klidně za humny. | foto: Profimedia.cz

Do roku 2018 vstupují cestovní kanceláře, letecké společnosti i hotely s optimismem. Loňský rok byl výborný, lidé cestují stále víc a to po celém světě. Je to vcelku logické, ekonomika roste a především ropa je stále levná. Přestože nelze očekávat, že příštích 20 let to bude stále stejně optimistické, tak je pravděpodobné, že celkově obor cestovního ruchu zažije zlatá léta.

Fotogalerie

Cestování je dnes velmi levné, a tak se na výlet, dovolenou, služební cestu nebo za prací budou vydávat lidé, kteří dříve stěží dojeli do vedlejšího města. A tím samozřejmě nemyslíme Evropany nebo Američany, ale lidi z rozvojových zemí. Důkazem je loňský rok, kdy letecká doprava nejvíce rostla v Asii, naopak nejmenší růst byl v USA.

Rizika tu rozhodně jsou, především cena paliva může trend zpomalit, posunout a nebo zcela zastavit. Ekonomické krize asi také přijdou a jistě budou mít vliv. Ale buďme optimisté a podívejme se, jaké revoluce se v cestování dnes odehrávají.

Letecká doprava

Za posledních deset let se letecký provoz výrazně zvýšil. V roce 2007 přepravily letecké společnosti na celém světě zhruba 2,5 miliardy cestujících, loni to už byly čtyři miliardy.

Letecká doprava totiž nikdy nebyla tak levná jako teď. Palivo jsme již zmínili, druhým aspektem je současná silná pozice nízkonákladových dopravců, kteří prakticky změnili kontinetální leteckou dopravu. Ještě před deseti lety stála běžně letenka z Prahy do velkých evropských měst obvykle více než 10 tisíc korun. Dnes jsou běžné ceny čtvrtinové či dokonce pětinové.

Low-costům se přizpůsobily klasické aerolinky a výsledek je ten, že kontinentálně se teď létá podle pravidel „nováčků“. Odbavený kufr je za příplatek a jídlo zdarma je na krátkých tratích výjimečná záležitost. A cestujícím to zjevně nevadí, protože celkově platí méně.

A nyní se podobná revoluce, která se na krátkých trasách začala formovat v minulém desetiletí, přenáší na dálkové lety. Ale po pořádku.

Airbus A321 LR

Airbus A321 LR

Airbus A321 LR

Airbus A321 LR

Dlouhá léta se u dálkové dopravy počítalo s konceptem létání mezi uzlovými letišti. To znamená, že v Evropě většina dálkových linek směřuje do Paříže, Frankfurtu, Londýna a Amsterodamu. Na těchto letištích pak cestující přestoupí a do svého města doletí lokální linkou. Má to logiku, dálková letadla jsou velká, obvykle pojmou 200 až 500 cestujících a aerolinky je snáze obsadí na hlavních trasách. I proto vznikl obr Airbus A380 se dvěma palubami a kapacitou i hodně přes 500 cestujících.

Posílat velká letadla se prostě mezi menšími letišti vyplatí jen někdy a někde. Příkladem budiž Praha, kam celoročně létá jen několik velkých letadel, v letní sezoně pak o pár víc. A to je současná situace, před pár lety bylo dálkové letadlo na Ruzyni svátkem leteckých fanoušků.

Airbus A321 LR

Airbus A321 LR

A proč tedy aerolinky nevezmou malá letadla z lokálních linek? Ale vezmou, třeba Travel Service takto létá klidně do Karibiku a létal třeba i do Thajska. Ale vždy s mezipřistáním a když byl špatný vítr, tak těch mezipřistání bylo klidně několik. Jenže to stále bylo a je ekonomičtější než velké letadlo, které se obtížněji obsazuje, je samo o sobě dražší a dražší je také jeho provoz.

Ovšem pozor, je tu revoluce. Ještě letos dodá Airbus první kusy nového letadla A321 LR z řady Neo. To je na první pohled obyčejné letadlo pro krátké trasy s jednou uličkou a kapacitou okolo 200 míst (maximem je 240 sedaček). S jeho předchůdcem jste asi už letěli do Paříže nebo na dovolenou k moři. Jenže A321 LR má dolet 7 400 kilometrů, což je mezi jednouličkovými letadly rekord. A je to dost na to, aby toto letadlo zvládlo bez mezipřistání let mezi Prahou a New Yorkem nebo Prahou a Bombají (infografika doletu zde).

Airbus A321 LR

Airbus A321 LR

Současná letadla stejné kategorie, včetně nových modelů Airbusu a Boeingu, mají dolet o jeden až dva tisíce kilometrů kratší, což byl dosud limitující faktor.

Právě nový airbus pravděpodobně změní dálkovou dopravu. S maximálně jedním mezipřistáním pokryje bez problémů většinu exotických destinací z Evropy, USA i Asie. A i bez mezipřistání výrazně zvýší operabilitu aerolinek. To umožní spojit napřímo menší města a zahustit tak síť linek. Na druhou stranu, trávit osm hodin v malém letadle není moc příjemné. Ovšem ceny letenek mohou spadnout natolik, že při příští dovolené už nebudete vybírat mezi Paříží a Madridem, ale klidně mezi Portem a New Yorkem. Cena se moc lišit nebude.

Ubytování

Zimmer frei, obvyklý nápis v devadesátých letech lákající německé turisty, už moc k vidění není. Přesto je to aktuálnější trend než kdy jindy. Před deseti lety vznikla společnost Airbnb, a dnes nabízí víc pokojů po celém světě než tři největší hotelové řetězce dohromady. Pokoj, byt či dům u Airbnb najdete téměř ve všech zemích světa a pravděpodobně ve všech důležitých obcích. A i těch nedůležitých. Navíc i vy můžete být hoteliérem.

Pronájem bytů pro turisty je trend, který bude ještě růst. Vedle Airbnb je několik dalších platforem, které počet pronajímaných jednotek ještě zvýší. Hotelům a jejich investorům se to logicky moc nelíbí, ale aktuálně to tolik nevadí, cestuje se hodně a obsazenost je velmi dobrá. Až přijde krize, bude hůř.

Z mnoha měst se pod náporem turistů mohou stát turistická ghetta.

Ale to běžného turistu nebo cestovatele moc trápit nemusí. Ceny ubytování drží nové služby na relativně přijatelné úrovni, především v době špiček, jako jsou prázdniny a svátky, už nemohou hotely ceny tak šponovat. A jak již bylo zmíněno, vydělat na tom může i váš byt, dům nebo chata.

Jenže je tu jiný problém, který řeší třeba i Praha. Stále větší poptávka žene do kolotoče krátkodobých pronájmů další a další nemovitosti. Logicky tam, kde je velký zájem. Tedy do center populárních měst a na pláže či hory po celém světě. To vede ke zvyšování cen nemovitostí a přeměně mnoha míst na turistická gheta. To, co dnes ještě nevypadá jako zásadní problém, se za dvacet let může proměnit v něco, co si nechceme připustit.

Ono je to trochu patrné již dnes. Velká města to ještě dokážou zamaskovat, ale třeba přímořská nebo horská střediska se mimo sezonu pomalu stávají městy duchů. Autenticita takového místa je ta tam. V sezoně, když lidé přijedou na pláž nebo na sjezdovku, to většině nemusí vadit, ale pokud se trend zásadně nezmění, tak to začne otravovat i nenáročné turisty. Místní kuchyně bude stejně autentická jako laciná kuchařka, podle které tam budou vařit. Protože nebudou vařit místní, ale lidé, kteří jen na sezonu přijedou za prací.

Místa, která se podřídí turistům, se mohou za krize stát městy duchů.

Majitelé nemovitostí už budou bydlet úplně jinde, protože se jim to vyplatí. V obchodech budou jen věci pro turisty a jen to, co se za sezonu prodá a nebo po ní dá odvézst pryč. A když přijde krize, tak místo zchátrá za dva roky. Na podobná města duchů jsme se mohli jezdit dívat při minulé krizi ve Španělsku, kde se mnoho přímořských oblastí stalo turistickými ghety už dávno. A nebyl to hezký pohled.

Dovolená 2038

Za dvacet let bude pro nás svět menší. Díky levným letenkám se dostaneme v podstatě kamkoliv a v letních katalozích cestovek budou vedle sebe Chorvatsko i Thajsko. Cenový rozdíl nebude zásadní. Podíl individuálních cest ještě vzroste, proto i cestovky budou muset své katalogy notně rozšířit, aby byly konkurenceschopné.

Exotikou budou místa bez davů turistů. Klidně za humny.

Připlácet se bude za pobyt v hotelu a cestu „pohodlným“ letadlem. Kdo bude chtít ušetřit, poletí low-costem a bude bydlet v soukromí. Oproti současnému stavu ale bude turista vybírat z mnohem širší palety destinací. Současná exotika už nebude exotikou, filipínské pláže budou stejně dostupné jako Mallorca. Asi stále o něco dražší, ale v akci, kdo ví.

Může se totiž klidně stát, že se bude připlácet za blízká místa, protože kratší cesta bude šetřit čas. A taková Mallorca nebo řecké ostrovy se mohou stát luxusním místem. Protože místní úřady si zavčas uvědomí, že vznik turistických ghet je kontraproduktivní a výrazně omezí přeměnu běžných obydlí na domácí hotely. Omezovat domácí ubytování se už dnes snaží mnoho měst, namátkou Barcelona, Amsterodam a mluví se o tom i v Praze. Naopak v rozvojových zemích bude tento trend výrazně sílit. Staví se tam o sto šest a investiční apartmány k takovému využití vyloženě svádějí.

Přeplněné pláže

Nová exotika nebudou nutně tropické pláže a hory na druhé straně světa. Bude to třeba Šumava, kde se bude platit zlatem ubytování v obci, kde budou jen dva hotely a tři apartmány a jinak tam budou bydlet místní. A kteří budou region budovat a nebudou jen otevírat mexické restaurace či indická bistra.

Exotikou prostě budou autentická místa, která masový turismus ještě neznásilnil. Budou drahá a tak si svůj status udrží. Doprava tam bude složitá, ubytování omezené. A vůbec to nebude muset být na druhé straně světa. 

Autor:
  • Nejčtenější

Posledních sto kilometrů. Čína je krůček od podmanění Mekongu

Jeden z největších veletoků naší planety se nenávratně mění. Na Mekongu a jeho přítocích rostou desítky přehrad a Čína...

Legendární Turnerova chata na Šumavě je na prodej, majitel nemá nástupce

Legendární Turnerova chata u řeky Vydry nedaleko Horské Kvildy na Klatovsku je na prodej. Objekt v 1. zóně Národního...

Pro nás nejbližší rakouský lyžařský obr přitahuje i nejlepší lyžaře světa

Saalbach Hinterglemm si vydobyl místo mezi absolutní špičkou rakouského lyžování. Se svými 270 km tratí je dnes v...

Gruzie úspěšně buduje světové lyžařské středisko. V Gudauri už bydlí i Češi

Když se chce, tak to jde. Gruzínské Gudauri rychlými kroky směřuje mezi top lyžařské destinace. K dokonalosti zbývají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan patří mezi skvosty, o kterých mnoho Čechů zatím neví....

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Amerika na vlastní kůži. Skleněný les z odpadu je ozdobou Route 66

Historická část ikonické silnice patří k základním stavebním kamenům americké kultury po druhé světové válce. Dodnes...

Královna výhledů na Slovensku. Prověřili jsme zimní výstupy na Kráľovu hoľu

Mohutný a díky vysílači nezaměnitelný masiv Kráľovy hoľe vystupuje o kilometr nad okolní krajinu Horního Pohroní a...

Premium

Sáhl jsem si i na kobru, říká rekordman, který našel tisíce kešek

Josef Nekvapil je evropský rekordman v hledání kešek. V neděli 12. ledna už dosáhl na metu sto dvaceti tisíc. U řady...

Relax pro skutečné milovníky Slovenska. Zima v Horním Pohroní vás nezklame

Zimní dovolená pod mytickou Kráľovou hoľou bude patřit k těm zážitkům, na které nikdy nezapomenete. V místě, kde se...

Najdete na iDNES.cz