Nejdražší dovolená na světě za půl miliardy

  14:13
Dlouhá staletí to byl jeden z nejbláznivějších lidských snů - zaletět si jen tak do kosmu. Ty časy jsou pryč. Pokud máte v kapse zbytečných 20 milionů dolarů (zhruba půl milardy korun), můžete po absolvování 1500 hodin příprav vyrazit na výlet v raketě.
Loď Sojuz TM-30

Loď Sojuz TM-30 - Kosmická loď Sojuz TM-30 na kosmodromu Bajkonur je připravena ke startu, 3. 3. 2000 | foto: Reuters

Výlet do kosmu? Jako v kempu!

Nová móda se rozjíždí: Gregory Olsen je už třetím mužem, který neváhal utratit stovky milionů, aby se podíval do vesmíru.

"Naše cesta se podobá kempování, protože nemáme tekoucí vodu, umyvadla a musíme se sami starat o zásoby jídla," popsal šedesátiletý Gregory Olsen své pocity z dovolené, při níž si splnil svůj největší životní cíl.

Třetí v pořadí

Olsen, který se z orbitální stanice ISS vrátil na Zemi v polovině října, byl v pořadí už třetím vesmírným turistou. Co všechno kromě hromady peněz musel americký miliardář obětovat, aby se mohl z oběžné dráhy pokochat pohledem na rodnou planetu? A jak to všechno prožíval?

Vítejte ve vesmíru! usmíval se úspěšný newyorský podnikatel a vědec z amerických televizních obrazovek odpoledne 4. října. Toho dne měl za sebou už několik dní pobytu v kosmu a právě poprvé vstoupil do živého vysílání.

I přes technické potíže promluvil už z oběžné dráhy, z paluby mezinárodní orbitální stanice ISS. Tam ho spolu se dvěma kosmonauty, Američanem Billy McArthurem a Rusem Valerijem Tokarevem, dopravil ruský Sojuz TMA-7.

První příručka pro potenciální vesmírné turisty vyjde v listopadu ve Spojených státech. Vydá ji společnost Space Adventures, která jako první na světě a jediná výlety do kosmu organizuje.

Ilustrovaný "Průvodce vesmírného turisty" bude podle firmy společníkem "všech, kteří vždy snili o cestě za hranici možností". Doporučí prý ty nejlepší destinace a nejlepší vesmírná plavidla. Dává také mimo jiné rady, jak přežít krizové situace.

Olsen ve dvanáctiminutovém projevu poděkoval své rodině, přátelům a kolegům, kteří mu umožnili jeho výlet do vesmíru. "Je tady opravdu pěkně. Stanice je krásná a prostorná," chválil Olsen si zázemí.

Největší potíže zažil Olsen paradoxně už několik měsíců před tím, než se Sojuz odlepil od Země. Způsobila mu je trochu překvapivě centrifuga. A ruština. Intenzivní výcvik na simulátorech, bezpočet letů v hyperbolickém letadle simulujícím stav beztíže - to všechno se prý dalo přežít.

"Upřímně řečeno, úplně největší problémy mi dělá ruština," tvrdil Američan Olsen v ruském Hvězdném městečku, které jako jediné připravuje k cestám do kosmu i civilní osoby. Samozřejmě platící. Na stav beztíže se prý těšil: "Všichni, kdo tam byli, tvrdí, že nahoře je to lepší."

Touha odpoutat se od zemské přitažlivosti mu však už dřív způsobila problémy, původně měl totiž Olsen vyletět do vesmíru loni. Neodolal však lákadlu pouťové zábavy, nechal se svézt na centrifuze a objevily se u něho dodnes nevysvětlené zdravotní problémy. Let se tak musel odkládat.

Dovolená ve vesmíru

Celkově cesta do vesmíru trvá osm dní, z toho šest dní stráví kosmický turista přímo na palubě mezinárodní kosmické stanici s posádkou. Zemi obletí přibližně 320krát.

Předpokladem cesty do vesmíru je perfektní zdravotní stav a příslušný výcvik. Pilotní licence není vyžadována. Zdravotní testy i výcvik absolvuje zájemce ve Hvězdném městečku Jurije Gagarina. Připravte se jak na let stíhačkou MIG - 25, centrifugu, podmořský výcvik i nácvik ovládání vesmírné lodi na simulátoru. Preorbitální výcvik trvá od 4 do 6 měsíců.

Na palubu mezinárodní orbitální stanice zájemce odveze dopravní kosmická loď Sojuz TMA startující z Kazachstánu. Společnost Space Adventures je označuje za "nejspolehlivější vesmírné lodě v historii" a Rusové souhlasí. Už teď firma připravuje i komerční lety na Měsíc. - více zde.

Letos v květnu se jeho zdravotní stav konečně zlepšil natolik, že mohl znovu pokračovat ve výcviku. Koncem července byl pro amerického vědce vyroben speciální ruský skafandr Sokol a sedadlo na palubu Sojuzu.

Prvního říjnového dne Olsen spolu se svými profesionálními kolegy na jedenáct dní opustil planetu Zemi.

"Na Sojuzu budu hrát spíše roli pomocníka," byl si vědom své role. A dodal, že je vycvičen k obsluze několika kyslíkových systémů. „Nemám velkou odpovědnost.“ Let se mu zdál rizikový, naopak startu se prý neobával, věřil a stále věří ve spolehlivost Ruské kosmické agentury, která mu cestu zprostředkovala, i raketoplánu Sojuz.

"Rusové na mě udělali velký dojem," tvrdil. "Nemají k dispozici všechny potřebné prostředky, ale myslím si, že udělali ze Sojuzu skvělou kosmickou loď."

Celá mise proběhla bez problému - snad jen s výjimkou poranění, které si šedesátiletý Olsen způsobil, když ve stavu beztíže "pádloval" s videokamerou v ruce na orbitální stanici. Praštil se totiž o strop do hlavy, ale zjevně nešlo o nic vážného. Při spojení s ruským řídícím střediskem se smíchem prohlásil, že se "nikdy necítil lépe“. Také lékaři, kteří jeho zdravotní stav sledovali ze Země, byli překvapeni tím, jak dobře zátěž snášel.

Poté, co se Olsen z nejdražší dovolené svého života vrátil, jeho první slova zněla: "Chci si dát pořádný steak, červené víno a teplou sprchu!"

Kdo už si zaletěl do kosmu na výlet

První byl americký milionář Tito

Prvním člověkěm, který si zaplatil za výlet do kosmu, byl americký milionář Dennis Tito. Společně s ruskými kosmonauty Talgatem Musabajevem a Jurijem Baturinem odstartoval 28. dubna 2001 na palubě kosmické lodi Sojuz. Dennis Tito zaplatit za osmidenní výlet na oběžnou dráhu 20 milionů dolarů.

Druhý, ale s lepší pojistkou

Jihoafrický internetový magnát Mark Shuttleworth před cestou (také za 20 milionů dolarů) prošel osmiměsíčním výcvikem. Na rozdíl od Tita získal plnou pojistku. Firma Aon Space se zavázala uhradit podstatnou část z nákladů, pokud by odlet znemožnilo onemocnění nebo zranění. V případě, že by Shuttleworth za výlet do vesmíru zaplatil životem, dostali by pozůstalí nejméně 100.000 dolarů.

 

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  6.12 9:40

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

Džungle zločinu v Guyaně. V těchto městech pojem člověk nic neznamená

Toužíte po opravdu silném dobrodružství? Pak by jihoamerická Guyana mohla být zemí pro vás. Adrenalinu možná nabízí až příliš. Policie ve městech zákon nevymáhá a otrlí kriminálníci to vědí. V dalším...

30. listopadu 2024

Pařížská Notre-Dame pět let po požáru ožívá. Zkáze odolala katedrála vícekrát

Premium

Je ikonickou stavbou Paříže, mistrovským dílem gotické architektury a od prosince i symbolem zmrtvýchvstání. Slavná katedrála Notre-Dame se po pěti letech od ničivého požáru opět otevírá veřejnosti....

7. prosince 2024

KVÍZ: Jak se vyznáte v mořích a oceánech?

Soutěž

Drtivá většina veškerého života se odehrává pod hladinou moří a oceánů. Jak moc se v nich vyznáte? Otestujte si své znalosti v našem dnešním kvízu. Zeptáme se vás na všeobecné znalosti ze zeměpisu, u...

vydáno 7. prosince 2024

Svařák na pláži či ledový betlém? Tipy na nejlepší vánoční trhy u sousedů

Premium

Zodpovědět si tuhle otázku v Čechách není až tak těžké, krásné trhy má snad každé větší město i řada těch malých. Kam se ale vypravit za hranicemi, v Německu, Polsku nebo Rakousku?

6. prosince 2024

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  6.12 9:40

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...